O polsko-amerykańskiej wymianie akademickiej w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego

W połowie marca, dzięki Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego, miałyśmy okazję zorganizować niezwykłe spotkanie.

W sali konferencyjnej Ministerstwa spotkaliśmy się z ponad 40 reprezentant(k)ami Biur Współpracy z Zagranicą i Szkół Doktorskich z całej Polski. Wszystkie te osoby przyjęły nasze zaproszenie na spotkanie informacyjno-networkingowe, poświęcone stypendiom Fulbrighta. Byłyśmy naprawdę pozytywnie zaskoczone frekwencją!

Licznie przybyłych przywitał Podsekretarz Stanu w MNiSW (i członek naszej Rady) Andrzej Szeptycki, podkreślając znaczenie roli BWZ i Szkół Doktorskich w promowaniu możliwości realizacji badań i studiów za granicą i szerzej – w umiędzynarodowieniu polskich uczelni. Minister Szeptycki, jako politolog, wspomniał też o znaczeniu realizacji wymiany międzynarodowej ze Stanami Zjednoczonymi, szczególnie w obecnych czasach.

Patrycja Donaburska i Ania Kertyczak zaprezentowały ofertę stypendiów Fulbrighta, krok po kroku omawiając, które stypendia przeznaczone są dla jakiej grupy docelowej, na co warto zwrócić uwagę informując zainteresowanych wyjazdem.

W spotkaniu wzięła udział też czwórka Ambasadorów i Ambasadorek programu Fulbrighta – z Częstochowy, Krakowa, Poznania i Warszawy. Wszyscy podzielili się doświadczeniem czasu spędzonego w USA i tym, co z wyjazdu wynieśli i co ciągle – często po latach – procentuje.

Przedstawiciele i przedstawicielki BWZów i Szkół Doktorskich zadawali sporo pytań, pokazując  autentyczne zainteresowanie i chęć przekazania dalej informacji o Programie Fulbrighta. 

Po prezentacji nastąpiła sesja networkingowa, w której – już w nieformalnej atmosferze – mieliśmy okazję lepiej poznać się z uczestnikami i uczestniczkami i porozmawiać o wyzwaniach w promowaniu umiędzynarodowienia. Mamy poczucie że lepiej poznałyśmy reprezentantów uczelnianych BWZ i Szkół Doktorskich i pozwoliłyśmy na lepsze poznanie zespołu Fulbrighta.

Wydarzenie było możliwe dzięki współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, któremu serdecznie dziękujemy za gościnę. Przypominamy, że w Polsce Program Fulbrighta funkcjonuje dzięki dotacjom Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Departamentu Stanu Stanów Zjednoczonych.

Autorem zdjęcia jest Jakub Król (Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego).

Powiązane wpisy
Loading...