
Celem program mentoringowego BioLAB jest udzielenie uczestnikom Programu BioLAB bezpośredniego wsparcia w sprawach rozwoju zawodowego i międzynarodowej kariery naukowej.
Wierzymy, że wsparcie starszych kolegów i koleżanek, absolwentów i absolwentek Programu BioLAB, pozwoli młodym naukowcom i naukowczyniom znaleźć swoje miejsce na rynku pracy.
Inicjatorami programu mentoringowego BioLAB są absolwenci i absolwentki Programu BioLAB oraz Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta.
Na czym polega program

Mentoring
Indywidualne wsparcie mentora w obliczu bieżących wyzwań i problemów.

Dobre praktyki
Doświadczenia rówieśników, które pomogą Ci rozwinąć swój potencjał.

Sieć kontaktów
Okazje nawiązania nowych znajomości i budowania sieci kontaktów.
Mentorzy i Mentorki
-
Paulina Dziubańska-Kusibab
-
Agnieszka Gawda
-
Szymon Kmiecik
-
Anna Kordala
-
Martyna Kosno-Vega
-
Anita Kowalczyk
-
Julia Michalkiewicz
-
Katarzyna McFarland
-
Magdalena Rutkowska
-
Ala Santos
-
Pamela Swiatłowska
-
Marta Trzeciak
-
Aleksandra Ulman
-
Natalia Zawrotna

Paulina Dziubańska-Kusibab

Agnieszka Gawda
Afiliacja: intoDNA
Specjalizacja: Biologia molekularna, neuronauka
Bio: Biolog molekularny z wykształcenia i pasji, wdrażająca swoje doświadczenie w świecie start-upów.
Obecnie pracuję jako dyrektor ds. naukowych i operacyjnych w intoDNA, prężnie rozwijającej się młodej firmie z Krakowa. Od początku prac w biznesie, pełniłam w firmach różne role włączając doradztwo, pozyskiwanie funduszy, rozwój biznesu oraz działania operacyjne. Równolegle do codziennej pracy, działam w zarządzie Fundacji Polonium, która wspiera i integruje polskich naukowców za granicą.
Moja przygoda naukowa oraz pasja do międzydyscyplinarnych badań rozpoczęła się na studiach z biologii i psychologii na Royal Holloway University of London. Następnie, podczas studiów magisterskich na Uniwersytecie Warszawskim, aplikowałam swoją wiedzę i zdobyte umiejętności w badaniach podczas wymiany studenckiej w Madrycie oraz w Danii. Rok, który spędziłam na UVA w ramach programu BioLAB niesamowicie poszerzył moje horyzonty zawodowe i finalnie ukierunkował ścieżkę, którą wybrałam na dalszy rozwój.

Szymon Kmiecik
Szymon Kmiecik
Afiliacja: The Center for Molecular Biology of Heidelberg University (ZMBH)
Specjalizacja: biologia molekularna
Bio: Biotechnolog z doświadczeniem w międzynarodowych laboratoriach badawczych. Moje zainteresowanie biologią pojawiło się w szkole średniej, skłoniło mnie to do studiowania Biotechnologii na Politechnice Wrocławskiej (studia inżynierskie i magisterskie). Podczas studiów magisterskich uczestniczyłem w rocznym stażu w USA w ramach programu VRGTP organizowanego przez Polsko-Amerykańską Komisję Fulbrighta. Po ukończeniu studiów magisterskich pracowałem przez ponad rok w Pure Biologics SA jako Specjalista Biotechnolog oraz Kierownik Techniczny. Następnie podjąłem studia doktoranckie na Uniwersytecie w Heidelbergu (Niemcy) w zakresie biologii molekularnej gdzie aktualnie odbywam staż podoktorski. Moje badania skupiają się na białkach opiekuńczych oraz mechanizmach regulujących szok cieplny.

Anna Kordala
Afiliacja: Department of Peadiatrics, MDUK Oxford Neuromuscular Centre, University of Oxford
Specjalizacja: choroby rzadkie, tworzenie polityki opartej na dowodach, wzmacnianie głosu pacjentów i popularyzacja nauki.
Bio: Doktor Fizjologii, Anatomii i Genetyki. Absolwentka farmacji na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Pierwsze kroki w pracy naukowej stawiała jako Research Assistant na University of Chicago w dziedzinie badań podstawowych, zajmując się rozwijaniem metody badania tzw. mistranslacji w komórkach ludzkich. Pracowała przy organizacji badań klinicznych w PRA Health Sciences w Warszawie. Od sześciu lat związana z Uniwersytetem Oksfordzkim, gdzie najpierw pracowała jako Research Assistant w grupie Profesora Matthew Wood’a, a zrobiła doktorat w tym samym zespole. W pracy doktorskiej zajmowała się identyfikowaniem epigenetycznych mechanizmów w rdzeniowym zaniku mięśni i badaniem ich potencjału terapeutycznego. Od trzech lat jest Dyrektor Naukową w Fundacji SMA, gdzie zajmuję się terapią genową, refundacją leków i popularyzacją nauki.

Martyna Kosno-Vega
Afiliacja: UT Southwestern Medical Center – Dallas
Specjalizacja: biochemia / biofizyka / biologia komórkowa
Bio: Jestem doktorantką na UT Southwestern Medical Center w Dallas (UTSW) i stypendystką Komisji Fulbrighta. Przed doktoratem skończyłam Farmację na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. W czasie studiów odbyłam staż w aptece na Malcie i wzięłam udział w programie BioLab. Moje badania były opublikowane i prezentowane na wielu konferencjach w USA i w Europie. Pasjonuję się nauką, ale też jej popularyzacją. W 2020 r. nagrałam odcinek podcastu z prof. Jennifer Doudna, a w 2021 zdobyłam 2. miejsce w konkursie 3-Minute Thesis na UTSW. Organizuję też kurs „Science Communication” dla studentów z różnych krajów na UTSW (w tym BioLab). Wierzę, że biegła komunikacja między naukowcami, lekarzami i innymi profesjonalistami jest niezbędna aby zapewnić optymalne wyniki terapii. W przyszłości chcę być częścią takich międzybranżowych zespołów i pomóc w ulepszeniu dostępnego leczenia. Aby poszerzyć wiedzę kliniczną i przygotować się do przyszłej kariery, odbyłam też staż w firmie koordynującej badania kliniczne.

Anita Kowalczyk
Afiliacja: Charité – Universitätsmedizin Berlin/International Max Planck Research School for Infectious Diseases and Immunology
Specjalizacja: immunologia
Bio: Studia biotechnologiczne ukończyłam na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, podczas których uczestniczyłam w dwóch projektach realizowanych z funduszy Narodowego Centrum Nauki – BETAMIKRO oraz MYCOVIR. Pozwoliło mi to między innymi na dwukrotne zdobycie stypendium Ministra Edukacji i Nauki, opublikowanie pierwszych artykułów (Kowalczyk et al. 2018; Deja-Sikora et al. 2020) oraz zakwalifikowanie do Programu BioLAB. Podczas dwuletniego pobytu na Uniwersytecie Chicagowskim pracując w zespole prof. Bany Jabri uczestniczyłam w badaniach nad wpływem czynnika transkrypcyjnego GATA4 na regionalizację jelitowej odpowiedzi immunologicznej myszy, co zaowocowało publikacją będącą teraz recenzowaną przez czasopismo Cell. Obecnie odbywam studia doktoranckie w laboratorium prof. Andreasa Diefenbacha w ramach International Max Planck Research School for Infectious Diseases and Immunology w Berlinie, gdzie badam przeciwnowotworowe właściwości grupy 3 wrodzonych komórek limfoidalnych.

