Zmarł prof. dr hab. Jan Pamuła

Prof. Jan Pamuła. Zdjęcie autorstwa ASP w Krakowie.
Fot. ASP Kraków

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. dr hab. Jana Pamuły, artysty zajmującego się malarstwem, grafiką i mediami elektronicznymi, wieloletniego pracownika Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie przez dwie kadencje zajmował stanowisko rektora uczelni (2002-08) oraz absolwenta programu Fulbrighta. Prof. Pamuła ukończył studia magisterskie w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1968) i Ecole Nationale Supérieure des Beaux Arts w Paryżu (1967). Pracował jako Visiting Assistant Professor na University of Connecticut w Stanach Zjednoczonych (1992). W ramach stypendium Fulbrighta (1993-94) odbył staż naukowy oraz prowadził zajęcia w New York Institute of Technology. Jako absolwent programu życzliwie podarował Komisji swoją pracę graficzna, która wystawiona była na aukcji zbierającej fundusze na dofinansowanie stypendium artystycznego. Aukcja odbyła się w 2019 r. w ramach obchodów 60-lecia istnienia programu Fulbrighta w Polsce.

Prof. Pamuła był laureatem wielu prestiżowych nagród zwłaszcza za twórczość graficzną, w tym Nagrody Miasta Krakowa (2013) oraz Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2014). W 2018 roku otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jego prace pokazywane były na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. w Polsce, Austrii, Holandii, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i w Chinach oraz znajdują się w zbiorach takich instytucji jak Muzeum Narodowe w Warszawie, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie, Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie (Wielka Brytania), Muzeum Sztuki w Portland w stanie Oregon (USA), Albertina w Wiedniu (Austria), a także w Chińskim Muzeum Grafiki w Guanlan (Chiny) i wielu innych.

Składamy serdeczne wyrazy współczucia bliskim Pana Profesora.