Orientacja dla amerykańskich stypendystów i stypendystek 2022-23

W dniach 26-30 września, w Warszawie, odbył się cykl spotkań orientacyjnych dla ponad 40. amerykańskich stypendystów i stypendystek, którzy przylecieli do Polski w ramach programu Fulbrighta. W najbliższych miesiącach będą realizować projekty badawcze i/lub dydaktyczne w różnych ośrodkach w Polsce, znajdujących się zarówno w większych, jak i w mniejszych miejscowościach. 

Podczas wspólnych kilku dni spędzonych w Warszawie stypendyści i stypendystki mieli okazję uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez zespół Komisji oraz nasze absolwentki i absolwentów, m.in. w warsztacie dotyczącym tematu różnorodności w Polsce, który poprowadziła Fulbrighterka dr Joanna Talewicz; poznać tajniki kuchni polskiej i ukraińskiej podczas kilkugodzinnej sesji wspólnego gotowania; a także usłyszeć trochę praktycznych wskazówek o życiu w Polsce, którymi podzielili się nasi amerykańskich alumni.

Wisienką na torcie wspólnego pobytu w Warszawie było przyjęcie powitalne zorganizowane przez Ambasadę USA w Polsce w rezydencji Ambasadora USA i naszego Fulbrightera Marka Brzezinskiego. Ambasador powitał każdą osobę uściskiem dłoni, a swoje oficjalne przemówienie rozpoczął od podzielenia się własną historią z pobytu w Polsce właśnie na stypendium Fulbrighta w 1991-93 r. “Kocham Program Fulbrighta! Gdy miałem dwadzieścia kilka lat, ten program dał mi cały świat. Zabrał mnie z północnej Wirginii do Warszawy, gdzie mogłem nauczyć się języka. A jak głosi popularne czeskie przysłowie – każdy język, który znasz to kolejne życie, które przeżywasz,” powiedział. 

Po długich miesiącach przygotowań i oczekiwania bardzo się cieszymy, że możemy gościć w Polsce kolejny rocznik amerykańskich stypendystów i stypendystek oraz pomóc im odnaleźć się w nowej rzeczywistości podczas ich pierwszych dni pobytu na stypendium. Wszystkim Fulbrighterom i Fulbrigherkom życzymy wspaniałego roku akademickiego. Mamy nadzieję, że rok spędzony w Polsce na długo pozostanie w waszej pamięci.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia. Autorką zdjęć jest Anna Liminowicz na zlecenie Komisji Fulbrighta.

Related Posts
Loading...
Skip to content