Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta zachęca polskie uczelnie wyższe do organizowania spotkań informacyjnych z Ambasadorami i Ambasadorkami Programu Fulbrighta. Podczas spotkania Ambasadorzy i Ambasadorki podzielą się swoimi doświadczeniami z pobytu na stypendium Fulbrighta w USA, opowiedzą o aktualnej ofercie stypendialnej Komisji Fulbrighta oraz udzielą wskazówek, jak wzmocnić swoją aplikację.
Ambasadorzy i Ambasadorki działają w 11 ośrodkach akademickich w Polsce: Białystok, Częstochowa, Gdańsk, Katowice, Kielce, Kraków, Łódź, Lublin, Poznań, Warszawa i Wrocław.
W jaki sposób można zorganizować spotkanie? Przy profilu każdego Ambasadora/Ambasadorki znajduje się adres e-mail. Wystarczy wybrać osobę ze swojego regionu i skontaktować się bezpośrednio.
Rola Ambasadorów
- Organizacja wydarzeń promujących ofertę stypendialną Programu Fulbrighta w swoim środowisku naukowym i akademickim, takich jak spotkania informacyjne o ofercie programu, prezentacje doświadczeń stypendystów.
- Współpraca z innymi Ambasadorami Programu, w tym udział w spotkaniach i szkoleniach dla Ambasadorów.
- Wsparcie kandydatów na stypendia Fulbrighta w procesie rekrutacji.
- Współpraca ze stowarzyszeniami absolwentów i grupami nieformalnymi absolwentów aktywnymi w regionie działania Ambasadora.
Ambasadorzy i Ambasadorki
Po kliknięciu w wybranego Ambasadora lub Ambasadorkę wyświetli się więcej informacji.
Olga Chrzanowska
Jestem architektem, krytykiem oraz badaczem architektury. Specjalizuję się w sztuce i architekturze dwudziestego wieku w Europie i Stanach Zjednoczonych. Moje główne zainteresowania badawcze dotyczą okresu przejściowego pomiędzy modernizmem i postmodernizmem w dyskursie architektonicznym. W ramach stypendium Fulbrighta Junior Research Award 2019/2020 wyjechałam na History of Art Department, University of Pennsylvania, PA.
- [email protected]
- Łódź i okolice
Łukasz Chyla
Jestem absolwentem summa cum laude studiów prawniczych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, doktorantem w Katedrze Prawa Gospodarczego UJ, Stypendium Fulbrighta realizowałem w 2023 roku na Columbia Law School w Nowym Jorku.
- [email protected]
- Kraków i okolice
Marta Dąbrowska
Jestem prawniczką i kryminolożką, zawodowo związaną z Wydziałem Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Moja przygoda z programem Fulbrighta rozpoczęła się od realizacji grantu Fulbright Junior Research Award w USA. W ramach stypendium, w roku akademickim 2020/2021 prowadziłam badania w Crimes against Children Research Center na Uniwersytecie New Hampshire.
- [email protected]
- Białystok i okolice
Andrzej Demczuk
Jestem doktorem nauk o polityce, związanym z Instytutem Stosunków Międzynarodowych na UMCS. Podczas stypendium Fulbrighta Junior Research Award (2020-21) w Waszyngtonie analizowałem cechy przywódcze trzech współczesnych prezydentów: Billa Clintona, George W. Busha i Baracka Obamy przeprowadzając osobiste wywiady z bliskimi doradcami badanych prezydentów.
- [email protected]
- Lublin i okolice
Anna Kłonkowska
Jestem socjolożką, psycholożką i filozofką. Pracuję na stanowisku profesora na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Stypendium Badawcze Senior Award Programu Fulbrighta odbyłam na State University of New York at Stony Brook, USA w l. 2016-2017.
- [email protected]
- Gdańsk i okolice
Krystyna Malińska
Pracuję na Wydziale Infrastruktury i Środowiska Politechniki Częstochowskiej, gdzie zajmuję się tematyką związaną z inżynierią i ochroną środowiska oraz rolnictwem zrównoważonym, a w szczególności m.in. odzyskiem cennych substancji odżywczych w rolnictwie i zagospodarowaniem odpadów organicznych z wykorzystaniem kompostowania. W ramach stypendium Fulbright Junior Award w l. 2006-2007 prowadziłam badania w Pennsylvania State University.
- [email protected]
- Częstochowa i okolice
Alicja Puścian
Moja praca naukowa w Instytucie Nenckiego PAN koncentruje się na relacji mózg – zachowanie, szczególnie w kontekście emocji, motywacji i interakcji społecznych. W 2023 roku wyjechałam na stypendium Fulbright STEM Impact Award na Duke University gdzie realizowałam projekt mający na celu fuzję dwóch dynamicznie rozwijających się dyscyplin STEM: ekonomii behawioralnej i neuronauki systemów.
- [email protected]
- Warszawa i okolice
Andrzej Ślązak
Jestem pianistą, profesorem Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. W roku 2023 jako stypendysta Fulbright Senior Award, miałem ogromną przyjemność wyjechać na pół roku do University of Southern California (Los Angeles), gdzie badałem polskie „korzenie” Hollywood (szczególnie twórczość Henryka Warsa i Bronisława Kapera).
- [email protected]
- Kielce i okolice
Agata Stronciwilk
Jestem historyczką sztuki i kulturoznawczynią zajmującą się polską sztuką współczesną, związaną z Instytutem Nauk o Sztuce Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W roku akademickim 2022/2023 dzięki stypendium Fulbright Slavic Award, prowadziłam zajęcia na Uniwersytecie Waszyngtońskim w Seattle.
- [email protected]
- Katowice i okolice
Karol Szulc
Pracuję jako adiunkt w Instytucie Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie zajmuję się badaniami porównawczymi UE-USA, ze szczególnym uwzględnieniem kryzysów politycznych i sposobów ich rozwiązywania. Swój wyjazd badawczy do USA odbyłem w roku 2019 w ramach programu Fulbright-Schuman.
- [email protected]
- Wrocław i okolice
Jacek Żak
Jestem Profesorem Politechniki Poznańskiej (PP), twórcą poznańskiej transportowo – logistycznej grupy badawczej oraz Zakładu Logistyki PP. Jestem dwukrotnym stypendystą Fulbrighta, na Uniwersytecie Harvarda i na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, odpowiednio w kategorii „Junior” i “Senior”.
- [email protected]
- Poznań i okolice