Fulbright Buddies

Uczestnicząc w programie Fulbright Buddies możesz sprawić, że nasi stypendyści znajdą w Polsce drugi dom

Do 28 czerwca przyjmowaliśmy zgłoszenia osób chętnych na zostanie Fulbright Buddy w roku akademickim 2021-22. Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia! W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z koordynatorką programu, Pauliną Kubylis

Pamiętasz swoje pierwsze tygodnie w obcym kraju, kiedy wszystko wydawało się zarazem fascynujące, ale i obce, często trudne i zwyczajnie doskwierała Ci samotność?

Co roku w ramach programów Fulbrighta U.S. Scholar, U.S. Student Researcher oraz English Teaching Assistant (ETA) przyjeżdża do Polski około 40 Amerykanów i Amerykanek. Nasi stypendyści to studenci i pracownicy naukowi tacy jak Ty. Około ⅔ z nich to młode osoby, w wieku do 30 lat. Pozostała część to naukowcy i nauczyciele akademiccy w zróżnicowanym wieku. Zazwyczaj rozpoczynają stypendium w październiku, czasem we wrześniu lub z początkiem semestru letniego. Większość z nich nie zna języka polskiego i pierwszy raz jest w Polsce. Czasami to również ich pierwszy w życiu dłuższy pobyt za granicą. I choć wyczekują tego wyjazdu z niecierpliwością i entuzjazmem, to początki bywają trudne…

Jeśli lubisz poznawać nowych ludzi, można na Tobie polegać, znasz dobrze swoje miasto i dysponujesz odrobiną wolnego czasu w okresie przyjazdu stypendystów do Polski – to właśnie Ciebie poszukujemy!

Jak zostać Fulbright Buddy?

Aktualnie czekamy na przyjazd stypendystów po 1 pażdziernika 2021. Osoby zainteresowane zostaniem Fulbright Buddy o wypełnienie krótkiego formularza zgłoszeniowego.

Na czym polega program Fulbright buddies?

Formuła programu jest prosta – zadeklaruj opiekę nad stypendystą, który przyjedzie do Twojego miasta, w ciągu pierwszych tygodni jego pobytu, a następnie pomóż tej osobie poczuć się w Polsce jak w domu.

Każdy ze stypendystów ma na uczelni goszczącej opiekuna naukowego, którego zadaniem jest wprowadzenie stypendysty w życie uczelni i jej zasady, a także wspieranie go w realizacji projektu przez okres trwania stypendium. Uspokajamy więc: nie musisz być pracownikiem tej samej uczelni, na której umiejscowiony jest stypendysta czy też specjalistą z tej samej dziedziny, którą on reprezentuje!

Nie prosimy o wspieranie stypendysty przez cały rok – najważniejsze są pierwsze 4 tygodnie.

Ale kto wie – może zyskasz nowego przyjaciela/przyjaciółkę, z którym chętnie będziesz dzielić czas przez kolejne miesiące jego/jej pobytu w Polsce. Zapraszamy do udziału w programie na zasadach wolontariatu – jesteśmy przekonani, że będzie to satysfakcjonująca przygoda, która pozwoli nawiązać nowe znajomości, poznać inną kulturę, poćwiczyć język i dowiedzieć się więcej o sobie i swoim mieście.

Wiemy, że na pewno jesteś zajętą osobą – nie oczekujemy, że poświęcisz cały swój wolny czas stypendyście – 2-3 godziny w tygodniu powinny wystarczyć. Chętnie podziękujemy za Twoje zaangażowanie (jeśli wyrazisz na to zgodę) poprzez publikację informacji o Twoim udziale w programie na naszej stronie i w mediach społecznościowych.

I’d like to thank my Fulbright Buddy Asia for her companionship while I was a Fulbright research scholar in Lublin. Although my time in Poland was brief because of COVID-19, Asia and I were able to explore some of the dining options and coffee shops in Old Town Lublin. I never would have tried those places on my own. It was nice to have someone to eat with, so much better than eating alone! She also offered good tourism advice.

– Prof. Elizabeth Larus

Gosia- thank you for being my Fulbright buddy! I got very lucky. You helped me with some practical things to get settled, showed me where to buy the best bread and cheese, found me the best brunch places, and let me „borrow” your cat to prevent homesickness. Some of my best memories of my time in Poznan are with you. So grateful that we met and that we have a continuing friendship. My life is richer for knowing you.

– Prof. Laura Wayth

W jaki sposób możesz wesprzeć stypendystę lub stypendystkę?

Sposobów wsparcia stypendysty lub stypendystki jest mnóstwo. Poniżej znajdziesz kilka przykładowych

Odbierz stypendystę z lotniska lub dworca

Pomóż w znalezieniu adekwatnego zakwaterowania.

Pomóż założyć konto w banku, kupić polską kartę SIM do telefonu.

Pokaż sklepy w okolicy, w których warto robić codzienne zakupy.

Podpowiedz, w jaki sposób korzystać z oferty kulturalnej i sportowej w Twoim mieście.

Wyjaśnij jak działa opieka medyczna w Polsce i pomóż zrozumieć jak działa pakiet ubezpiecznia medycznego.

Zabierz stypendystę na lunch, kolację, kawę. Pokaż, że polskie jedzenie jest najlepsze na świecie.

Wysłuchaj lub po prostu bądź blisko, gdy szaro-bura jesienna aura zmyje początkowy entuzjazm.

Jeśli chcesz i masz taką możliwość – zaproś do swojego domu – domowy posiłek, domowe ciasto to więcej niż słowa i gesty.

Pomóż zrozumieć system komunikacji miejskiej i kupić bilet miesięczny.

Gdzie będziemy potrzebować Fulbright Buddies?

Poszukujemy wolontariuszy od października 2021 z 12 polskich miast:

Białystok (1 osoba), Bydgoszcz (1 osoba), Gdańsk (2 osoby), Kraków (9 osób), Koszalin (1 osoba), Lublin (2 osoby), Łódź (3 osoby), Lublin (2 osoby), Poznań (6 osób), Rzeszów (1 osoba), Toruń (1 osoba), Warszawa (14 osób) oraz Wrocław (2 osoby).

fulbright_buddies_mapka_2021

Fulbright Buddies w edycji 2019-20

Dziękujemy wszystkim wolontariuszom z poprzedniej edycji za ich zaangażowanie i pomoc stypendystom i stypendystkom!
 • Sylwia Klimek, Bydgoszcz
 • Barbara Rostecka, Chełm
 • Basia Żelazko, Gdańsk
 • Dawid Zając, Kraków
 • Aleksandra Jezierska, Lublin
 • Joanna Sapielak, Lublin
 • Sebastian Chrzanowski, Łomża
 • Marcin Rau, Łódź
 • Agnieszka Dybała-Defratyka, Łódź
 • Anna Bakowska, Poznań
 • Marcin Bielicki, Poznań
 • Paweł Nowak, Poznań
 • Arkadiusz Bednarz, Rzeszów
 • Wojciech Pol, Suwałki/Białystok
 • Kamila Czubak, Świecie
 • Agnieszka Pawlikowska, Toruń
 • Jacek Wełniak, Toruń
 • Natalia Browarska, Tułowice
 • Marek Smulczyk, Warszawa
 • Małgorzata Węcławiak, Warszawa
 • Piotr Torchała, Wrocław
 • Paulina Roś, Wrocław
Loading...