Program Fulbrighta: Doskonałość. Uroczystość i koncert USAFE na 60-lecie.

• Fulbright Polska
  • Aktualności, Biuro prasowe, Strona główna

„Pierwsze słowo, które przychodzi mi do głowy, gdy słyszę program Fulbrighta, to doskonałość” – tak opisała Program Fulbrighta Georgette Mosbacher, Ambasador USA w Polsce podczas jubileuszowego wieczoru, który odbył się 7 marca w warszawskim Novotelu.

W uroczystości obchodów 60-lecia istnienia programu Fulbrighta w Polsce, która była również rozpoczęciem konferencji organizowanej przez Komisję Fulbrighta wspólnie z Narodową Agencją Wymiany Akademickiej „Direct to Internationalization: how to attract American students to Polish Universities” udział wzięli mi.in Georgette Mosbacher, Ambasador USA w Polsce, Sebastian Skuza, Wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. Juanita Villena-Alvarez z University of South Carolina Beaufort, prof. Marek Konarzewski z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, oraz dr Grażyna Żebrowska, przedstawicielka Ambasady RP w Waszyngtonie.

Ambasador Mosbacher podkreśliła wyjątkowość programu stypendialnego oraz rolę absolwentów Programu Fulbrighta nazywając ich światowymi liderami. Zwróciła także uwagę, że Polska jest jednym z krajów, z którego pochodzi najwięcej stypendystów – „Polska jest jednym z najsilniejszych i najbardziej oddanych partnerów programu Fulbrighta”- dodała. Następnie został odczytany list gratulacyjny z okazji 60- lecia Programu Fulbrighta w Polsce od Sekretarza Stanu USA, Michaela Pompeo, w którym określił Program jako most łączący Polskę i Stany Zjednoczone, pozwalający na zacieśnienie więzów międzynarodowych. Podkreślił także budującą zrozumienie rolę jaką odegrały przyznawane stypendia w procesie transformacji naszego kraju. Sebastian Skuza, Wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego pogratulował kilkudziesięcioletniej, pełnej sukcesów współpracy polsko-amerykańskiej, życząc Komisji Fulbrighta kolejnych sukcesów. Prof. Juanita Villena-Alvarez, której energiczne wystąpienie uświetniło merytoryczną część wieczoru, zaintrygowała zebranych gości podkreślając w jaki sposób atrakcyjność polskich uczelni, kultury i społeczeństwa może być wykorzystana w promocji programu Fulbrighta w USA i zachęcenia do przyjazdu jeszcze większej liczby amerykańskich studentów i pracowników naukowych.

Oficjalną część uroczystości uświetnił bankiet i niesamowity koncert artystów z U.S. Air Forces in Europe Band (USAFE), którzy zgodnie z zapowiedzią porwali gości do tańca. Repertuar tej 15-osobowej amerykańskiej orkiestry wojskowej pod batutą podpułkownik Cristiny Moore Urrutia przybliżył zebranym w Warszawie gościom dźwięki amerykańskiego dziedzictwa kulturowego. W roli muzycznych ambasadorów, zespół promuje amerykańską misję światowego partnerstwa używając międzynarodowego języka jakim jest muzyka. Podczas godzinnego koncertu, widzowie zabrani zostali w podróż po klasykach amerykańskiej muzyki instrumentalnej i jazzowej przywodzących na myśl scenę na Broadwayu Georga Gershwina, hollywoodzkie kompozycje Johna Williamsa i patriotyczne marsze Philipa Sousa. Publiczność mogła również usłyszeć aranżację utworu “You are my sunshine” autorstwa Jimmiego Davisa i Charlesa Mitchella, wykonywaną przez takie sławy jak Ray Charles, Bob Dylan, Bing Crosby, Johnny Cash, czy Aretha Franklin. Jak przypomniał widowni jeden z członków zespołu, utwór ten jest też oficjalnie uznany za jedną z piosenek stanowych Luizjany.

Jubileuszowy wieczór zakończył się bankietem, podczas którego zebrani goście mieli okazję do rozmów twarzą w twarz, wprowadzając w życie nieśmiertelną myśli Senatora J. Williama Fulbrighta o roli codziennych relacji w budowaniu międzynarodowego partnerstwa – myśl, która towarzyszy Programowi Fulbrighta od ponad kilkudziesięciu lat.