Warsztaty z edukacji medialnej dla stypendystów Fulbrighta

W dniach 8-11 lutego 2018 r. Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta miała przyjemność gościć 30 stypendystów Fulbrighta w kategorii English Teaching Assistants (ETA) z 6 krajów Europy Środkowo-Wschodniej: Białorusi, Estonii, Litwy, Łotwy, Mołdawii, Ukrainy oraz z Polski. Celem spotkania były warsztaty poświęcone edukacji medialnej, na których organizację Komisja otrzymała fundusze z amerykańskiego Departamentu Stanu.

Umiejętność świadomego i krytycznego korzystania ze środków masowego przekazu jest niezbędna w dzisiejszym świecie. Pozwala radzić sobie z fałszywymi wiadomościami, próbami wyłudzenia danych oraz innymi zagrożeniami związanymi z korzystaniem z Internetu.

ETA to młodzi Amerykanie, zazwyczaj świeżo po studiach, ale już z doświadczeniem w nauczaniu. Podczas 9-miesięcznego stypendium ich głównym zadaniem jest nauczanie języka angielskiego, w zależności od kraju na poziomie szkoły podstawowej, średniej lub w instytucjach szkolnictwa wyższego. Oprócz prowadzenia zajęć językowych ETA angażują się w działania na rzecz lokalnych społeczności oraz w projekty promujące amerykańską kulturę.

Warsztaty były okazją dla ETA do wymiany doświadczeń oraz zdobycia wiedzy o metodologii nauczania edukacji medialnej oraz języka angielskiego jako języka obcego, moderowania dyskusji dotyczących kontrowersyjnych tematów, oceny wiarygodności źródeł informacji oraz wykorzystania krytycznego myślenia jako narzędzia do nauczania.

Warsztaty i panele dyskusyjne prowadzone były przez Barbarę McCormack z Newseum, interaktywnego muzeum wiadomości, Joey Fordyce, English Language Fellow w Ukrainie, Daniela Rząsę z Google News Lab, Beatę Biel z TVN24 oraz Melissę Sokół z amerykańskiego Departamentu Stanu. Okazją do integracji była wizyta w CookUp Studio, gdzie uczestnicy pod okiem szefów kuchni wspólnie przygotowali dania kuchni polskiej.

Zdecydowana większość uczestników oceniła warsztaty jako udane i przydatne w dalszym wypełnianiu misji edukacyjnej jako nauczyciel języka angielskiego.

Warsztaty zorganizowano we współpracy z Google Campus Warszawa oraz Newseum – interaktywnym muzeum wiadomości w Waszyngtonie.