Ruszył nabór na stypendia Fulbrighta na wyjazd do USA

 • Natalia Kozłowska
 • Aktualności, Aktywne konkursy
 • Brak komentarzy

Miło nam poinformować, że Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta otworzyła nabór wniosków do programów Junior Research Award 2023-24, Graduate Student Award 2023-24, Senior Award 2023-24 i STEM Impact Award 2022-23. Program Fulbrighta to największy program wymiany naukowej i kulturowej Stanów Zjednoczonych, który w zeszłym roku obchodził 75-lecie istnienia. Wśród absolwentów i absolwentek programu znajduje się m.in. 61 laureatów Nagrody Nobla i 89 laureatów nagrody Pulitzera. W Polsce Program Fulbrighta działa już od ponad 60 lat i liczy ponad 5000 absolwentów i absolwentek, którzy niejednokrotnie podkreślają, że jest to program, który po prostu zmienia życie. Do grona naszych Fulbrighterów i Fulbrighterek należy m.in. nowo powołany ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, Mark Brzezinski, który pierwszy raz przyjechał do Warszawy w 1991 r. jako stypendysta Programu Fulbrighta.

Dlaczego warto złożyć wniosek o stypendium Fulbrighta?

Uczestnictwo w Programie Fulbrighta jest niepowtarzalną szansą na zdobycie nowych doświadczeń naukowych i osobistych, w tym nawiązanie kontaktu z amerykańskimi uczelniami w celu przeprowadzenia badań bądź rozpoczęcia studiów magisterskich lub doktoranckich, poznanie interesujących ludzi oraz zanurzenie się w amerykańskiej kulturze i krajobrazie. 

Stypendium Fulbrighta to m.in.:

 • Szansa na nawiązanie współpracy z wybraną uczelnią/ośrodkiem badawczym w USA. Komisja nie narzuca wyboru instytucji. Oprócz STEM Impact Award, stypendia Fulbrighta dotyczą wszystkich dziedzin naukowych poza tymi, które wymagają bezpośredniego kontaktu z pacjentem oraz programów LLM i MBA w przypadku Graduate Student Award.
 • Możliwość udziału w dodatkowych wydarzeniach programu Fulbrighta podczas pobytu w USA, w tym seminariach tematycznych organizowanych dla stypendystów oraz wykładach gościnnych.
 • Poznanie Fulbrighterów i Fulbrighterek z całego świata podczas organizowanych w trakcie grantu wydarzeń naukowych i towarzyskich. 
 • Poszerzenie siatki kontaktów naukowych i osobistych.
 • Udział w społeczności absolwentów i absolwentek, rozpoznawalnego na arenie międzynarodowej programu wymiany edukacyjnej i kulturowej. 
 • Przygoda i niezapomniane wrażenia, które towarzyszą uczestnikom i uczestniczkom programu na długo po zakończeniu stypendium.
 • Podróże. Absolwenci i absolwentki programu podkreślają, że sam pobyt w USA miał dla nich dużą wartość. Dodatkowo, podczas pobytu w USA stypendyści i stypendystki mają możliwość zwiedzać kraj i poznać jego różnorodność.

Wielu naszych absolwentów i absolwentek podkreśla, że pobyt na stypendium Fulbrighta spowodował prawdziwy przełom w karierze zawodowej i pozytywnie wpłynął na dalszy rozwój zawodowy i osobisty.

Stypendium Fulbrighta obejmuje m.in.:

 • Podstawowy plan opieki zdrowotnej (ASPE) przez cały okres trwania stypendium oraz dodatkowe ubezpieczenie w ramach polisy Allianz Open Business Travel.
 • Kompleksowe pokrycie kosztów związanych z uczestnictwem w programie.
 • Przygotowanie do wyjazdu i opiekę w trakcie stypendium.
 • Wsparcie dla osób wyjeżdżających z rodziną i osób z niepełnosprawnościami. 

PROGRAMY FULBRIGHTA

Szczegóły dostępne na stronach poszczególnych programów. Kliknij na nazwę programu, żeby wyświetlić więcej informacji.

