Prof. Marek Konarzewski nowym członkiem Rady Komisji Fulbrighta

Z przyjemnością informujemy, że 9 lutego 2018 r. nowym członkiem Rady Fundacji Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta został prof. Marek Konarzewski, ekspert ds. współpracy naukowo-technologicznej w Akademii Dyplomatycznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Prof. Marek Konarzewski jest pracownikiem Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku (a wcześniej Filii Uniwersytetu w Białymstoku) od 1985 r. W latach 1991-93 był stypendystą Uniwersytetu Kalifornijskiego  w Los Angeles, gdzie pracował z zespole wybitnego amerykańskiego biologa – Jareda Diamonda. Zainteresowania naukowe prof. Konarzewskiego koncentrują się wokół zagadnień z pogranicza ekologii ewolucyjnej, fizjologii i genetyki ptaków i ssaków (lista publikacji naukowych dostępna za pośrednictwem ResearchGate). Miłośnicy literatury popularno-naukowej znają go jako autora polskiego tłumaczenia wyróżnionej nagrodą Pulitzera książki Jareda Diamonda „Strzelby, zarazki, maszyny” (Prószyński i S-ka, 2000), artykułów publikowanych w Gazecie Wyborczej i National Geographic, własnej książki poświęconej ewolucji ludzkiej diety („Na początku był głód”, PIW, 2005, 2015) oraz dwóch albumów fotograficznych poświęconych Dolinie Biebrzy.

Od 2010 r. prof. Konarzewski jest członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk. W latach 2008-13 pełnił funkcję radcy-ministra ds. wymiany naukowo-technologicznej w Ambasadzie RP w Waszyngtonie. Od 2017 r. objął nowo utworzone stanowisko doradcy Ministra Spraw Zagranicznych ds. nauki i technologii.

Prof. Konarzewski na stanowisku członka Rady zastąpił prof. Jacka Czaputowicza, który z początkiem stycznia objął tekę Ministra Spraw Zagranicznych. Serdecznie dziękujemy Ministrowi Czaputowiczowi za prawie dwuletnią współpracę oraz życzymy sukcesów w realizacji nowej misji.

Z aktualnym składem Rady fundacji można zapoznać się na stronie fulbright.edu.pl/rada.