Przyjęcie z okazji 60-lecia Programu Fulbrighta w Waszyngtonie

“Rozpoczęcie Programu Fulbrighta w Polsce w 1959 roku, gdy trwała zimna wojna, było odważną i wizjonerską decyzją” powiedział Ambasador RP Piotr Wilczek podczas  jubileuszowego przyjęcia w swojej rezydencji w Waszyngtonie, które odbyło się 25 października. 

W czasie sześćdziesięciu lat istnienia Program Fulbrighta w Polsce umożliwił prawie 5000 polskim i amerykańskim stypendystom rozwijać swoją pracę naukową i dydaktyczną, a także poszerzać doświadczenia kulturowe. Wielu Fulbrighterów wspomina pobyt na stypendium jako niepowtarzalną życiową szansę, której wpływ wykraczał daleko poza aspekt naukowy. 

W uroczystości zorganizowanej przez Polsko-Amerykańską Komisję Fulbrighta, Ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej w Waszyngtonie oraz Fulbright Association wzięło udział niemal 300 osób. Wśród zaproszonych gości znaleźli się absolwenci Programu Fulbrighta, którzy przyjechali do Waszyngtonu na doroczną konferencję Fulbright Association, tegoroczni polscy stypendyści znajdujący się obecnie na wschodnim wybrzeżu, przedstawiciele amerykańskiego Departamentu Stanu i polskiego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, komisji z innych krajów oraz partnerskich instytucji takich jak Institute of International Education oraz World Learning.

Oficjalna część wieczoru rozpoczęła się występem amerykańskiego absolwenta Programu Fulbrighta w Polsce Michaela Pecaka. Pianista zachwycił uczestników swoją interpretacją jednego z najbardziej znanych utworów Fryderyka Chopina – Poloneza As-dur op. 53 zwanego “Heroicznym”. 

Gratulacje i życzenia dalszego rozwoju całej społeczności związanej z Programem Fulbrighta w Polsce złożyli: Ambasador Piotr Wilczek, Wiceprzewodnicząca Rady Fulbright Foreign Scholarship Anita McBride, Principal Deputy Assistant Secretary w Biurze Spraw Publicznych Departamentu Stanu USA Matthew Lussenhop oraz Przewodnicząca Zarządu Fulbright Association Mary Ellen Heian Schmider.

Lussenhop podkreślił, że program ma niebagatelne znaczenie w budowaniu partnerskich relacji pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Polską. McBride nawiązała do hasła przewodniego TEDxFulbrightWarsaw: Be Bold, Never Regular, podkreślając, że oddaje ono ducha naszego programu. Dr. Schmider przypomniała o ważnych postaciach zaangażowanych w wydarzenia istotne dla obu krajów na przestrzeni historii, w tym o generałach Pułaskim i Kościuszce.

Gości zachwyciło anglojęzyczne wydanie czasopisma “Czas Kultury” zawierające teksty absolwentów i absolwentek programu, jak również dania polskiej kuchni serwowane podczas przyjęcia. 

Related Posts
Loading...
Skip to content