Graduate Student Award 2023-24_IG
 • Termin składania wniosków: 22 kwietnia
 • Cel: studia graduate w USA

Fulbright Graduate Student Award 2023-24 to program dla osób zainteresowanych rozpoczęciem studiów drugiego lub trzeciego stopnia w USA, zapewniający finansowanie pierwszego roku nauki w kwocie do 47 000 USD, z możliwością przedłużenia na kolejny rok. Przyjmowane są wnioski na wszystkie kierunki studiów z wyłączeniem studiów medycznych wymagających bezpośredniego kontaktu z pacjentem, programów LLM (Master of Laws) oraz MBA (Master of Business Administration). Wyjazd jest możliwy na każdą akredytowaną uczelnię wyższą. Nabór wniosków trwa do 22 kwietnia.

Senior Award 2023-24_IG
 • Termin składania wniosków: 27 maja
 • Cel: projekt badawczy lub badawczo-dydaktyczny po doktoracie

Fulbright Senior Award 2023-24 to program umożliwiający osobom zatrudnionym w polskich instytucjach akademickich i naukowych realizację samodzielnych projektów badawczych lub badawczo-dydaktycznych w instytucji goszczącej w USA (tj. amerykańskiej uczelni, instytucie badawczym, instytucji rządowej lub organizacji pozarządowa). Stypendium, trwające od 3 do 10 miesięcy, skierowane jest do pracowników i pracowniczek badawczych i dydaktycznych na każdym etapie kariery po uzyskaniu stopnia doktora. Przyjmujemy zgłoszenia ze wszystkich dziedzin z wyłączeniem projektów wymagających bezpośredniego kontaktu z pacjentem. Nabór wniosków trwa do 27 maja.

Junior Research Award 2023-24_IG
 • Termin składania wniosków: 27 maja
 • Cel: projekt badawczy, dla doktorantów

Fulbright Junior Research Award 2023-24 to program dla osób przygotowujących rozprawę doktorską w polskich instytucjach naukowych. Celem stypendium, trwającego od 4 do 10 miesięcy, jest realizacja własnego projektu badawczego w amerykańskiej uczelni, instytucie badawczym non-profit lub organizacji pozarządowej w USA, powiązanego z tematyką przygotowywanej rozprawy doktorskiej. Przyjmowane są zgłoszenia ze wszystkich dziedzin z wyłączeniem projektów wymagających bezpośredniego kontaktu z pacjentem. Nabór wniosków trwa do 27 maja.

STEM Impact Award 2022-23_IG
 • Termin składania wniosków: 27 maja
 • Cel: projekt badawczy i/lub dydaktyczny w obszarach STEM, po doktoracie

Fulbright STEM Impact Award 2022-23 to program dla osób, które kierują projektami badawczymi z obszarów STEM i są zatrudnione w polskich instytucjach akademickich i naukowych. Stypendium pozwala na realizację krótkoterminowego (2-6 tygodni) projektu badawczego, dydaktycznego lub badawczo-dydaktycznego oraz na poszerzenie wiedzy z zakresu komercjalizacji nauki i skutecznego pisania wniosków grantowych w instytucjach w USA. Nabór wniosków trwa do 27 maja.

DLACZEGO WARTO?

Co o pobycie na stypendium mówią nasi absolwenci i absolwentki?

WEBINARY

Dowiedz się więcej o naszej ofercie stypendialnej oraz uzyskaj odpowiedzi na pytania biorąc udział w naszych webinarach. Spotkania informacyjne odbywają się na platformie Zoom. Linki do webinarów pojawiać się będą na dwa dni przed planowanym spotkaniem w zakładce danego wydarzenia. Przed dołączeniem do webinaru zapoznaj się z naszą polityką prywatności. Kliknij na tytuł webinaru, żeby wyświetlić więcej informacji.

Jak przygotować study/research objective

 • 28 lutego 2022, 15:00-16:00
 • Platforma: Zoom

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w webinarium, które poprowadzi Magdalena Kozula absolwentka programu Graduate Student Award 2020-21. Podczas naszego spotkania Magda opowie o tym jak przygotować dokument study/research objective według amerykańskich standardów, dzięki czemu Twoja aplikacja będzie błyszczeć. Do zobaczenia!

Programy Fulbrighta - spotkanie informacyjne

 • 1 marca 2022, 15:00-16:00
 • Platforma: Google Meet

Zastanawiasz się czy stypendium Fulbrighta jest dla Ciebie? Chciał(a)byś się dowiedzieć jak złożyć wniosek? Dołącz do naszego webinaru podczas którego dowiesz się o ofercie programowej Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta na wyjazdy na studia oraz badania naukowe do USA. Spotkanie poprowadzą Koordynatorki Programów – Justyna Maziarska-Lesisz oraz Patrycja Donaburska. W spotkaniu wezmą również udział absolwenci programu, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami z pobytu na stypendium Fulbrighta w USA.