Julia Michalkiewicz
Afiliacja: University of Illinois Chicago
Specjalizacja: biotechnologia molekularna
Bio: Jestem absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego i w roku 2018/2019 uczestniczyłam w programie BioLAB. Obecnie jestem studentką pierwszego roku studiów doktoranckich na University of Illinois Chicago. W trakcie studiów miałam okazję prezentować moje badania na dwóch konferencjach i na obu zdobyłam wyróżnienie za prezentację. W czasie programu na University of Chicago badałam wpływ modyfikacji mRNA na cykl życiowy retrowirusa, zaś sam wyjazd przyniósł mi pierwszą publikację naukową i otworzył drogę do dalszego rozwoju. Po ukończeniu studiów rozpoczęłam pracę na University of Chicago na Wydziale Neurobiologii. Tam badałam wpływ mikrobiomu jelitowego i różnic międzypłciowych na rozwój choroby Alzheimera. Dzięki poprzednio nabytemu doświadczeniu, już w ciągu pierwszego roku mojej pracy miałam okazję zostać współautorem publikacji w Journal of Experimental Medicine, a także prezentować poster na konferencji American Society for Pharmacology and Experimental Therapeutics.

Katarzyna McFarland
Afiliacja: Politechnika Warszawska, University of Virginia
Specjalizacja: biochemia, genetyka molekularna, biotechnologia
Bio: Skończyłam biotechnologię na Politechnice Warszawskiej ze specjalizacją w technologii leków i kosmetyków. W programie BioLAB uczestniczyłam w latach 2013/14. Prowadziłam badania nad regulacją transkrypcji u drożdży w laboratorium Davida Auble na University of Virginia w Charlottesville.
Mimo iż zdecydowałam się nie kontynuować kariery akademickiej, trzymałam się nadal blisko nauki. Między innymi pełniłam funkcję ekspertki naukowej w Centrum Naukowo-Badawczym Dr Irena Eris. Ta pozycja łączyła badania naukowe, publikowanie oraz udział w konferencjach, a także prowadzenie szkoleń na rynkach międzynarodowych.
Mam również doświadczenie we wdrażaniu na rynek marek kosmetycznych, co wymaga ekspertyzy technicznej, umiejętność zarządzania wielowątkowymi projektami oraz wiedzy w zakresie budowania marki.
Z perspektywy czasu widzę, że jak najbardziej możliwe jest znalezienie swojej własnej drogi zawodowej, nawet jeśli na początku nie widzimy, dokąd dokładnie ona prowadzi. Każdy z nas może realizować swoją pasję do nauki na swój sposób, dostosowany do naturalnych predyspozycji i preferencji.

Magdalena Rutkowska
Afiliacja: Icahn School of Medicine at Mount Sinai
Specjalizacja: Nauki biomedyczne, mikrobiologia, wirusologia
Bio: Moja przygoda w USA zaczęła sie 2017 roku w Charlottesville w Wirginii gdzie jako student w ramach programu BioLab dołączyłam do laboratorium Marie-Lousie Hammarskjold. Zdobyte doświadczenie w dziedzinie wirusologii pozwoliło mi kontynuować badania jako technik laboratoryjny na Rockefeller University w Nowym Jorku, gdzie w czasie pandemii COVID-19 pracowałam nad monoklonalnymi przeciwciałami neutralizującymi SARS-CoV-2, które obecnie są w fazie badań klinicznych. W sierpniu 2021 rozpoczęłam studia doktoranckie w jednym z największych departamentów wirusologii w Graduate School of Biomedical Science at Icahn School of Medicine at Mount Sinai w Nowym Jorku gdzie moje badania skupiają się nad zrozumieniem ewolucji wirusów i rozwojem nowych terapeutykow antywirusowych.

Ala Santos
Afiliacja: WIB-Chicago Board and Alliance Chair | Faculty on AACC Disruptive Technology Award | ex-Abbott
Specjalizacja: Science | Innovation | Investment.
Bio: Profesjonalnie rozwijam swoją karierę na trzech filarach: naukowym, innowacyjnym i biznesowym. Moje naukowe doświadczenia w akademii (LUT w Polsce, VIB w Belgii, RGU w Szkocji i UChicago w USA) i w sektorze prywatnym (Abbott Labs) dotyczą badań nad rakiem i diagnostyką chorób serca oraz chorób zakaźnych. Już od prawie dekady pracuję też “około-startupowo”, doradzając firmom w zakresie rozwoju i komercjalizacji innowacyjnych produktów. Ewaluuję też innowację pod względem atrakcyjności inwestycyjnej, zarówno dla potrzeb wewnętrznego udoskonalania strategii jak i w ramach niezależnej konsultacji na potrzeby firm VC. Poza pracą zawodową udzielam się w organizacjach non-profit. W 2020-2022 służyłam jako Vice- i Prezeska w Women In Bio w Chicago, gdzie do dziś obejmuję stanowisko przewodniczącej Rady Doradczej. Obecnie pełnię funkcję CEO w Polonium Foundation (#KeepCalmAndCurieOn).
Personalnie jestem żoną kompozytora współczesnej muzyki poważnej i mamą bardzo ciekawej świata 7-latki która dyskutuje ze mną w czterech językach. Uwielbiam podróże, gotowanie (im bardziej skomplikowana potrawa tym lepiej) i poznawanie ludzi. Każdy naukowiec którego spotkałam do tej pory jest przeciekawą osobowością i fascynuje mnie ile każda/y z nas ma w sobie potencjału. Z tego powodu uwielbiam proces mentoringu w którym mogę być facylitatorem i obserwatorem. Według mnie jednymi z najbardziej istotnych etapów rozwoju personalnego i profesjonalnego są tranzycje, które tak często stanowią wyzwanie, zwłaszcza jeżeli nie skonfrontowane z szerszą perspektywą i szczerą samorefleksją. Sama wielokrotnie korzystałam z dobrodziejstw mentoringu w takich chwilach i bardzo chętnie podzielę się moim doświadczeniem z innymi!

Pamela Swiatłowska
Afiliacja: Queen Mary University London
Specjalizacja: biotechnologia, kardiologia
Bio: Postdoc w Szkole Inżynierii oraz Inżynierii Materiałowej na Queen Mary University London. Moje główne zainteresowania naukowe skupiają się na układzie sercowo – naczyniowym. W szczególności badanie właściwości mechanicznych komórek mięśnia sercowego, pochodzących z modeli reprezentujących różne choroby serca (Światłowska et al., PNAS, FASEB, Nanoscale 2019-2020), oraz komórek mięśni gładkich, pełniących ważną rolę w procesie rozwoju miażdżycy (Światłowska et al., Science Advances 2022). Studia licencjackie na kierunku Biotechnologia zrealizowałam na Międzyuczelniany Wydziale Biotechnologii, Gdański Uniwersytet Medyczny – Uniwersytet Gdański (PL). Z kolei, studia magisterskie odbyłam na University of Glasgow (UK) jako studentka programu Erasmus oraz na University of Virginia (USA) jako uczestniczka programu BioLAB (VRGTP uprzednio). Roczny staż zapewnił mi nie tylko wysokiej klasy doświadczenie naukowe, ale również umożliwił publikację dwóch współautorskich prac naukowych w magazynie Nature Medicine. Dotychczasowe osiągnięcia pozytywnie rzutowały na moja aplikację o stypendium doktoranckie na Imperial College London (UK), które ukończyłam w 2019. Kontynuując pracę naukową, odbyłam roczny projekt na New York University (USA) na stanowisku postdoc fellow.
Poprzez liczne przyznane granty, miałam wielokrotnie możliwość przedstawienia wyniki swoich badań na narodowych i międzynarodowych konferencjach naukowych. Codzienną pracę naukową wzbogacam dodatkowymi zajęciami mającymi na celu promowanie nauki i koorganizacją konferencji. Pełnię gościnną rolę ko-edytorki oraz recenzentki w magazynach naukowych.
Prowadzę wydziałowy program zrównoważonej pracy laboratoryjnej (LEAF Bronze Award). Jestem uczestniczką Future Leaders Programme UK 2022 oraz Lead Postdoc Rep w Szkole Inżynierii oraz Inżynierii Materiałowej. Czas wolny wypełniam szerokim wachlarzem zainteresowań tj., (bio)druk 3D, kryptografia, sport, hobbistyczne techniki ‘zrób to sam’, kaligrafia, moda czy też domowymi wypiekami w kuchni.

