Lata 50+ Cykl #FulbrightDekady

W ramach tegorocznej akcji #JestemFulbrigherką #JestemFulbrighterem zapraszamy do śledzenia cyklu #FulbrightDekady.

Cykl #FulbrightDekady to podróż w czasie, podczas której poznacie ciekawostki dotyczące każdego dziesięciolecia istnienia programu Fulbrighta w Polsce, czyli od momentu jego założenia w 1959 r. Dowiecie się w nim m.in. co działo się w programie w latach 50., 60., 70… itd i może nawet co nieco was zaskoczy? 🤔 Co tydzień w mediach społecznościowych i na naszej stronie internetowej odsłaniać będziemy przed Wami kolejną dekadę.

    A już dzisiaj przenosimy się do końca lat 50. i początku lat 60. kiedy stypendium Fulbrighta – z Polski i do Polski – otrzymały pierwsze dwie osoby: 

    Polak, prof. Franciszek Lyra, absolwent anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego wyjechał do USA w 1959 r. – otrzymał roczne stypendium na studia lingwistyczne w The University of Indiana w Bloomington. Zdobytą w USA wiedzę i umiejętności wykorzystał kilka lat później, pomagając tworzyć Instytut Anglistyki na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Jest on pierwszym stypendystą Programu Fulbrighta nie tylko w Polsce, ale w całej Europie Wschodniej. Jak wspominał swoje początki na amerykańskim uniwersytecie? Prof. Lyra mówił tak: “Pewnego dnia dostałem list z Departamentu Stanu. W kopercie był bilet lotniczy do Waszyngtonu oraz zaproszenie na spotkanie z prezydentem Kennedym z okazji Międzynarodowego Dnia Studenta.” 

    A już trzy lata później, w 1962 r. gościliśmy w Polsce pierwszego Amerykanina prof. Daniela Aarona z Harvard University, z wydziału Angielskiej i Amerykańskiej Literatury i Języka, który w ramach stypendium Fulbrighta przez rok był wykładowcą na Uniwersytecie Warszawskim. W swoich obserwacjach z pobytu w tym czasie w Polsce podkreślał jak różny był obraz Warszawy w czasie Zimnej Wojny, który zakotwiczył mu się w głowie na bazie opowiadań amerykańskich podróżników z doświadczeniem codzienności życia w Warszawie – pięknem języka polskiego (pierwszym słowem, którego się nauczył był “korkociąg”), jazdą autobusami, pociągami i rozmowami z nowo poznanymi osobami. 

    ❗Ciekawostka: Obaj profesorowie dobrze się znali i byli w kontakcie aż do śmierci prof. Aarona w wieku 103 lat w 2016 r. Prof. Lyra tak wspominał tę znajomość: “Z okazji czterdziestolecia obecności programu Fulbrighta w Polsce, 21 października 1999 r. , wraz z prof. Aaronem miałem zaszczyt odsłonić plakietę J. Williama Fulbrighta w głównym holu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, tam obecnej po dziś dzień.”

    ➡️Więcej o pierwszych Fulbrighterach przeczytacie na stronie: https://fulbright.edu.pl/franciszek-lyra/ oraz https://fulbright.edu.pl/daniel-aaron/

    #FulbrightDekady #JestemFulbrigherem #JestemFulbrighterką

    Related Posts
    Loading...
    Skip to content