75 lat Programu Fulbrighta: Maciej Ujejski

W 2021 r. Program Fulbrighta świętuje swoje 75-lecie (w Polsce jest obecny od 62 lat). Z tej okazji, co miesiąc prezentujemy sylwetkę naszego absolwenta lub absolwentki, pokazując pozytywny wpływ Programu na lokalną i globalną społeczność. W ramach październikowego tematu przewodniego, którym jest „Liderzy i Przywództwo” (“Leaders and Leadership”), nasz stypendysta, Maciej Ujejski, opowiada o swojej działalności związanej z rozwojem umiejętności przywódczych i ich wpływie na różnorodność, równość i inkluzywność. Więcej informacji o obchodach 75-lecia Programu Fulbrighta można znaleźć na stronie fulbright75.org.

Jako stypendysta Programu Fulbrighta studiuję rozwój człowieka i edukację na Harvard Graduate School of Education (HGSE). Jest to roczny program edukacyjny typu Master’s in Education. Po ukończeniu studiów planuję aktywną działalność w roli wykładowcy i facylitatora procesów edukacyjnych osób dorosłych, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki związanej z przywództwem oraz różnorodnością, równością i inkluzywnością.

W ramach semestru jesiennego biorę udział w pięciu kursach o różnorodnej tematyce. Wśród nich znajdują się zajęcia związane z ogólnym rozwojem człowieka, rozwojem osób dorosłych, praktyki przywództwa, a także przemawiania publicznego. Część z tych kursów prowadzą wykładowcy z Harvard Kennedy School of Government.

Dodatkowo, jako jeden z piętnastu uczestników programu stypendialnego HGSE Equity and Inclusion Fellowship, będę odbywał praktykę z ramienia uniwersytetu w jednym z departamentów miasta Somerville. W ramach praktyki, wspólnie z innym uczestnikiem programu, będziemy wspierali pracowników departamentu w działaniach mających na celu promocję równości i inkluzywności w mieście.

Na co dzień prowadzę Fundację Flying Mind, która w przyszłym roku będzie obchodzić swoje dziesięciolecie istnienia. W ramach fundacji miałem przyjemność tworzyć oraz współtworzyć kilka niezwykłych projektów. Między innymi w latach 2016-2020 współtworzyłem Leadership Academy for Poland—program rozwoju przywództwa, jeden z najlepiej ocenianych w Europie. Z kolei w latach 2015-2019 współorganizowałem Smogathon—konkurs na technologiczne rozwiązania antysmogowe, w ramach którego specjaliści wybierali najlepsze innowacyjne rozwiązania antysmogowe z całego świata.