W 2019 r. Program Fulbrighta w Polsce świętuje 60 urodziny!

Program Fulbrighta to największy program wymiany naukowej i kulturowej Stanów Zjednoczonych. Przez wielu uznawany jest za jeden z najbardziej prestiżowych programów wymiany na świecie, z reputacją daleko wykraczającą poza środowisko akademickie. Od podpisania przez amerykańskiego prezydenta Harry’ego S. Trumana ustawy rozpoczynającej działalność Programu w 1946 r. dołączyło do niego ponad 160 krajów, a ze stypendium skorzystało kilkaset tysięcy osób.

Polska była pierwszym krajem Europy Wschodniej, który dołączył do Programu Fulbrighta. W 1959 r. Franciszek Lyra, absolwent anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego, jako pierwszy Polak wyjechał na stypendium Fulbrighta do USA – otrzymał roczne stypendium na studia lingwistyczne w University of Indiana w Bloomington. Zdobytą w USA wiedzę i umiejętności wykorzystał kilka lat później, pomagając tworzyć Instytut Anglistyki na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Pierwszym Amerykaninem, który przyjechał na stypendium do Polski był Daniel Aaron, wybitny amerykanista i profesor Harvardu. Spędził rok jako wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim.

Pierwsi stypendyści

Franciszek Lyra

W 1959 r. Franciszek Lyra, absolwent anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego, jako pierwszy Polak wyjechał na stypendium Fulbrighta do USA – otrzymał roczne stypendium na studia lingwistyczne w University of Indiana w Bloomington.

Daniel Aaron

W 1962 r. pierwszy Amerykanin przyjechał do Polski. Daniel Aaron, wybitny amerykanista i profesor Harvard University, spędził rok jako wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim.

Absolwenci

Grono polskich absolwentów Programu liczy już ponad dwa tysiące osób. Kolejne dwa tysiące to Amerykanie, którzy w ramach swojego stypendium Fulbrighta wybrali przyjazd właśnie do Polski. Społeczność Fulbrighterów rośnie z każdym rokiem, a do jej szeregów dołączają kolejni wybitni naukowcy, wykładowcy, przedstawiciele świata biznesu i sektora rządowego a także organizacji pozarządowych, mediów czy też kultury i sztuki. Absolwentami Programu Fulbrighta są między innymi: prof. Marek Belka, dr Henryka Bochniarz, dr Włodzimierz Cimoszewicz, prof. Danuta Hubner, prof. Grzegorz Kołodko, Juliusz Machulski, prof. Dariusz Rosati czy Cezary Stypułkowski.

Wszyscy absolwenci zgodnie podkreślają, że wyjazd do USA w ramach Programu Fulbrighta zmienił ich życie i pomógł w rozwoju kariery. Kontakty nawiązane w trakcie stypendium, zarówno profesjonalne, jak i prywatne, sprawiają, że ten wyjazd otwiera wiele nowych drzwi i daje inspirację na lata.

Organizacją Programu w Polsce zajmowała się na początku amerykańska Ambasada we współpracy z Ministerstwem Szkolnictwa Wyższego. W 1990 roku powołano instytucję dedykowaną administrowaniu Programu i promocji idei Fulbrighta w Polsce: Biuro Polsko-Amerykańskiej Wymiany Naukowej. Obecnie, pod nazwą Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta, nasz zespół konsekwentnie realizuje cele ideowe i strategiczne Programu. Niesamowita wiara Williama Fulbrighta w możliwość nadania historii nowego, pozytywnego biegu, jego klarowny plan, jak tego dokonać, inspirują wszystkich pracowników i działaczy Komisji do dziś.

ZAPLANOWANE WYDARZENIA

Murale

W celu upamiętnienia 60-lecia działalności Programu Fulbrighta w Polsce, na ścianach wybranych polskich uczelni wyższych powstaną murale według projektu i w wykonaniu artysty Dariusza Paczkowskiego.

Łączące obraz ze słowami, będącymi fragmentami cytatów Senatora Jamesa Williama Fulbrighta, murale to niestandardowa próba przybliżenia szerszej publiczności sylwetki założyciela największego programu wymiany akademickiej i kulturowej Stanów Zjednoczonych.

W tworzenie muralu chcemy zaangażować społeczność lokalną oraz absolwentów Programu Fulbrighta z okolicy. Uczestniczenie w tworzeniu murala będzie okazją do pozostawienia swojego własnego odcisku, w dosłownym tego słowa znaczeniu, nie tylko na ścianie budynku, ale też na kartach historii Programu Fulbrighta. Efekt końcowy będzie miał swój wernisaż w przestrzeni publicznej.

Jeśli są Państwo zainteresowani udziałem w projekcie i mają możliwość udostępnienia ściany budynku należącego do Państwa instytucji, prosimy o kontakt z Aleksandrą Szaniawską ([email protected], 882-013-011)

Wydanie specjalne "Czasu kultury"

Wolność i niepodległość – wartości tak silnie związane z tożsamością polską i amerykańską, to hasła przewodnie jesiennego numeru „Czasu Kultury” (rok 2019, nr 3), będącego, dzięki uprzejmości redakcji tego znakomitego pisma, przestrzenią do zaprezentowania Programu Fulbrighta poprzez twórczość naukową, artystyczną, literacką naszych stypendystów.

Okładkowy temat, ujęty w ramę perspektywy komparatystycznej zostanie podjęty przez absolwentów Programu z obu stron oceanu (Michał Buchowski, Sandra Hanson i Steven A. Tuch, Hanna Mamzer, Dominic Pacyga, Molly O’Neal, Megan Roy Will, Marek Wasilewski). Swoje prace literackie oraz wizualne udostępnią Lydia Conklin, Karolina Kubik, Endi Poskowic oraz Cecilia Woloch. O początkach współpracy polsko-amerykańskiej opowie pierwszy polski absolwent Programu – Franciszek Lyra. Numerowi towarzyszyć będzie blok tekstów o Oldze Tokarczuk (autorstwa m.in. Wojciecha Burszty oraz Krzysztofa Hoffmanna), a w nim też wywiad z tłumaczką jej twórczości na język angielski – Jennifer Croft, również absolwentką Programu Fulbrighta.

To wyjątkowe wydanie kwartalnika zostanie opublikowane w dwóch równoległych wersjach językowych: polskiej i angielskiej. Planowany termin wydania to wrzesień 2019.

Wydanie dystrybuowane będzie na wybranych wydarzeniach związanych z rocznicą 60-lecia Programu Fulbrighta w Polsce. Będzie również można je nabyć w punktach sprzedaży (np. salonach Empik) oraz przez stronę czaskultury.pl. Wydanie elektroniczne dostępne będzie w trybie open access.

MINIONE WYDARZENIA

Ta strona korzysta z plików cookies do prawidłowego działania. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?
Loading...