Karol Tchórz

Kiedy na studiach inżynierskich po raz pierwszy usłyszałem o programie BioLab, wydawało mi się nieprawdopodobne spędzić rok w jednej z czterech renomowanych placówek naukowych w USA. Tymczasem minęły właśnie 3 miesiące odkąd dołączyłem do grona laureatów tego programu i zdobywam doświadczenie w Oklahoma Medical Research Foundation. 

W trakcie mojego stażu w USA rozwijam projekt, który ma na celu wyjaśnienie roli poszczególnych regulatorów kompleksu kohezyny (odpowiedzialnego za strukturalne właściwości chromatyny) podczas rozwoju serca i związanymi z nim wrodzonymi wadami serca (ang. Congenital Heart Diseases; CHD). Prowadzone przeze mnie badania opierają się na różnicowaniu in vitro mysich embrionalnych komórek macierzystych w kardiomiocyty oraz degradacji wspomnianych regulatorów na różnych etapach kardiogenezy.

Nie bez powodu dużo mówi się o “amerykańskich naukowcach” – prowadzenie badań w USA jest niezwykle dynamiczne, kreatywne i oparte na licznych współpracach. Praca tutaj pozwoliła wyostrzyć mój zmysł naukowca, nabrać pewności siebie w planowaniu eksperymentów, a nawet całych projektów. Tutejsze środowisko naukowe okazało się bardzo pomocne i wspierające – na każdym etapie mojej pracy mogę liczyć na bezinteresowną pomoc nawet ze strony innych grup badawczych. Na codzień nawiązuję wiele kontaktów międzynarodowych czego nie byłem w stanie doświadczyć przed wyjazdem na staż BioLab.

Stany to nie tylko świetny kraj do rozwoju kariery, ale także do podróżowania. Mieszkając w Oklahomie korzystam z jej strategicznego położenia – do tej pory udało mi się zobaczyć już 5 innych stanów! Szok kulturowy po przeprowadzce okazał się przeminąć dosyć szybko, a Oklahoma City pozwoliła na szybkie zaklimatyzowanie się – zdecydowanie jest to miejsce dla tych, którzy wolą trzymać się z dala od wielkomiejskiego zgiełku, bez utraty prawdziwie amerykańskiego klimatu.

Moje dotychczasowe doświadczenie z programem BioLab mogę podsumować krótko – jest to wspaniałe zakończenie studenckiej przygody i najlepszy start kariery naukowej.

Karol Tchórz jest uczestnikiem Programu BioLAB 2023-24 na Oklahoma Medical Research Foundation.

Related Posts
Loading...
Skip to content