Dzięki Visiting Research Graduate Traineeship Program spędziłam niezwykle intensywny rok w Oklahoma Medical Research Foundation. Dołączyłam tam do grupy w Cell Cycle and Cancer Biology Research Program, której liderem jest Dean Dawson. W zespole panowała bardzo przyjazna atmosfera, co sprawiło, że dość szybko poczułam się “jak u siebie”. Mogłam liczyć na wsparcie merytoryczne i techniczne, co zdecydowanie sprzyjało rozwojowi. Zostałam szczegółowo wprowadzona w projekt i stosowane techniki laboratoryjne, miałam okazję do pracy w grupie, jak i do pracy indywidualnej. Do dziś mile wspominam owocne i inspirujące dyskusje. Podczas pobytu w OMRF, miałam także okazję przedstawić prowadzone badania zarówno w formie posteru jak i kilku prezentacji, co było bardzo ważnym doświadczeniem. Myślę, że tak naprawdę, to właśnie tam nauczyłam się być naukowcem. Ponadto, międzynarodowe środowisko wpłynęło bardzo pozytywnie na mój poziom języka angielskiego,który jest nieodzowną częścią świata nauki.
Jeśli chodzi o kwestie organizacyjne – z wyjazdem było związanych wiele formalności, ale dzięki wsparciu ze strony OMRF, wszystko udało się sprawnie załatwić. Bardzo dużym plusem było to, że nie musiałam martwić się znalezieniem lokum, gdyż szukanie mieszkań dla stażystów zostało przejęte przez OMRF.
Oprócz rozwoju na ścieżce zawodowej, w trakcie stażu poznałam wspaniałych, pełnych pasji ludzi, doświadczyłam od podszewki życia na innym kontynencie, a także zwiedziłam wiele pięknych miejsc.
Czas spędzony w Stanach Zjednoczonych z pewnością na długo pozostanie w mojej pamięci. Udział w programie był niesamowitą przygodą i szansą na zdobycie cennego doświadczenia.
Marta Kasprzyk jest absolwentką biotechnologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W programie VRGTP uczestniczyła w roku akademickim 2015-16, prowadząc badania w Oklahoma Medical Research Foundation w Oklahoma City. Od stycznia 2019 roku jeste doktorantką w Instytucie Genetyki Człowieka PAN.