Marta Trzeciak
Marta Trzeciak
Afiliacja: University of Washington
Specjalizacja: biotechnologia, neuronauka
Bio: Jako studentka biotechnologii zaangażowałam się w pracę nad neuronalnymi komórkami macierzystymi, co niewątpliwie rozbudziło moją pasję do neurobiologii. Dzięki zdobytemu doświadczeniu, publikacjach i uczestnictwie w konferencjach otrzymałam Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Interdyscyplinarność neuronauki przekonała mnie o tym, że pewne hipotezy powstają na pograniczu różnych obszarów badawczych. Podążając tą myślą w ramach programu Grasz o staż miałam przyjemność pracować w Laboratorium Biologii Strukturalnej, a w czasie mojego ostatniego roku studiów magisterskich wzięłam udział w programie Top Minds i wyjechałam na staż w ramach programu BioLAB. Od momentu rozpoczęcia mojej ścieżki naukowej w Stanach Zjednoczonych pracowałam w laboratorium immunologicznym, elektrofizjologicznym i neuroimmunologicznym. Celem mojego doktoratu jest poszerzenie wiedzy o zaburzeniach transmisji synaptycznej w uzależnieniach i psychiatrii.

Aleksandra Ulman
Afiliacja: Department of Biochemistry and Molecular Genetics, University of Virginia School of Medicine, Charlottesville, VA, USA
Specjalizacja: biologia komórki. Interesuje mnie badanie jak deregulacja procesów fizjologicznych prowadzi do stanu chorobowego. Mam doświadczenie w edycji genomu i różnicowaniu komórek macierzystych.
Bio: Jestem doktorem nauk medycznych. Studia doktorskie realizowałam w Zakładzie Transplantologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Moje badania dotyczyły mechanizmu transkrypcyjnej regulacji miogenezy. Studia magisterskie z Biotechnologii ukończyłam na Uniwersytecie Jagiellońskim. Aktualnie rozpoczynam pracę jako postdoc na University of Virginia. W wyniku badań prowadzonych na UVA w ramach programu BioLab 2018/2019 zostałam współautorką publikacji w Nature dotyczącej demetylazy UTX. Podczas studiów magisterskich odbyłam staż na University of Freiburg, gdzie pracowałam z komórkami nowotworowymi i macierzystymi. Publikacje: Shi, B. et al. UTX condensation underlies its tumour-suppressive activity. Nature (2021), Ulman, A. et al. Myogenic Differentiation of iPS Cells Shows Different Efficiency in Simultaneous Comparison of Protocols. Cells (2021), Ulman, A. et al. Genome Editing of the SNAI1 Gene in Rhabdomyosarcoma: A Novel Model for Studies of Its Role. Cells (2020).

Natalia Zawrotna
Afiliacja: Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie
Specjalizacja: biologia molekularna, genetyka
Bio: Cześć! Jestem absolwentką Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego na kierunkach Inżynieria Chemiczna i Procesowa oraz Biologia Medyczna oraz Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku Biologia Molekularna. Już od początku studiów interesowało mnie chyba wszystko, dlatego też przez dłuższą chwilę nie mogłam odnaleźć się w systemie, gdzie już na wczesnych latach edukacji trzeba “wybrać”. Po najróżniejszych doświadczeniach moją pasją okazała się genetyka molekularna. Uczestniczyłam w projektach naukowych w ramach grantów z NCN, FNP i Horyzont 2020. Obecnie realizuję studia doktoranckie w projekcie WELCOME2, w Pracowni Nutrigenomiki, gdzie wykorzystuję swoje zdobytą wiedzę i umiejętności. Z mojego doświadczenia wynika, że ważniejsze od tego co i jak, ważniejsze jest z kim, dlatego zanim zaczęłam doktorat poświęciłam trochę czasu na znalezienie dobrego mentora i zespołu.
W programie BioLAB uczestniczyłam w latach 2019-21. Prowadziłam badania dotyczące mechanizmów starzenia się w laboratorium Jeffreya Smitha na University of Virginia w Charlottesville. Mam na swoim koncie również dwa wyjazdy w ramach programu Erasmus.

“Aplikując na program mentoringowy BioLAB, nie byłem do końca pewien, czego mogę się po nim spodziewać. Miałem jednak przeczucie, że współpraca z mentorem, będzie cennym doświadczeniem, które może pomóc mi w rozwoju moich zainteresowań i kariery. Mentoring (z Agatą) znacznie przerósł moje oczekiwania, dając mi inspiracje i możliwości do realizacji własnych pomysłów, równocześnie pokazując mi alternatywne cele i ścieżki kariery, które wcześniej wydawały się dla mnie nieosiągalne. Udział w tym programie, obok wyjazdu do Stanów, jest z pewnością czymś, czego nie pożałujesz, dlatego nie wahaj się i aplikuj!”

“Pogram mentoringowy BioLAB to wspaniała okazja do zdobycia nowych kontaktów, a przede wszystkim do rozwoju osobistego i czerpania praktycznej wiedzy od doświadczonych osób. W trakcie spotkań z moją mentorką – Pamelą Światłowską – udało mi się dowiedzieć między innymi o dokładnym procesie aplikacji na studia doktoranckie, wyjazdach na konferencje naukowe, składaniu aplikacji o stypendia/granty czy tajnikach pisania publikacji naukowych. Dostałam także cenne wskazówki jak rozbudować swoje CV.
Bardzo podobało mi się indywidualne podejście mentora, możliwość propozycji tematów spotkań i zgłębienie przydatnych dla mnie zagadnień, które pomogą mi w przyszłej karierze naukowej. Dodatkowo przyjazna atmosfera, zaangażowanie i bezproblemowy kontakt w razie jakichkolwiek pytań sprawiły, że mogę serdecznie polecić program mentoringowy BioLAB każdemu kto chce poszerzyć swoje horyzonty 😊 Zachęcam do aplikowania!”
Osoby mentorowane
-
Anna Cholewik
-
Ignacy Górecki
-
Julia Błaszczyk
-
Julia Rymuza
-
Karolina Filipowska
-
Katarzyna Żymańczyk
-
Kevin Schneider
-
Khosiyat Makhmudova
-
Klaudia Augustyn
-
Krzysztof Wierbiłowicz
-
Maria Marlicz
-
Michał Winnicki
-
Patryk Kalinowski
-
Szczepan Olszewski

