Aleksandra Ita Olszewska

Graduate Student Award

Instytucja: Uniwersytet Warszawski, Instytut Lingwistyki Stosowanej
Instytucja goszcząca: University of Florida, College of Education

Dziedzina naukowa: Lingwistyka
Cel Wyjazdu: Doktorat

Czas trwania stypendium: 9 miesięcy
Data rozpoczęcia grantu:  15/8/2016
Data zakończenia grantu: 14/5/2017

Aleksandra Ita Olszewska obecnie doktoryzuje się w słonecznym stanie USA na University of Florida, College of Education, w dziedzinie ESOL / Bilingual Education. Otrzymała stypendium Komisji Fulbrighta Graduate Student Award 2016-2017.

Z wykształcenia językoznawca, tłumacz, glottodydaktyk oraz edukator. Ukończyła studia magisterskie w Instytucie Lingwistyki Stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim ze specjalizacją tłumaczeniową, glottodydaktyczną oraz kulturowo-językoznawczą w języku angielskim i francuskim w 2013 roku. Dodatkowo jest absolwentką studiów podyplomowych z Dyplomacji Kulturalnej w Collegium Civitas oraz studiów podyplomowych w Centrum Studiów Latynoamerykańskich na UW. Odbyła też studia językoznawcze na Northeastern Illinois University w Chicago w 2011 w ramach wymiany bilateralnej z Uniwersytetu Warszawskiego oraz studia tłumaczeniowo-glottodydaktyczne w l’Institut supérieur de traducteurs et interprètes w Brukseli w 2012 w ramach wymiany Erasmus.

W latach 2012-2016 pracowała w szkole międzynarodowej, American School of Warsaw, w Konstancinie-Jeziorna, w dziale Edukacji Specjalnej w Elementary and Middle School, uczyła języka francuskiego w Middle School oraz pracowała w dziale Komunikacji i Marketingu szkoły. Wykładała również angielski biznesowy i medyczny w Szkole Wyższej Bogdana Jańskiego, w firmie LuxMed oraz w innych firmach w Warszawie.

W 2013 wygrała dofinansowanie na projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, którego celem było stworzenie innowacyjnego portalu oferującego m.in. interaktywne kursy językowe oraz aplikacje rozmówek. W projekcie odpowiadała za część merytoryczną portalu, koordynację prac tłumaczy, metodyków i zespołu IT oraz PR marki.

Profesjonalnie fascynują ją badania nad bilingwizmem oraz nad wdrażaniem innowacyjnych metod w nauce języków obcych.

Prywatnie interesuje się kulturą afroamerykańską i karaibską, jazzem oraz stepowaniem. Uwielbia uczyć się języków obcych i kocha podróże.