Polscy stypendyści z rocznika 2018-19 odebrali dyplomy

W miniony piątek, 6 września, w gmachu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Warszawie odbyła się ceremonia wręczenia pamiątkowych dyplomów polskim stypendystom Programu Fulbrighta z rocznika 2018-19.

W minionym roku akademickim 57 Polaków otrzymało stypendium Fulbrighta na realizację projektu badawczego, badawczo-dydaktycznego lub na studia w USA. Stypendyści reprezentują polskie ośrodki naukowe z z Gdańska, Katowic, Krakowa, Łodzi, Lublina, Opola, Poznania, Rzeszowa, Warszawy oraz Wrocławia oraz szereg dyscyplin naukowych, między innymi inżynierię kosmiczną, literaturoznawstwo, architekturę, lingwistykę, informatykę, nauki medyczne, prawnicze czy rolnicze.

Spotkanie poprowadziła tradycyjnie Justyna Janiszewska, Dyrektor Wykonawcza Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta, która przypomniała o celach Programu Fulbrighta oraz misji powierzonej absolwentom po zakończeniu stypendium. Gośćmi specjalnymi byli dr Anna Budzanowska, Dyrektor Generalny Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz  Zastępca Szefa Misji Ambasady USA, B. Bix Aliu.

Gratulując polskim stypendystom ich pracy i osiągnięć, zastępca szefa misji B. Bix Aliu zachęcał ich do podtrzymywania i pogłębiania osobistych i zawodowych kontaktów, które nawiązali ze swoimi amerykańskimi kolegami. Jak podkreślił, „nawiązane przyjaźnie stanowią podstawę więzi międzyludzkich między naszymi dwoma krajami i ważne jest, aby się rozwijały i pozostały dynamiczne”.

O możliwościach, jakie daje dołączenie do stowarzyszenia absolwentów opowiedziały prof. Halina Abramczyk ze Stowarzyszenia Absolwentów Programu Fulbrighta oraz dr Agata Cieszewska ze Stowarzyszenia Alumni.

Wydarzenie uświetnił koncert Agaty Kurzyk, absolwentki naszego programu szkoleniowo-mentoringowego TopMinds, która łączy klasyczne piękno brzmienia wiolonczeli z najnowszą technologią obróbki dźwięku na żywo.

Po części oficjalnej goście zostali zaproszeni na przyjęcie będące okazją do rozmowy na temat dalszych planów naukowych, wymiany doświadczeń oraz odnowienia lub nawiązania nowych kontaktów.