Anna Cholewik
PL
Mam na imię Ania i jestem studentką pierwszego roku studiów magisterskich kierunku Zastosowania Fizyki w Biologii i Medycynie o specjalności Fizyka Medyczna realizowanych na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. W zeszłym roku ukończyłam z wyróżnieniem studia licencjackie na tym samym kierunku broniąc pracy, której tematyka była związana z radiobiologią. To właśnie w jej stronę, oraz radioterapii, kieruję swoje zainteresowania.
Mając na uwadze fakt, że zrozumienie wpływu promieniowania jonizującego na całe organizmy powinno rozpocząć się od lepszego zrozumienia jego wpływu na pojedyncze
komórki, postanowiłam spróbować swoich sił i zgłosić się do programu BioLAB.
Udało się! Zostałam przyjęta do Oklahoma Medical Research Foundation w ramach Cell Cycle & Cancer Biology Research Program, gdzie pod opieką dr. Christophera Sansama zajmuję się replikacją DNA. Chyba nie mogłam lepiej trafić! Mogę śmiało powiedzieć, że każdego dnia uczę się i rozwijam swoje dotychczasowe możliwości. W wolnym czasie uwielbiam chodzić po górach. Uwielbiam ciszę i widoki, jakie jesteśmy
w stanie zobaczyć z zupełnie innej perspektywy – wzbijając się na najwyższe szczyty, możemy spojrzeć dalej i szerzej niż dotychczas.
EN
My name is Ania, and I am a first year master’s student of Applications of Physics in Biology and Medicine with a major in Medical Physics at the Faculty of Physics, University of Warsaw. Last year I graduated with honors from the bachelor’s degree at the same course defending a thesis whose topic was related to radiobiology. This, and radiotherapy, is where my interests are headed.
Being aware that understanding the effects of ionizing radiation on whole organisms should start with a greater understanding of its effects on single cells, I decided to give it a try and apply to the BioLAB program.
I succeeded! I was admitted to the Oklahoma Medical Research Foundation’s Cell Cycle & Cancer Biology Research Program, where I work on DNA replication with the supervision of Christopher Sansam, Ph. D. Well, I don’t think I could have been placed better! I can truly say that every day I learn and develop my already existing abilities. During my free time, I enjoy mountain hiking. I love the silence and the views we are able to see from a completely different perspective – ascending to the highest peaks, we are able to look further and wider than before.

Ignacy Górecki
PL
Jestem studentem medycyny na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Zawsze byłem zafascynowany pracą oraz badaniami naukowymi i nigdy nie mogłem znieść myśli jak dużo musimy się jeszcze dowiedzieć o najbardziej podstawowych procesach zachodzących w pojedynczej komórce. Uważam, że ta wiedzą jest niezbędna nie tylko dla rozwoju nauk biomedycznych, ale też dla rozwoju nas ludzi, jako cywilizacji.
Moim celem jest rozwój kariery w dziedzinie medycyny kosmicznej. Brałem udział w programach organizowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną czy Blue Marble Space Institute of Science, gdzie poznawałem efekty warunków obecnych w kosmosie na ludzkie ciało, a także prowdziałem własne badania wpływu warunków ziemskiej stratosfery na przeżywalność i oporność na antybiotyki ludzkich patogenów. Jako członek Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego popularyzuję medycynę kosmiczną poprzez wykłady, seminaria czy panele dyskusyjne.
W ramach programu BioLab dołączyłem do zespołu dr. Chi Fung Lee, gdzie badam zaburzenia funkcji mitochodnriów oraz metabolizmu NAD+ w powstawaniu i rozwoju chorób kardiometabolicznych. Mam nadzieję, że będę mógł wykorzystać zebrane tutaj wiedze i doświadczenie do dalszego rozwoju medycyny kosmicznej i metod ochrony astronautów oraz astronautek podczas eksploracji kosmosu.
EN
I am a medical student at Medical University of Warsaw, Poland. I have always been passionate about scientific research. What keeps me up at night is the thought how much we still do not know about the most basic processes happening within a single cell. I believe that this knowledge is the key not only for the development of biomedical studies but also for us humans, our civilization.
My goal is to work in the field of space medicine. I have taken part in programs held by organizations such as European Space Agency or Blue Marble Space Institute of Science where I studied effects of space environment on human health. I have also run my own project where I studied effects of Earth’s stratosphere on survival and antibiotic resistance of human pathogens. As a member of Polish Astrobiological Society I am popularizing space medicine through lectures, seminars, and panel discussions.
As a scholar of the BioLab program I have joined Dr. Chi Fung Lee’s team to study mitochondrial dysfunction and NAD+ metabolism in cardiometabolic diseases. I am hoping to use the experience and knowledge gained in Dr. Lee’s laboratory to further develop the field of space medicine and ways to protect astronauts during deep space exploration.

Julia Błaszczyk
PL
Obecnie uczestniczę w programie BioLab na University of Virginia w Zakładzie Biochemii i Genetyki Molekularnej pracując w laboratorium pod kierunkiem Profesora Davida Wottona. W moim projekcie zajmuję się badaniem wpływu inhibitorów enzymów zaangażowanych w metabolizm acetylo-CoA na komórki nowotworowe.
Wraz z rozpoczęciem studiów na Wydziale Farmacji, Biotechnologii Medycznej i Medycyny Laboratoryjnej PUM w Szczecinie rozpoczęłam realizację swoich pasji naukami biologiczno-chemicznymi.
Poprzez pracę w Studenckich Kołach Naukowych i udziale w projektach badawczych rozwijałam swoje dotychczasowe zainteresowania, jak i odkrywałam nowe.
W toku studiów licencjackich interesowałam się biologią komórki, biologią molekularną oraz genetyką medyczną.
Moje zamiłowanie do pracy badawczej skłoniło mnie do podjęcia decyzji o odbyciu wymiany studenckiej w ramach programu Erasmus +.
Semestr zimowy w roku 2019 odbyłam w Norwegii, na Uniwersytecie Inland Norway University of Applied Sciences (INN) w Hamar, gdzie prowadziłam projekt laboratoryjny oraz uczestniczyłam w projektach z biologii molekularnej oraz biobiznesu.
W czasie studiów magisterskich odbyłam kilka praktyk w Zakładzie Genetyki i Patomorfologii PUM, w Zakładzie Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej PUM oraz w Firmie Read-Gene.
Moje doświadczenie w pracy laboratoryjnej zdobyte w trakcie studiów w Norwegii oraz doświadczenie podczas praktyk i stażu naukowego ugruntowało moją decyzję by obrać ścieżkę naukową i aplikować do Programu BioLab.
EN
Currently I am participating in the BioLab program at the University of Virginia in the Department of Biochemistry and Molecular Genetics working at Professor David Wotton’s laboratory.
In my project, I am studying the effects of inhibitors of enzymes involved in acetyl-CoA metabolism on cancer cell lines.
When I started my studies at the Faculty of Pharmacy, Medical Biotechnology and Laboratory Medicine at the PUM (Pomeranian Medical University) in Szczecin, I began to pursue my passions with biological-chemical sciences. Through my work in Student Scientific Circles and participation in research projects, I developed my current interests and discovered new ones.
During my undergraduate studies, I was interested in cell biology, molecular biology and medical genetics.
My passion for research made me decide to undertake a student exchange under the Erasmus + program. I spent the winter semester of 2019 in Norway, at Inland Norway University of Applied Sciences (INN) in Hamar, where I led a laboratory project and participated in molecular biology and biobusiness projects.
During my master’s studies, I had several internships: at the Department of Genetics and Pathomorphology at PUM, the Department of Experimental and Clinical Pharmacology at PUM, and the Read-Gene Company.
My experience in laboratory work, which I gained during my studies in Norway, as well as my experience during my research internships, reinforced my decision to pursue a scientific path and apply for the BioLab program.