 • Link do spotkania na Google Meet: https://meet.google.com/bta-oqjs-oet

Graduate Student Award Q&A

 • 15 marca 2022, 15:00-16:00
 • Platforma: Zoom

Masz pytania dotyczące składania wniosku w ramach programu Graduate Student Award? Nie wiesz gdzie wgrać dokumenty? Weź udział w spotkaniu w formie Q&A z Koordynatorką Programu Patrycją Donaburską, która rozwieje wszelkie wątpliwości. 

Meeting ID: 879 2388 3192

Passcode: 768437

Kobiety naukowczynie za granicą / Jak zdobyć grant: programy Fulbrighta do USA

 • 15 marca 2022, 16:00-17:30
 • Platforma: Zoom

Zastanawiasz się nad wyjazdem naukowym do Stanach Zjednoczonych? Chciałabyś się dowiedzieć jakie są możliwości wyjazdu na studia i/lub badania naukowe w ramach programów Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta?

Dołącz do naszego webinaru, podczas którego dowiesz się o ofercie programowej na rok 2023/24. W trakcie spotkania opowiemy o poszczególnych programach, o własnych doświadczeniach z wyjazdu, podzielimy się radami jak zaplanować wyjazd, jak napisać aplikację, jak się przygotować do rozmowy.

Spotkanie poprowadzi Koordynatorka Programów Patrycja Donaburska z udziałem absolwentek programu, które podzielą się swoimi doświadczeniami z pobytu na stypendium Fulbrighta w USA: dr hab. Anna Kłonkowska, dr Ewa Drygalska i Kinga Alina Langowska. Spotkanie zorganizowane jest przez Fulbright Poland i Muzeum Emigracji w Gdyni.

 • Link do spotkania na platformie Zoom: https://zoom.us/j/99997425138

STEM Impact Award Q&A

 • 16 marca 2022, 16:00-17:00
 • Platforma Zoom.

Masz pytania dotyczące składania wniosku w ramach programu STEM Impact Award? Zapytaj Koordynatorkę Programu Justynę Kozyrę-Bober, która w trakcie spotkania Q&A będzie wyjaśniać wszelkie wątpliwości.

Meeting ID: 874 1709 6132

Passcode: 811151

Junior Research Award Q&A

 • 29 marca 2022, 15:00-16:00
 • Platforma: Zoom

Masz pytania dotyczące składania wniosku w ramach programu Junior Research Award? Nie wszystkie informacje na stronie są dla Ciebie jasne? Weź udział w spotkaniu w formie Q&A z Koordynatorką Programu Patrycją Donaburską, która rozwieje wszelkie wątpliwości. 

Meeting ID: 832 3443 6161

Passcode: 219437

STEM Impact Award Q&A

 • 5 kwietnia 2022, 15:00-16:00
 • Platforma Zoom.

Masz pytania dotyczące składania wniosku w ramach programu STEM Impact Award? Zapytaj Koordynatorkę Programu Justynę Kozyrę-Bober, która w trakcie spotkania Q&A będzie wyjaśniać wszelkie wątpliwości.

 • Link do Zooma: https://us06web.zoom.us/j/88585538607?pwd=UGtPeHk2QldteExaS016Rk12dEdBUT09

Meeting ID: 885 8553 8607

Passcode: 271451

Senior Award Q&A

 • 7 kwietnia 2022, 15:00-16:00
 • Platforma: Zoom

Składasz wniosek w ramach programu Senior Award i nadal nie jesteś pewien/pewna czy wszystkie dokumenty, które przygotowałeś/aś spełniają wymagania konkursu? Zapytaj Koordynatorkę Programu Justynę Maziarską-Lesisz, która w trakcie spotkania Q&A będzie wyjaśniać wszelkie wątpliwości.

 • Link do Zooma: https://us06web.zoom.us/j/87995207317?pwd=b1FyMVU3YlZoQ2tYb2pRcEh1OXBHdz09

Meeting ID: 879 9520 7317

Passcode: 094436

Senior Award Q&A

 • 10 maja 2022, 15:00-16:00
 • Platforma: Zoom

Składasz wniosek w ramach programu Senior Award i nadal nie jesteś pewien/pewna czy wszystkie dokumenty, które przygotowałeś/aś spełniają wymagania konkursu? Zapytaj Koordynatorkę Programu Justynę Maziarską-Lesisz, która w trakcie spotkania Q&A będzie wyjaśniać wszelkie wątpliwości.

