Agnieszka Kaczmarek

Dzięki stypendium Fulbright Senior Award mogłam dotrzeć do nowych źródeł i zgromadzić niedostępne dla mnie wcześniej materiały, które wciąż pomagają mi odkrywać istotne wątki w analizowanej literaturze górskiej. Bez artykułów i książek, do których miałam dostęp, bez prywatnych notatek, które otrzymałam od uznanych amerykańskich alpinistek, bez porywających historii, które od nich usłyszałam, nie byłabym w stanie przeprowadzić tak wnikliwej analizy wybranych relacji o tematyce górskiej.

California State University (CSU) obejmuje dwadzieścia trzy kampusy, stąd moja afiliacja z CSU Bakersfield w Kalifornii w praktyce dała mi nieograniczone możliwości naukowej eksploracji. Dzięki stypendium Fulbright Senior Award mogłam dotrzeć do nowych źródeł i zgromadzić niedostępne dla mnie wcześniej materiały, które wciąż pomagają mi odkrywać istotne wątki w analizowanej literaturze górskiej. Bez artykułów i książek, do których miałam dostęp, bez prywatnych notatek, które otrzymałam od uznanych amerykańskich alpinistek, bez porywających historii, które od nich usłyszałam, nie byłabym w stanie przeprowadzić tak wnikliwej analizy wybranych relacji o tematyce górskiej. I gdyby nie Tim Noakes, Head of Public Services Department of Special Collections na Uniwersytecie Stanforda, nie zdobyłabym cennych archiwaliów związanych z amerykańską wyprawą na Annapurnę zorganizowaną w 1978 roku. Innymi słowy, bez ludzi, których poznałam podczas stypendium Fulbrighta, nie byłabym tą samą osobą, którą jestem teraz.

Jako amerykanistka, przed wyjazdem do USA zdawałam sobie sprawę z tego, jak może wyglądać amerykański kampus, ale życzliwość, stałe wsparcie i ogromna pomoc, jaką otrzymałam jako stypendystka Fulbrighta w California State University Bakersfield (CSUB) po prostu mnie zaskoczyły. Napotkane przeze mnie problemy związane z kwestiami akademickimi czy administracyjnymi natychmiast rozwiązywała Yuri Sakamaki, Director of Study Abroad and Fulbright Office na kampusie CSUB. Nowo poznane wykładowczynie Rebecca Penrose i Rosa Rascon okazały mi niezwykle cenną pomoc w organizowaniu codziennego życia podczas półrocznego pobytu w USA.

Z pobytu na stypendium Fulbrighta najbardziej zapamiętałam ludzi, których spotkałam. Profesor Case, mój opiekun naukowy, co tydzień rozmawiał ze mną nie tylko o lingwistycznych zawiłościach języka amerykańskiego i niuansach kalifornijskiej mowy, ale także o różnych aspektach amerykańskiej rzeczywistości. Nigdy też nie zapomnę spotkań i rozmów z ikonami amerykańskiego alpinizmu: dr Arlene Blum w Berkeley, dr Irene Beardsley w Palo Alto, Annie Whitehouse oraz z Kitty Calhoun. Szczególnie cenna była też rozmowa z dr Betsy White. Podczas odwiedzin w jej domu dr White pokazała mi pamiętniki swojego męża, w których znalazłyśmy namacalne ślady wizyty Wandy Rutkiewicz w ich domu. Wartości tych rozmów i spotkań nie sposób przecenić.

Czas spędzony w Kalifornii, na który złożyły się badania, rozmowy, czytanie, pisanie, spotkania z nowymi przyjaciółmi, zwiedzanie, czy po prostu życie codzienne w amerykańskich realiach, to wszystko sprawiło, że czas tam spędzony stał się jednym z najciekawszych okresów w moim życiu. Doświadczenia zdobyte podczas pobytu na kampusie CSUB okazały się bezcenne, ponieważ każdy dzień stypendium uczył mnie czegoś nieznanego i przynosił wciąż nowe wrażenia i inspiracje.

Nysa, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie. Agnieszka Kaczmarek była stypendystką Senior Award 2020-21.

Related Posts
Loading...
Skip to content