Julia Rymuza
PL
Jestem studentką ostatniego roku studiów magisterskich na kierunku Bioinformatyka i Biologia Systemów na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Pracowałam w Narodowy Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zakładzie Biologii Molekularnej i Translacyjnej. W trakcie prowadzonych tam badań szukałam podtypów molekularnych somatotropowych guzów przysadki na podstawie wyników różnego typu sekwencjonowania. Pozwoliło mi to na zapoznanie się z różnorodnymi narzędziami bioinformatycznymi służącymi do analizy danych pochodzącymi z sekwencjonowania RNA-seq, sekwencjonowania całego genomu oraz macierzy metylacyjnych. Byłam również częścią międzynarodowego projektu ‘’Effectiveness of infection control strategies against intra- and inter-hospital transmission of MultidruG-resistant Enterobacteriaceae – insights from a multi-level mathematical NeTwork model’’, w którym analizowałam dane dotyczące hospitalizacji w Niemczech.
Obecnie uczestniczę w rocznym stażu na Uniwersytecie Wirginii w ramach programu BioLAB, organizowanym przez Polsko-Amerykańską Komisję Fulbrighta. Dołączyłam tutaj do zespołu Nathan Sheffield, gdzie wykorzystuje najnowsze osiągnięcia z dziedziny przetwarzanie języka naturalnego do analizy interwałów genomowych.
EN
I am a second year student of Master’s studies in Bioinformatics and Systems Biology at the Faculty of Mathematics, Informatics and Mechanics of the University of Warsaw. I worked at the Maria Skłodowskiej-Curie National Institute of Oncology in the Department of Molecular and Translational Biology. During my research there, I searched for molecular subtypes of somatotropic pituitary tumors based on the results of various types of sequencing. It allowed me to familiarize myself with a variety of bioinformatics tools for analyzing data from RNA-seq sequencing, whole genome sequencing and methylation matrices. I was also part of the international project ‘Effectiveness of infection control strategies against intra- and inter-hospital transmission of MultidruG-resistant Enterobacteriaceae – insights from a multi-level mathematical NeTwork model’, in which I analyzed hospitalization records in Germany.
I am currently participating in a one-year internship at the University of Virginia as part of the BioLAB program, organized by the Polish-U.S. Fulbright Commission. I joined Nathan Sheffield’s team here, where we use the latest advances in natural language processing to analyze genomic intervals.

Karolina Filipowska
PL
Jestem magistrantką Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jako stypendystka programu BioLAB przyjechałam do Southwestern Medical Center Uniwersytetu w Teksasie, gdzie dołączyłam do grupy badawczej dr. Matthew Parker’a. Zajmuję się tutaj analizą oddziaływań pomiędzy obszarami wewnętrznie niezorganizowanymi w białkach (IDR-ami) in vivo. Zawsze interesowałam się zagadnieniami na pograniczu chemii, biologii i fizyki – kilka miesięcy spędziłam na Uniwersytecie w Orleanie, gdzie pracowałam z emitującymi w bliskiej podczerwieni sondami do bioobrazowania, a wcześniej zajmowałam się komputerową symulacją przejść energetycznych w cząsteczkach organicznych – oligofuranach.
Bardzo się cieszę, że mam możliwość wziąć udział w programie mentoringowym BioLAB i z pewnością będzie to dla mnie świetne źródło inspiracji i okazja do rozwoju osobistego.
W czasie wolnym od laboratorium kocham czytać i podróżować – aktualnie staram się odkrywać Stany Zjednoczone i Teksas (oczywiście nie dając się powstrzymać Teksańskim upałom!)
EN
I’m a Master’s student at the Jagiellonian University’s Faculty of Chemistry. I’m spending this year at the University of Texas Southwestern Medical Center, where, as part of the BioLAB program, I joined dr Matthew Parker’s research group. I am working on developing in vivo technologies to study the molecular language of inter-IDR interactions. I was always interested in topics bordering Biology, Chemistry and Physics and I tried to engage in projects connecting all three – during my studies I’ve spent six months at the University of Orleans, where I worked with sonds for bioimaging that emit energy in the near-infrared region, and before that I conducted computational simulations of energy transfers in organic particles belonging to the family of oligofurans. I’m excited explore the world of biology and learn a lot this year. I’m also very happy to have a chance to take part in the BioLAB mentoring program, and it will certainly be a great source of inspiration and an opportunity for selfdevelopment.
When I am not in the lab, I love to read and travel – I can’t wait to explore the US and Texas (I’m determined not to let Texan heat stop me!).

Katarzyna Żymańczyk
PL
Ukończyłam studia licencjackie na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, na kierunku chemia o specjalności chemia kosmetyczna. Następnie podjęłam się nieco innego kierunku, jakim były studia magisterskie na kierunku analityka żywności, współprowadzona przez Wydział Nauk o Żywności na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu oraz Wydział Chemii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Zarówno w swojej pracy licencjackiej jaki i magisterskiej zajmowałam się syntezą organiczną polimerów oraz sacharydów, jednak nowy kierunek studiów dał mi możliwość lepszego poznania biotechnologii i biologii molekularnej. To dało mi odwagę do zaaplikowania na program BioLab i teraz jestem jedną z 19 tegorocznych stypendystów, którzy przyjechali do Charlottesville na roczny staż na UVA. W lipcu dołączyłam do zespołu Jochena Zimmera, który zajmuje się badaniami w zakresie Biofizyki, Biologii Strukturalnej i Fizjologii Molekularnej. Mój główny projekt dotyczy syntazy chityny, czyli enzymu odpowiedzialnego za produkcję chityny, czyli polisacharydu budującego między innymi pancerzyki owadów, ściany komórkowe grzybów i bakterii. Moim zadaniem jest ekspresja enzymów różnego pochodzenia wykorzystując komórki insektów oraz przeprowadzenie szeregu badań dotyczących ich aktywności katalitycznej, struktury i właściwości. Poza laboratorium można znaleźć mnie na jeżdżącą na rowerze, wspinającą się na jakąś górę, gotującą, a nawet z pędzlem i farbami. Lubie stawiać sobie wyzwania i mam nadzeieję, że program mentoringowy pomoże mi je lepiej definiować i realizować.
EN
I graduated from the Adam Mickiewicz University in Poznań, my field was chemistry with a specialization in cosmetic chemistry. Then I took a slightly different direction, for my Masters I have chosen food analytics, co-led by the Faculty of Food Sciences and Nutrition at the University of Life Sciences in Poznań and the Faculty of Chemistry at the Adam Mickiewicz University in Poznań. Both in my BA and MA thesis were both about organic synthesis of polymers and saccharides, but this new field of study gave me the opportunity to get to know biotechnology and molecular biology better. This has given me the courage to apply to the BioLab program, and I am now one of 19 Visiting Graduate Students who came to Charlottesville this year for an internship at the UVA. In July, I joined Jochen Zimmer’s team, which is involved in research in the field of Biophysics, Structural Biology and Molecular Physiology. My main project is about chitin synthase, an enzyme responsible for the production of chitin, a polysaccharide that builds, among others, insect shells, fungal and bacterial cell walls. My task is to express enzymes of various origins using insect cells and to conduct a series of studies on their catalytic activity, structure and properties. Outside of the lab, you can find me riding a bike, climbing a mountain, cooking, meeting with friends or even with a brush and paints, painting something. I really like to challenge myself and I hope that the mentoring program will help me define my goals and implement them better.

