Wojciech Lewandowski

Bezpośredni odnośnik: https://youtu.be/6kxxu2mNpaU

Informacja o przyznaniu stypendium dotarła do mnie, kiedy biegłem z jednego wykładu na drugi. Sukces! Wyzwania… Obawy i ekscytacja.

Sama wyprawa do Stanów Zjednoczonych jest skomplikowana od strony logistycznej. Formalności są liczne, trzeba przystosować się do życia w nieco odmiennej rzeczywistości. W tej pierwszej sferze nieocenione jest wsparcie ze strony zespołu Komisji Fulbrighta, dzięki czemu przedzieranie się przez gąszcz procedur jest zdecydowanie łatwiejsze. W tej drugiej należy po nowemu zbudować codzienny komfort, przypadku także towarzyszącej mi rodziny. Mam nadzieję, że doświadczenie kilkumiesięcznego pobytu wpłynie pozytywnie także na najbliższych, a zebrane doświadczenia życiowe, a w przypadku dzieci szkolne, dodadzą im pewności siebie.

Praca w Department of Slavic and East European Languages and Cultures na The Ohio State University pozwoliła mi szlifować umiejętności dydaktyczne oraz badawcze. Amerykańscy studenci wykazali zainteresowanie tematyką zajęć, co stanowiło motywację do jak najciekawszego przedstawienia kolejnych zagadnień. Zadawali mnóstwo pytań zmuszających do refleksji nad omawianymi tematami oraz ciągłego pogłębiania własnej wiedzy.

Pobyt na The Ohio State University pozwolił mi także na dokonanie szerokiej kwerendy w zakresie studiów nad kulturą popularną, a przed wszystkim nad komiksem i jego związkiem ze światem polityki. Częścią Uniwersytetu jest Billy Ireland Cartoon Library and Museum, którego zbiory mogą zadowolić każdego badacza komiksu, a tym bardziej fana J. Muzeum, a także inne jednostki organizacyjne uniwersytetu organizują liczne wykłady oraz seminaria, podczas których można nawiązać kontakty z badaczami o podobnych zainteresowaniach naukowych. Ponadto, wyjazd stał się także okazją do udziału w organizowanych w Stanach Zjednoczonych konferencjach i seminariach naukowych.

Jednak nie tylko samą pracą człowiek żyje. Stan Ohio oferuje wiele kulturalnych czy przyrodniczych atrakcji. Korzystając z dość sprzyjającej aury, mogliśmy wybrać się na kilka wycieczek. Najbardziej inspirująca była wizyta na Kent State University, którego kampus był miejscem jednego z najtragiczniejszych protestów studenckich przeciw wojnie w Wietnamie. 4 maja 1970 roku żołnierze Gwardii Narodowej otworzyli ogień do protestujących studentów, z których czworo zostało zabitych. Wydarzenia te na stałe wryły się w pamięć obywateli Stanów Zjednoczonych, a liczne grono ekspertów do dziś dyskutuje nad przyczynami tego wydarzenia. W 2020 roku ukazał się komiksowy reportaż poświęcony tamtym wydarzeniom zatytułowany po prostu Kent State stworzony przez Derfa Beckderfa. Rozmowa z autorem w jego pracowni w Cleveland pozwoliła mi lepiej poznać i zrozumieć warsztat niezbędny do stworzenia wiarygodnego komiksu dokumentalnego.

Dzięki kilku miesiącom spędzonym na The Ohio State University udało mi się spojrzeć świeżym okiem na pomysły badawcze, które od dawna czekały na swoją realizację. Możliwość zaprezentowania tych pomysłów zarówno podczas nieformalnych rozmów jak i bardziej formalnych prezentacji pozwoliło mi uporządkować naukowe inspiracje.

Czy warto było? Z naukowego i osobistego punktu widzenia: zdecydowanie! Stypendium jest przygodą wartą wysiłku, choć pełną tęsknoty za rod

Dr hab. Wojciech Lewandowski był stypendystą Fulbright Slavic Award 2022-23 na Ohio State University.

Related Posts
Loading...
Skip to content