Meeting ID: 810 6499 1245 Passcode: 600160

STEM Impact Award Q&A

 • 16 maja 2022, 16:00-17:00
 • Platforma Zoom.

Masz pytania dotyczące składania wniosku w ramach programu STEM Impact Award? Zapytaj Koordynatorkę Programu Justynę Kozyrę-Bober, która w trakcie spotkania Q&A będzie wyjaśniać wszelkie wątpliwości.

Meeting ID: 825 9487 4988 Passcode: 429333

NAGRANIA VIDEO

Jak przygotować personal statement?

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia nagrania z webinaru, który poprowadziła amerykańska absolwentka programu Natalia Ochman (English Teaching Assistant 2019-20). Po ukończeniu stypendium Fulbrighta Natalia została przyjęta do University of Maryland School of Medicine. Natalia opowiada o tym jak przygotować dokument personal statement według amerykańskich standardów.

Jak przygotować research statement?

Aplikujesz o stypendium Junior Research Award i zastanawiasz się jak powinien wyglądać dokument: Study/Research Objective, który jest częścią aplikacji? Zapraszamy do obejrzenia nagrania z webinaru, w którym absolwentka programu Agata Janicka (Junior Research Award 2019-20) opowiada o tym jak przygotowywała swój własny wniosek i dzieli się cennymi wskazówkami.

Jak uzyskać list z instytucji goszczącej?

Zapraszamy do obejrzenia nagrania z webinaru, w którym absolwenci i absolwentki Programu Fulbrighta: dr Kasper Hanus (Junior Research Award 2019-20), prof. Marek Matyjasik (US Scholar 2019-20) oraz prof. Gretchen Edwalds-Gilbert (US Scholar 2018-19) dzielą się najlepszymi praktykami dotyczącymi kontaktu z potencjalną instytucją goszczącą. Prelegenci udzielają też wskazówek jak szukać potencjalnej instytucji goszczącej, jak nawiązać relację z mentorem oraz jak powinien wyglądać list zapraszający.

ZAPROŚ AMBASADORA LUB AMBASADORKĘ PROGRAMU FULBRIGHTA

Zachęcamy polskie uczelnie wyższe do organizowania spotkań informacyjnych z Ambasadorami i Ambasadorkami Programu Fulbrighta. Podczas spotkania Ambasadorzy i Ambasadorki podzielą się swoimi doświadczeniami z pobytu na stypendium Fulbrighta w USA, opowiedzą o aktualnej ofercie stypendialnej Komisji Fulbrighta oraz udzielą wskazówek, jak wzmocnić swoją aplikację.

Ambasadorzy i Ambasadorki działają w 17 ośrodkach akademickich w Polsce: Bydgoszcz i Toruń, Gdańsk, Katowice i Gliwice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Opole i Nysa, Poznań, Radom, Rzeszów, Szczecin, Warszawa i Wrocław.

POMÓŻ NAM W DOTARCIU DO ZAINTERESOWANYCH OSÓB

Dzięki Twojemu wsparciu możemy dotrzeć do większej liczby osób zainteresowanych naszą ofertą stypendialną. Oto, w jaki sposób możesz nam pomóc:

Wyślij ogłoszenia swoim student(k)om oraz kolegom i koleżankom z wydziału.

Zachęć BWZ, by potraktowano naszą ofertę priorytetowo i zamieszczono ogłoszenie w mediach ogólnouniwersyteckich.

Jeśli masz możliwość, zorganizuj webinar, podczas którego opowiesz o swoich doświadczeniach z grantu i zachęcisz do wzięcia udziału w Programie Fulbrighta.

Znasz kogoś, kto Twoim zdaniem będzie dobrym Fulbrighterem lub Fulbrighterką? Zachęć ich do złożenia wniosku i pomóż przejść przez proces rekrutacji. 

Jako osoba mająca już kontakty w USA wesprzyj studentów i naukowców z Twojej jednostki w nawiązywaniu tych relacji i poszukiwaniu instytucji goszczącej.

Nie umiesz odpowiedzieć na niektóre pytania zainteresowanych? Kieruj ich do nas! Nasz zespół chętnie pomoże.

MATERIAŁY PROMOCYJNE

Zachęcamy do skorzystania z gotowych materiałów, które można umieścić na stronie uczelni lub w mediach społecznościowych.

Loading...