Kevin Schneider
PL
Jestem studentem ostatniego roku studiów magisterskich kierunku Biotechnologia ze specjalizacją Biotechnologia Peptydów i Białek na Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Już na początku studiów licencjackich dołączyłem do Zakładu Inżynierii Białek, zajmującego się strukturą, funkcją i właściwościami biologicznymi Fibroblastycznego Czynnika Wzrostu (FGF) oraz jego receptora (FGFR). Uczestniczyłem w pracy dwóch zespołów badawczych, pomagając przy projekcie pod kierownictwem dr Anny Szlachcic „Novel cytotoxic conjugates of peptibodies targeting fibroblast growth factor receptors (FGFR)” oraz w ramach pracy magisterskiej pod opieką dr hab. Łukasza Opalińskiego, realizowałem badania pilotażowe , które rozwinęły się w projekt „Celowanie w powierzchniowe proteglikany multimetrycznymi ligandami o wysokim powinowactwie oraz ich cytotoksycznymi koniugatami – w strone terapii precyzyjnej raka trzustki”. W trakcie studiów byłem zaangażowany w dodatkowe aktywności, których częścią było bycie przewodniczącym Studenckiego Koła Naukowego Biotechnologów „Przybysz”, członkiem Rady Wydziałowej oraz reprezentantem studentów w Wydziałowym Zespole do Spraw Oceny Jakości Nauczania. W ramach Programu Erasmus+ odbyłem staż w zespole badawczym dr Arnolda Boersmy w DWI – Leibniz Institute for Interactive Materials/ RWTH Aachen w Niemczech, gdzie zajmowałem się badaniami nad zjawiskiem wewnątrzkomórkowego upakowania makromolekularnego. W ramach programu BioLAB, dołączyłem do grupy badawczej dr Sanji Arandjelovic w Center for Immunity, Inflammation and Regenerative Medicine na University of Virgnia, badając proces efferocytozy w chorobach autoimmunologicznych oraz neurodegeneracyjnych.
EN
I am a final year student of master’s studies in major of Biotechnology with a specialization in Biotechnology of Peptides and Proteins at the Faculty of Biotechnology of the University of Wroclaw. Right at the beginning of my bachelor’s studies, I joined to the Department of Protein Engineering, currently focusing on the structures, functions, and biological properties of the Fibroblast Growth Factor (FGF) and its receptor (FGFR). I have participated in the work of two research teams, assisting in the project under the supervision of a Ph.D. Anna Szlachcic, “New cytotoxic conjugates of peptibodies targeting fibroblast growth factor receptors (FGFR)”; and as a part of my master’s thesis, supervised by Ph.D. D.Sc. Łukasz Opaliński, I carried out a pilot study that has been developed into the project “Targeting of cell surface proteoglycans by high-affinity multimeric ligand and their cytotoxic conjugates – into the precision therapy for pancreatic cancer” During my studies, I was involved in additional activities, like Chairman of the Student Scientific Association of Biotechnology “Przybysz”, a member of the Faculty Council, and student representatives in the Faculty Team for the evaluation of the quality of education. As part of the Erasmus+ Program, I completed an internship in the team of Ph.D. Arnold Boersma at DWI – Leibniz Institute for Materials / RWTH Aachen in Germany, where I investigated intracellular macromolecular crowding. As part of the BioLAB program, I have joined the research group of Ph.D. Sanja Arandjelovic at the Center for Immunity, Inflammation and Regenerative Medicine at the University of Virginia, studying efferocytosis in autoimmune and neurodegenerative diseases.

Khosiyat Makhmudova
PL
Pochodzę z Uzbekistanu. Dyplom licencjata zdobyłam na Uniwersytecie Wrocławskim. W 2021 roku, będąc w trakcie studiów magisterskich na tej uczelni, zostałam zakwalifikowana do udziału w programie BioLAB. Spędziłam rok jako asystent badawczy pod kierunkiem profesora Zygmunta Derewendy na Wydziale Fizjologii Molekularnej i Fizyki Biologii Univeristy of Virginia.
W tym czasie zapoznawałam się z podstawami biologii strukturalnej i molekularnej oraz krystalografią białek. Chcąc w pełni skorzystać z możliwości rozwoju, jakie stwarza udział w programie, postanowiłam przedłużyć mój staż o kolejny rok. W lipcu 2022 roku rozpoczęłam pracę w nowo otwartym laboratorium doktor Seham Ebrahim. Moim głównym celem było zdobycie doświadczenia w zakresie badań dotyczących biologii komórki i fizjologii, jak również mikroskopii wysokorozdzielczej. Zainteresowania naszego zespołu koncentrują się na regulacji funkcji cytoszkieletu. Mając na uwadze moje stosunkowo krótkie, acz bogate i intensywne, doświadczenie w pracy badawczej, zdałam sobie sprawę z tego, jak wielką wagę dla rozwoju ma kontakt z doświadczonymi naukowcami. Osoby, z którymi rozmawiałam na temat programu mentoringu BioLAB, wypowiadały się o nim w samych superlatywach, toteż jestem głęboko przekonana, że udział w nim znacznie przyczyni się do mojego rozwoju zawodowego i naukowego.
EN
Originally from Uzbekistan, I received my B.Sc. degree from the University of Wroclaw, Poland. In 2021 during my Master studies at the University of Wroclaw, I became one of the grantees of the BioLAB program. I spent one year at Prof Zygmunt Derewenda’s lab in the Department of Molecular Physiology and Biological Physics, UVA as a research assistant learning the basics of molecular and structural biology and protein x-ray crystallography. Fascinated by the plethora of academic opportunities, I decided to extend my stay at the UVA for the second year. In July of 2022, I joined the newly established lab of Dr Seham Ebrahim. My main motivation was to expand my research experience and expertise in cell biology and physiology, as well as in high- resolution imaging. Our lab is focused on cytoskeletal regulation of epithelial function and dysfunction, with emphasis on actomyosin networks and septins. Reflecting on my short yet intensive lab experience, I realized the importance of connecting with both peer and senior scientists. Having heard a ton of positive feedback about the BioLAB mentoring program, I am confident that it will help my professional development.

Klaudia Augustyn
PL
Jestem studentką 5 roku kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Od 2 lat aktywnie angażuję się w pracę w kołach naukowych na mojej uczelni – w latach 2020-2021 byłam Przewodniczącą Koła Neurochirurgicznego, w ubiegłym roku akademickim – Koła Neurologicznego. Zostałam wybrana na stanowisko Przewodniczącej Studenckiego Towarzystwa Naukowego Collegium Medicum UWM na rok akademicki 2021/2022. Od kilku lat interesuję się chorobami neurologicznymi – przed rozpoczęciem studiów na kierunku lekarskim, przez rok studiowałam neurobiologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Odbyłam również praktyki kliniczne na kilku Oddziałach Udarowych, a także pracowałam jako wolontariuszka w projekcie badawczym dotyczącym endowaskularnego modelu udaru niedokrwiennego mózgu, na Katedrze Neurochirurgii UWM. W tym roku byłam współautorką artykułu opublikowanego w International Journal of Molecular Sciences. Aktywnie działam w zarządzie polskiego oddziału Walter E.Dandy Neurosurgical Society.
Obecnie pracuję w Katedrze Anestezjologii University of Virginia w Charlottesville, gdzie realizuję projekt dotyczący przepuszczalności bariery krew-mózg w pooperacyjnych zaburzeniach poznawczych (POCD).
EN
I am 5th – year medical student at the University of Warmia and Mazury in Olsztyn. For the past 2 years, I have been actively involved in research clubs at my university – I was president of the Neurosurgical club in 2020-2021 and the Neurological club in 2021-2022. I was elected President of the Students’ Scientific Society. I have been interested in neurological diseases for several years – before studying medicine, I studied neurobiology at Jagiellonian University for a year. I also did internships at the Stroke Units. I have volunteered for a research project on ischemic stroke in the Department of Neurosurgery at my university. This year, I co-authored a research paper published in the International Journal of Molecular Sciences. I have been an Academic Officer at Walter E. Dandy Neurosurgical Society in Poland.
Currently I work at the University of Virginia Department of Anesthesiology in Charlottesville. I work on the project about blood-brain barrier (BBB) permeability in Post-operative cognitive dysfunction (POCD).

