Stypendia do Polski

Program Fulbrighta to nie tylko stypendia dla zdolnych osób z Polski na wyjazd do USA. Działa on dwukierunkowo – także osoby ze Stanów Zjednoczonych na różnych etapach kariery mogą przyjeżdżać do Polski na pobyty naukowe. Dzięki temu wiele polskich instytucji akademickich i edukacyjnych oraz organizacji pozarządowych ma możliwość nawiązania współpracy ze specjalistkami i specjalistami z USA.

Fulbright U.S. Scholar Program

Fulbright U.S. Scholar Program to stypendia badawcze, dydaktyczne lub badawczo-dydaktyczne trwające od 3 do 10 miesięcy, przeznaczone dla obywateli Stanów Zjednoczonych na różnych etapach kariery naukowej, zawodowej i artystycznej, którzy posiadają stopień doktora nauk lub tzw. „terminal degree” w dyscyplinach, w których stopień doktora nie jest wymagany.

Podczas pobytu w Polsce stypendyst(k)a realizuje przedstawiony we wniosku zgłoszeniowym i uzgodniony z instytucją goszczącą oraz Komisją Fulbrighta projekt dydaktyczny lub badawczy. Przyjmujemy zgłoszenia ze wszystkich dyscyplin nauk.

Nabór do programu trwa corocznie od lutego do połowy września. Szczegóły oraz wskazówki dla osób aplikujących dostępne są na stronie: fulbrightscholars.org/us-scholar-awards.

Dodatkowo, w ramach programu oferujemy stypendia we współpracy z następującymi instytucjami goszczącymi:

Jeśli znasz osobę z USA zainteresowaną przyjazdem do Polski w ramach programu U.S. Scholar:

American Studies Center University of Warsaw
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
UMCS
Centre for East European Studies at the University of Warsaw

Fulbright U.S. Student Program

Fulbright U.S. Student Program to trwające 9 lub 10 miesięcy stypendia badawcze dla osób z obywatelstwem amerykańskim z ukończonymi przynajmniej studiami I stopnia (tytuł Bachelor’s), ale przed uzyskaniem tytułu doktora nauk. 

W trakcie pobytu w Polsce stypendyst(k)a realizuje projekt badawczy uzgodniony z instytucją goszczącą i zatwierdzony przez Komisję Fulbrighta. Przyjmujemy zgłoszenia ze wszystkich dyscyplin nauk.

Od osób aplikujących na to stypendium wymagamy listu zapraszającego z polskiej instytucji goszczącej. 

Fulbright English Teaching Assistant Program

Fulbright English Teaching Assistant Program to trwające 9 miesięcy stypendia dla dla osób z obywatelstwem amerykańskim z ukończonymi przynajmniej studiami I stopnia (tytuł Bachelor’s), ale przed uzyskaniem tytułu doktora nauk. 

W trakcie pobytu w Polsce stypendyst(k)a prowadzi samodzielnie lub asystuje w prowadzeniu zajęć z j. angielskiego w polskiej uczelni wyższej, w zależności od potrzeb uczelni oraz stopnia swojego przygotowania do realizacji dydaktyki na poziomie akademickim. 

Osoby aplikujące o to stypendium nie potrzebują listu zapraszającego z instytucji goszczącej. Komisja Fulbrighta przydziela English Teaching Assistants uczelniom wyłonionym w drodze otwartego konkursu.

Fulbright Specialist Program

Fulbright Specialist Program to trwające od 14 do 42 dni stypendia dla wybitnych amerykańskich specjalistów i specjalistek przyjeżdżających do Polski na zaproszenie instytucji goszczącej. 

Celem stypendium może być m.in. udział w konferencji, współpraca przy projekcie czy cykl wykładów gościnnych.

Polskie instytucje mogą wnioskować o udział w programie w drodze otwartego konkursu, we wniosku zgłoszeniowym wskazując imiennie specjalist(k)ę, lub prosząc o przydzielenie osoby o odpowiednich kompetencjach. 

Fulbright-Schuman Program

Stypendia dla osób z obywatelstwem amerykańskim na realizację projektów badawczych w Unii Europejskiej, koncentrujących się na sprawach lub polityce UE oraz agendzie transatlantyckiej USA-UE. Program umożliwia również wyjazd do USA obywatel(k)om Unii Europejskiej.

Loading...