Pozostaną w naszej pamięci

Choć opuścili nas fizycznie, ich obecność pozostaje żywa w naszych sercach i wspomnieniach. Jesteśmy wdzięczni za to, że byli częścią naszej społeczności.

Maria Dakowska (✞ 2022)

Wieloletnia pracowniczka Instytutu Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego, Dziekana Wydziału Neofilologii w kadencji 2015-2020 i stypendystka Programu Fulbrighta na University of Hawaii, Manoa w latach 1989-90. Była cenioną językoznawczynią, autorką publikacji z zakresu psycholingwistyki i akwizycji języków obcych i laureatką licznych nagród za osiągnięcia naukowe. Prof. zw. dr hab Maria Dakowska była żoną Andrzeja Dakowskiego, który pełnił funkcję dyrektora wykonawczego Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta w latach 1992-2012.

Andrzej Ceynowa (✞ 2021)

Amerykanista, literaturoznawca, profesor Uniwersytetu Gdańskiego, dwukrotny stypendysta programu Fulbrighta. W latach 2002–2008 prof UG dr hab Andrzej Ceynowa był rektorem Uniwersytetu Gdańskiego a w latach 2008–2016 dziekanem nowo utworzonego Wydziału Filologicznego UG. Stypendium Fulbrighta profesor Ceynowa odbył na Yale University i City College of New York (1981-82) oraz na George Washington University (1989-90). 

Pamela Howland (✞ 2021)

Pamela była pianistką i edukatorką. W Polsce przebywała na stypendium w roku akademickim 2017-18 ucząc historii amerykańskiej muzyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Nie był to jednak ani jej pierwszy, ani ostatni pobyt w naszym kraju. Pamela była zakochana w muzyce Chopina, a w Warszawie miała grono bliskich przyjaciół. 

Pamela była osobą o wielkim sercu, gotową angażować się w pomoc innym i dzielić się swym talentem. To w znacznej mierze dzięki niej powstał Fundusz Michaela Gilmora, upamiętniający innego tragicznie zmarłego stypendystę. Pamela odeszła w wyniku choroby nowotworowej, otoczona swoimi bliskimi. 

Franciszek Lyra (✞ 2021)

Pierwszy polski stypendysta Programu Fulbrighta i wielki przyjaciel naszego Programu. Działalność naukowa i dydaktyczna prof. Lyry przyczyniła się istotnie do rozwoju studiów amerykanistycznych w Polsce. Był związany przede wszystkim z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (którego Instytut Anglistyki pomagał utworzyć po powrocie do Polski ze stypendium Fulbrighta) oraz z Uniwersytetem Warszawskim. Franciszek Lyra był zaangażowany w działania Polskiego  Stowarzyszenia Stypendystów Fulbrighta i Stowarzyszenia Alumni, zaszczycał swoją obecnością wiele wydarzeń organizowanych przez Komisję.

Jacek Fisiak (✞ 2019)

Wybitny uczony, filolog angielski i pedagog, stypendysta programu Fulbrighta w latach 1963-64 w University of California, Los Angeles. Profesor Fisiak od lat był związany z Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu, a między 1985 r. a 1988 r. sprawował funkcję rektora uczelni. W latach 1988–1989 był ministrem edukacji narodowej. Był autorem 40 książek i 8 słowników, promotorem 41 prac doktorskich, członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk, członkiem Academia Europaea oraz profesorem licznych uczelni amerykańskich i europejskich. Za swoją działalność naukową otrzymał wiele nagród w Polsce i zagranicą.

Michael Gilmor (✞ 2018)

Michael był stypendystą programu English Teaching Assistant 2017-18 w Polsce. Tuż po powrocie ze stypendium, które realizował w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży nieoczekiwanie zmarł z powodu pękniętego tętniaka.  Michael był najbardziej pozytywną osobą, jaką kiedykolwiek spotkaliśmy. Zawsze był gotowy na to, aby dzielić się swoją wiedzą i wniósł bardzo wiele do Programu Fulbrighta podczas swojego pobytu w Polsce. Jego uśmiech potrafił rozgrzać każde serce.

Related Posts
Loading...
Skip to content