Krzysztof Wierbiłowicz
PL
Jestem studentem studiów magisterskich na kierunku Biotechnologia na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Podczas studiów miałem okazję pracować pod opieką Dr Natalii Bednarz-Knoll w Zakładzie Onkologii Translacyjnej nad identyfikacją sygnatur molekularnych związanych z aberracjami genu BRCA1 w raku prostaty. Wstępne wyniki tych badań zostały zaprezentowane na 2nd International Conference “Cancer Metastasis” w Austrii. W międzyczasie odbyłem również staż w firmie MNM Diagnostics zajmującej się tworzeniem algorytmów diagnostycznych dla pacjentów onkologicznych. Po ukończeniu 4 roku studiów wyjechałem na program Biolab na University of Virginia, gdzie pracuję w laboratoriach Bryce’a Paschala oraz Aakrosha Ratana badając znaczenie białka PARP7 w rozwoju raka prostaty.
EN
I am a master’s student in Biotechnology at the Intercollegiate Faculty of Biotechnology of the University of Gdansk and the Medical University of Gdansk. During my studies, I had the opportunity to work under the supervision of Dr. Natalia Bednarz-Knoll in the Department of Translational Oncology on the identification of molecular signatures associated with BRCA1 gene aberrations in prostate cancer. Preliminary results of this research were presented at the 2nd International Conference “Cancer Metastasis” in Austria. Meanwhile, I also completed an internship at MNM Diagnostics, a company that develops diagnostic algorithms for oncology patients. After completing my 4th year, I went to the Biolab Program at the University of Virginia, where I work in the labs of Bryce Paschal and Aakrosh Ratan studying the importance of the PARP7 protein in prostate cancer development.

Maria Marlicz
PL
Nazywam się Maria Marlicz. Jestem studentką medycyny na Pomorskim Uniwersytecie medycznym. Moje szerokie zainteresowania i milion pomysłów zaprowadziły mnie w tym roku aż na University of Viriginia w Charlottesville, gdzie pracuję u Dr Jennifer Burnsed nad projektem dotyczącym encefalopatii niedotlenieniowo-niedokrwiennej noworodków, łączącym neurologię i neonatologię.
W czasie studiów, zauważyłam że najwięcej radości sprawia mi połączenie naukowej eksploracji z działalnością społeczną i nutą kreatywności. Zawsze byłam aktywnaw organizacjach studenckich, studenckim towarzystwie naukowym, prowadziłam koło medycyny stylu życia i próbowałam swoich sił w środowisku naukowym i laboratorium.
Mnóstwo czasu podczas studiów poświęciłam tematyce mikrobioty, osi mózgowo-jelitowej i probiotyków, współtworząc prace i artykuły na ten temat i współpracując z firmą farmaceutyczną. W czasie pandemii Covid-19, będąc na Erasmusie w Rzymie, współtworzyłam razem z grupą naukowców z całego świata, projekt COH-FIT, mający na celu ocenę stanu psychicznego społeczeństwa w czasie pandemii. To wszystko, w połączeniu z prowadzeniem kanału na YouTubie, pokazało mi jak niesamowicie ważne w dzisiejszych czasach jest przedstawianie nauki w przystępny i jasny sposób. Chciałabym wykorzystać to w przyszłej pracy!
Ucząc się do egzaminów, pogłębiając kolejną pasję, jaką jest zdrowie kobiet, tworząc mnemotechniczne grafiki dla jednej z platform edukacyjnych i zastanawiając się nad wyborem ścieżki kariery, natknęłam się na ofertę stypendium BioLABu.
BioLAB jest więc dla mnie zarówno czasem na zdobycie cennego doświadczenia w pracy naukowej pod okiem doświadczonych i inspirujących mentorów, jak i próbą odkrycia wspólnego punktu moich zainteresowań i umiejętności, kolejnych kroków i nowych możliwości na mojej medycznej drodze.
EN
My name is Maria Marlicz. I am a Medical Student at the Pomeranian Medical University.
Having wide interests and million ideas per minute, took me all the way to the University of Virginia in Charlottesville, where I have been working at Dr. Jennifer Burnsed’s lab on hypoxic-ischemic encephalopathy in neonates.
During my studies, I realized that my zone of joy is the intersection of academic exploration, having a social cause to believe in and creativity. I was an active member of students’ organizations at my university, our Student Scientific Society or various interest clubs, such as the lifestyle medicine student group.
I would spend a considerable amount of time studying the subject of microbiota, the gut-brain axis and probiotics, crafting publications and articles and collaborating with a pharmaceutical company. During the Covid-19 pandemic, while on Erasmus in Rome, I had a chance to work on the COH-FIT project with experts from all around the world, which aimed to assess the psychosocial wellbeing of the populations in that time. All that, alongside having my own YouTube channel, made me realize how important presenting science in a digestible form is in today’s world. I would like to use it in my future work!
For me, BioLAB turns out to be both a time for gathering invaluable scientific experience under guidance of experienced and inspiring mentors, and an opportunity to discover common points of my interests and skills, figuring out the next steps of my medical journey.

