„Pierwsze słowo, które przychodzi mi do głowy, gdy słyszę program Fulbrighta, to doskonałość” – tak opisała Program Fulbrighta Georgette Mosbacher, Ambasador USA w Polsce podczas jubileuszowego wieczoru, który odbył się 7 marca w warszawskim Novotelu.
W uroczystości obchodów 60-lecia istnienia programu Fulbrighta w Polsce, która była również rozpoczęciem konferencji organizowanej przez Komisję Fulbrighta wspólnie z Narodową Agencją Wymiany Akademickiej „Direct to Internationalization: how to attract American students to Polish Universities” udział wzięli mi.in Georgette Mosbacher, Ambasador USA w Polsce, Sebastian Skuza, Wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. Juanita Villena-Alvarez z University of South Carolina Beaufort, prof. Marek Konarzewski z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, oraz dr Grażyna Żebrowska, przedstawicielka Ambasady RP w Waszyngtonie.
Świętujemy 60-lecie programu Fulbright w PL @FulbrightPoland, najstarszego w Europie Środkowej! Ta wyjątkowa wymiana akademicka między PL-USA przyczynia się do badań, innowacji i rozwiązań najtrudniejszych wyzwań medycznych, naukowych i technologicznych. Wszystkiego najlepszego! pic.twitter.com/vRqiVxWKev
— Ambasador Mark Brzezinski (@USAmbPoland) March 7, 2019
Ambasador Mosbacher podkreśliła wyjątkowość programu stypendialnego oraz rolę absolwentów Programu Fulbrighta nazywając ich światowymi liderami. Zwróciła także uwagę, że Polska jest jednym z krajów, z którego pochodzi najwięcej stypendystów – „Polska jest jednym z najsilniejszych i najbardziej oddanych partnerów programu Fulbrighta”- dodała. Następnie został odczytany list gratulacyjny z okazji 60- lecia Programu Fulbrighta w Polsce od Sekretarza Stanu USA, Michaela Pompeo, w którym określił Program jako most łączący Polskę i Stany Zjednoczone, pozwalający na zacieśnienie więzów międzynarodowych. Podkreślił także budującą zrozumienie rolę jaką odegrały przyznawane stypendia w procesie transformacji naszego kraju. Sebastian Skuza, Wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego pogratulował kilkudziesięcioletniej, pełnej sukcesów współpracy polsko-amerykańskiej, życząc Komisji Fulbrighta kolejnych sukcesów. Prof. Juanita Villena-Alvarez, której energiczne wystąpienie uświetniło merytoryczną część wieczoru, zaintrygowała zebranych gości podkreślając w jaki sposób atrakcyjność polskich uczelni, kultury i społeczeństwa może być wykorzystana w promocji programu Fulbrighta w USA i zachęcenia do przyjazdu jeszcze większej liczby amerykańskich studentów i pracowników naukowych.