Wizyta studyjna Fulbright-Hays 2018

Fulbright Hays study visits participants 2018

16 wykładowców i wykładowczyń z 16 amerykańskich uczelni wyższych odwiedziło Polskę w ramach Programu Fulbright-Hays Seminars Abroad. Polska jest jednym z zaledwie trzech krajów (obok Indii i Ekwadoru), w którym ten prestiżowy program odbywa się w tym roku. Organizatorem wizyty, która rozpoczęła się 9 lipca, jest Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta.

Podczas czterotygodniowego programu uczestnicy odwiedzą największe ośrodki akademickie w Polsce i będą mieli okazję poznać ekspertów z różnych dziedzin naukowych, którzy podzielą się swoją wiedzą na temat stosunków międzynarodowych, koncentrując się na Stanach Zjednoczonych i Polsce. Oprócz Warszawy uczestnicy odwiedzą Łódź, Gdańsk, Wrocław, Poznań i Kraków, a także wiele mniejszych miejscowości.

W czasie pierwszych dni wizyty seminarzyści odwiedzili między innymi: Dom Spotkań z Historią, gdzie byli uczestnikami oprowadzania kuratorskiego po wystawie From Poland with Love, Polin – Muzeum Historii Żydów Polskich, w którym odbyli podróż po 1000-letniej historii żydowskiej diaspory w Polsce, a także w ramach poznawania historii Warszawy – Pałac Kultury i Nauki. Eksperci Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej w wyczerpujący sposób wprowadzi grupę w temat uwarunkowań polskiego szkolnictwa, jak i możliwości instytucjonalnej współpracy akademickiej w różnych obszarach. Wreszcie, uczestnicy spędzili niesamowity wieczór wymiany doświadczeń z uczestnikami tegorocznej edycji WEASA – Warszawskiej Letniej Akademii Euro-Atlantyckiej odbywającej się aktualnie w Kolegium Europejskim w Natolinie.

Wsparcie, które otrzymaliśmy od Ambasady RP w Waszyngtonie oraz Ambasady Stanów Zjednoczonych w Warszawie w przygotowaniu i realizacji wizyty, jest nie do przecenienia. Przed przylotem do Polski uczestnicy wizyty byli przez dwa dni gośćmi polskiej Ambasady, kiedy to polscy eksperci wprowadzili uczestników w podstawowe zagadnienia dotyczące współczesnej Polski. Grupę powitał Chargés d’affaires ad interim, Paweł Kotowski, który podkreślił, iż takie inicjatywy mają ogromne znaczenie dla rozwoju relacji polsko-amerykańskich. Po przylocie do Polski uczestnicy zostali przyjęci przez Ambasadora USA, Paula Jonesa, który podsumował cel wizyty w następujący sposób: „Doświadczenia, które zdobędziecie w Polsce oraz relacje, które nawiążecie będą służyć pogłębieniu doskonałych stosunków między naszymi krajami. Ich siła zbudowana jest właśnie na relacjach międzyludzkich”.

Po zakończeniu wizyty, uczestnicy przygotują plany zajęć dotyczących wybranych aspektów związanych z Polską, a także przeprowadzą je na swoich uczelniach w zbliżającym się roku akademickim. Uczestnikom życzymy samych udanych spotkań oraz samych słonecznych dni!

Loading...
Skip to content