Michał Winnicki
PL
Obecnie studiuję Biotechnologię na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, gdzie w październiku rozpocznę ostatni rok studiów magisterskich. Moje główne zainteresowania to racjonalne projektowanie leków, modelowanie struktur białkowych i ogólnie szeroko rozumiana bioinformatyka. Na MWB UG-GUMed byłem związany z Pracownią Symulacji Układów Biomolekularnych, realizując projekt, który zakładał rozszerzenie funkcjonalności jednej z wtyczek do programu PyMOL. Prowadziłem również badania w Pracowni Modelowania Molekularnego na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego, w których skupiałem się na wprowadzaniu nowych funkcji do gruboziarnistego pola sił UNRES. Dodatkowo byłem wykonawcą grantu finansowanego przez Naukową Fundację Polpharma, gdzie niedawno zaprojektowałem peptyd i peptydomimetyki, które docelowo mają pełnić rolę leków przeciwnowotworowych, działając jako inhibitory tworzenia kompleksu PD-1/PD-L1. Niedawno ukończyłem również staż na Wydziale Chemii Uniwersytetu w Cambridge, w grupie Prof. Davida Walesa, gdzie byłem odpowiedzialny za rozwijanie funkcjonalności programów służących do prowadzenia symulacji dynamik molekularnych.
Byłem również współorganizatorem konferencji poświęconej bioinformatyce, w ramach ogólnopolskiej studenckiej organizacji Boost Biotech Polska. Dodatkowo od niedawna jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Astrobiologii. Aktualnie odbywam roczny staż w Oklahoma Medical Research Foundation, gdzie w grupie Dr Jonathana Wrena zajmuję się tworzeniem programu służącego do automatycznego pobierania i analizy, z wykorzystaniem uczenia maszynowego, rekordów z publicznych baz danych, takich jak np. Gene Expression Omnibus.
EN
I am currently studying Biotechnology at the Intercollegiate Faculty of Biotechnology of the University of Gdańsk and the Medical University of Gdańsk, where I will begin my final year of master’s studies in October. My main interests are rational drug design, modeling of protein structures and bioinformatics in general. At IFB UG & MUG I was working in the Laboratory of Biomolecular Systems Simulations, carrying out a project that involved extending the functionality of one of the plug-ins for PyMOL. I was also involved in research in the Molecular Modeling group at the Faculty of Chemistry at the University of Gdańsk, where I focused on introducing new features to the coarse-grained UNRES force field. In addition, I was an investigator in a grant project financed by the Polpharma Scientific Foundation, where I recently designed a peptide and peptidomimetics that will ultimately act as anti-cancer drugs by acting as inhibitors of PD-1/PD-L1 complex formation. I also recently completed an apprenticeship at the Department of Chemistry, University of Cambridge, in Prof. David Wales’ group, where I was responsible for developing the functionality of programs used to run molecular dynamics simulations.
I was also a co-organizer of a conference on bioinformatics, as part of the Polish student organization Boost Biotech Poland. In addition, I have recently become a member of the Polish Astrobiology Society. I am currently on a one-year internship at the Oklahoma Medical Research Foundation, where in Dr Jonathan Wren’s group I am developing a program to automatically retrieve and analyze, using machine learning, records from public databases such as the Gene Expression Omnibus.

Patryk Kalinowski
PL
Przygodę z nauką rozpocząłem od Poznania i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, gdzie ukończyłem studia licencjackie z chemii ze specjalizacją w chemii biologicznej a następnie magisterskie w ramach anglojęzycznego, międzynarodowego kierunku – Chemistry, w ramach którego kontynuowałem prace zainicjowane na pierwszym stopniu, w obszarze szeroko rozumianej chemii organicznej/medycznej oraz dwuwymiarowej spektroskopii NMR. Zajmowałem się semisyntezą nowych pochodnych makrolidowych antybiotyków laktonowych, projektując kaskady reakcyjne (znane również jako reakcje domino lub tandemowe) oraz wykorzystując narzędzia chemii “click”, czy syntezy wspomaganej mikrofalowo.
Następnie, chcąc zróżnicować swoje wykształcenie, wybrałem się na drugą magisterkę – tym razem na Uniwersytet Warszawski – z biologii ze specjalizacją w mikrobiologii molekularnej, rozszerzając poprzednią tematykę o badania nad transferem oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe drogą łańcucha pokarmowego poprzez analizę plazmidowo kodowanej antybiotykoopornośći wielolekowej, szukając pomp typu Efflux w różnychszczepach bakteryjnych. Prace te przerwane zostały jednak na skutek otrzymania stypendium Fulbrighta i są przeredagowywane w kierunku analiz bioinformatycznych. Uczestniczę również w programie 4EU+ European University Alliance – próbie utworzenia uniwersytetu kontynentalnego – biorąc udział w zajęciach prowadzonych na Sorbonie, czy też uniwersytetach w Hildenbergu i Mediolańskim.
Obecnie pracuję na Uniwersytecie Chicagowskim – dołączyłem do laboratorium Minglei’ego Zhao, gdzie zajmuję się badaniami strukturalno-mechanistycznymi w kontekście maszyn molekularnych zaangażowanych w ubikwitynozależną degradację białek, wykorzystując w tym celu mikroskopię krioelektronową.
EN
My adventure with science began with Poznań and Adam Mickiewicz University, where I completed my bachelor’s degree in chemistry with a specialization in biologicalchemistry and then my master’s degree within the international program in chemistry, where I continued the work initiated during first cycle degree studies, in the field of organic/medicinal chemistry and two-dimensional NMR spectroscopy. I worked on the semisynthesis of new derivatives of lactone macrolide antibiotics, by designing cascade reactions (also known as domino or tandem ones) and using the tools of “click” chemistry, or microwave-assisted synthesis.
Then, in an effort to diversify my education, I went for a second master’s degree – this time at the University of Warsaw – in biology with a specialization in molecular microbiology, broadening the previous topic by study of the antimicrobial resistance transfer through the food chain pathway by analyzing plasmid-encoded multidrug antibiotic resistance, searching for Efflux-type pumps in various bacterial strains. However, this work was interrupted by a Fulbright grant and is being redesigned into bioinformatics analysis, I also participate in the program 4EU+ European University Alliance – an attempt to create a continental university – taking classes taught at the Sorbonne, or the Universities of Hildenberg and Milan.
I currently work at the University of Chicago – I’ve joined Minglei Zhao’s lab, where I conduct structural-mechanistic research in the context of the molecular machinery involved in ubiquitin-dependent protein degradation, using cryo-electron microscopy.

Szczepan Olszewski
PL
Jestem absolwentem dietetyki na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym oraz studentem kierunku biologia medyczna na Uniwersytecie Gdańskim. Swoje pierwsze naukowe kroki stawiałem w Zakładzie Bioenergetyki i Fizjologii Wysiłku Fizycznego GUMed, biorąc jako magistrant udział w swoich pierwszych projektach badawczych.
Obecnie za pośrednictwem programu Fulbrighta – Biolab, pracuję w laboratorium biogerontologii translacyjnej kierowanym przez Benjamina Millera w Oklahoma Medical Research Foundation, gdzie badamy molekularne podłoże zmian zachodzących w mięśniach szkieletowych wraz z postępującym wiekiem. Obiektem naszych zainteresowań jest szersze zrozumienie roli zaburzenia proteostazy podczas starzenia się. Chciałbym w mojej przyszłej pracy naukowej szczególnie skupić się na klinicznym zastosowaniu najnowszych wyników badań, w jaki sposób poprzez interwencje dotyczące stylu życia czy farmakologii jesteśmy w stanie wpłynąć na jakość i długość życia.
W czasie wolnym lubię podróżować, obcować z naturą pod namiotem oraz kultywować kulturę fizyczną.
EN
I have a bachelor’s degree in dietetics from Medical University of Gdansk. From October 2021 I’m pursuing a master’s degree in medical biology at University of Gdansk. I started my scientific journey as a graduate student at Division of Bioenergetics and Physiology of Exercise at GUMed. This year I have the opportunity to work as a research trainee in Benjamin Miller’s lab at Oklahoma Medical Research Foundation. We are studying molecular changes in protein turnover during aging, especially in skeletal muscles.
My area of research is how we can extend lifespan and health span by lifestyle interventions or pharmacology. In the future, I would like to combine recent results of our scientific knowledge with clinical practice.
When I’m not working, you can find me travelling (especially with a tent), sightseeing, or working out.
Informacje dla kandydatów i kandydatek
W Programie mentoringowym BioLAB mogą wziąć udział wyłącznie uczestnicy i uczestniczki Programu BioLAB danego roku akademickiego.
- Spotkanie organizacyjne
- Przekazywanie wiedzy i doświadczeń
- Indywidualne planowanie kariery zawodowej
- Pozyskiwanie funduszy na badania
- Wskazówki dot. wystąpień publicznych, pisania publikacji, itp.
- Nowe kierunki rozwoju zawodowego
- Dzielenie się kontaktami w branży