Etycznie i bezpiecznie w cyfrowym świecie

W dniach 11-12 kwietnia w Warszawie odbyła się konferencja “Ethical, Smart and Safe: Navigating the Digital World of Tomorrow”, poświęcona cyfrowemu światu jutra, współczesnym mediom i technologiom. Konferencja zorganizowana została w ramach obchodów 65-lecia Programu Fulbrighta w Polsce.

W dniach 11-12 kwietnia w Warszawie odbyła się konferencja “Ethical, Smart and Safe: Navigating the Digital World of Tomorrow”, poświęcona cyfrowemu światu jutra, współczesnym mediom i technologiom. Konferencja zorganizowana została w ramach obchodów 65-lecia Programu Fulbrighta w Polsce. Wzięło w niej udział około 120 osób.

Wydarzenie otworzyli Ambasador USA Mark Brzezinski i Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Andrzej Szeptycki. Mark Brzezinski wspominał jakie znaczenie miał dla niego pobyt na stypendium Fulbrighta w Polsce na początku lat 90. Opowiedział m.in. o swoich badaniach dotyczących prawa konstytucyjnego, wspominając jak bardzo jest wdzięczny, że mógł wtedy doświadczyć “siły intelektu, ludzkiego ducha i dążenia do wyższości prawa nad władzą we wczesnych latach 90.” Podziękował też Fulbrighterom i Fulbrighterkom za podejmowane aktualne tematy dotyczące technologii świata jutra. “Świetne pomysły często wytrzymują próbę czasu”, powiedział Ambasador, dodając: “Jesteśmy teraz w 65. roku istnienia programu Fulbrighta [w Polsce]. Fulbright był takim naprawdę świetnym pomysłem.” 

Wiceminister Szeptycki zaakcentował dwustronny charakter wymiany polsko-amerykańskiej podkreślając jak różnorodne i często nieoczywiste tematy – od bardzo specyficznych badań związanych z regionem, po rozwijanie talentu muzycznego w grze na marimbie – przyciągają amerykańskie naukowczynie, ekspertów i dydaktyków do naszego kraju. Pokazuje to, że niejednokrotnie Polska staje się centrum budowania globalnych karier. Podzielił się też z zebranymi informacją, że Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego postanowiło zwiększyć dotację na Program Fulbrighta o milion złotych, co oznacza, że polski wkład finansowy liczy teraz 6 mln złotych. W tym rocznicowym roku życzył też Programowi Fulbrighta w Polsce kolejnych sukcesów.

Uczestnicy i uczestniczki konferencji wysłuchali wykładu otwierającego prof. Stephena Farnswortha, politologa z University of Mary Washington w stanie Virginia (USA), który przebywa aktualnie na stypendium Fulbrighta na Uniwersytecie Warszawskim. Prof. Farnsworth analizował znaczenie humoru politycznego w walce z dezinformacją przywołując przykłady fake newsów z czasów pandemii COVID-19 i ich weryfikacji w wieczornych programach komediowych. 

Podczas konferencji wystąpiło 22 ekspertów i ekspertek z Polski i z USA, wśród nich 18 stypendystów i stypendystek Programu Fulbrighta – większość z nich podczas paneli dyskusyjnych. W trakcie konferencji podjęliśmy takie tematy jak: znaczenie różnorodności dla jakości dziennikarstwa, społeczny i etyczny wymiar rozwoju sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwo w erze wojny hybrydowej czy różne koncepcje rozwoju miast inteligentnych. W panelach była okazja do posłuchania perspektyw osób z różnych krajów, pokoleń i z różnym doświadczeniem, podkreślano wagę oddolnych inicjatyw (grass root level) dla edukacji medialnej, włączania perspektyw mniejszości i uwzględniania potrzeb grup defaworyzowanych.

Uczestnicy i uczestniczki mieli też okazję wziąć udział w organizowanych równolegle warsztatach tematycznych, w tym poćwiczyć “fact checking” i walkę z dezinformacją na konkretnych przykładach; dowiedzieć się więcej czym jest budowanie marki osobistej (personal branding); posłuchać o zależnościach między digitalizacją a zmianami klimatycznymi; czy też spróbować “zaprojektować swoje życie” przy użyciu metodologii UX (user experience) design. 

Motywem przewodnim zarówno paneli jak i warsztatów były pytania dotyczące czynnika ludzkiego w rozwoju cyfrowego świata jutra, a konkretniej jak etycznie i bezpiecznie poruszać się w sieci, jak tworzyć i korzystać z dorobku cyfrowych innowacji aby nie zginął nam w tym człowiek i jego potrzeby. Czy w ogóle jest to możliwe? Kto tworzy technologiczne innowacje a kto jest ich odbiorcą? Jak rozpoznawać fałszywe wiadomości i bronić się przed nimi, skoro są coraz bardziej wszechobecne? Czy są jeszcze jakieś granice między działaniem algorytmów, a prywatnością? To tylko kilka z szerszych pytań, które wracały w różnych odsłonach podczas konferencji. 

Program Fulbrighta to nie tylko nauka, ale też sztuka. Wieczorem podczas spotkania networkingowego w formie bankietu był też czas na akcent muzyczny, w wykonaniu Fulbrightera Iwo Jedyneckiego, w duecie z Karoliną Mikołajczyk – laureatów Paszportów Polityki 2023 w kat. Muzyka Poważna. Podczas krótkiego występu duetu akordeonisty i skrzypaczki nie zabrakło amerykańskich akcentów. Oprócz takiego klasyku jak “Lato” Vivaldiego, zabrali nas w podróż po Hollywoodzkich szlagierach, wykonując własną aranżację fragmentów takich utworów jak “Deszczowa Piosenka”, “Moon River”, “When You Wish Upon a Star”, czy czołówka serialu “Różowa Pantera”. 

Istotną częścią konferencji był networking, czyli odświeżanie i poszerzanie obecnej siatki kontaktów poprzez rozmowy na różnorodne tematy. Środowisko związane z Komisją Fulbrighta za każdym razem zaskakuje nas chęcią czynnego udziału w wydarzeniu, gotowością do dalszej współpracy, a także swoim społecznym zaangażowaniem. I to niezależnie od tego ile czasu minęło od powrotu osób ze stypendium. Jedna z panelistek podsumowała konferencję w następujący sposób: “z całego serca dziękuję za zaproszenie do aktywnego udziału w konferencji. Poznałam na niej wspaniałych ludzi, spotkałam starych znajomych i po raz kolejny, jak zawsze w spotkaniach z Fulbrighterkami i Fulbrighterami, wiele się nauczyłam.” Inna podkreśliła: “Fulbright zmienił moje życie. Zawsze będę głęboko wdzięczna za to.” 

Działalność programu Fulbrighta wykracza daleko poza polsko-amerykańską wymianę edukacyjną. Jest też okazją na doświadczenie różnorodności innej kultury i stylu życia, które zostają z Fulbrighterami i Fulbrighterkami na długo po zakończeniu grantów. Ambasador Brzezinski podsumował działalność programu Fulbrighta nawiązując do słynnych słów Benjamina Disraeli  “Podróże uczą tolerancji”, dodając: “takie szanse osobom ze Stanów Zjednoczonych i z Polski daje właśnie Program Fulbrighta.” Konferencja pozwoliła nam, aby siła budowania międzynarodowych kontaktów/relacji wybrzmiała jak najgłośniej w panelach, warsztatach, zadawanych pytaniach i odpowiedziach, a najgłośniej na korytarzach podczas luźnych rozmów i gorliwych dyskusji. Dziękujemy, że byliście i byłyście z nami!

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia.

Related Posts
Loading...
Skip to content