Justyna Janiszewska kończy współpracę z Polsko-Amerykańską Komisją Fulbrighta

Z wdzięcznością żegnamy Justynę Janiszewską, Dyrektor Wykonawczą Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta, która z dniem 1 listopada 2024 r., po ponad 8 latach pełnej zaangażowania pracy w naszej organizacji, odchodzi do nowych wyzwań. Justyna dołączyła do zespołu Komisji w maju 2016 roku. Podczas jej kadencji zarówno Program Fulbrighta w Polsce, jak i nasz zespół dynamicznie się rozwijały.

Komisja nawiązała wiele ważnych partnerstw, m.in. z:

  • Stanford University, czego wynikiem jest nagroda Fulbright Research Award at Stanford University School of Medicine we współpracy z Rogala Lab. Nagroda ta skierowana jest do doktorantów i doktorantek, którzy chcą prowadzić swoje badania w Rogala Lab, zajmującym się badaniem białek i ich funkcji w ludzkim organizmie.
  • University of Notre Dame, z którym stworzone zostało stypendium Graduate Student Award LLM in International Human Rights Law, umożliwiające studentom i studentkom zajmującym się prawami człowieka realizację studiów LLM w Law School of the University of Notre Dame.
  • Narodowym Centrum Nauki, dzięki któremu stypendyści i stypendystki programu Senior Award mogą otrzymać finansowanie komponentu badawczego po powrocie ze stypendium. Komponent ten umożliwia kontynuację współpracy naukowej z partnerem z USA po zakończeniu stypendium.
  • Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza, w ramach którego powstała nagroda Fulbright Writer-in-Residence – pierwsza tego typu inicjatywa w historii polskiego szkolnictwa wyższego, afiliowana bezpośrednio przy uniwersytecie. Rezydencja, stworzona z inicjatywy Centrum Afirmacji Literatury przy UAM i współfinansowana przez UAM oraz Polsko-Amerykańską Komisję Fulbrighta, skierowana jest do pisarzy i pisarek ze Stanów Zjednoczonych, niezależnie od etapu ich kariery.
  • Ohio State University w Columbus, który dołączył do grona instytucji partnerskich programu Fulbright Slavic Award, semestralnego stypendium dydaktycznego dla osób zainteresowanych kulturą, historią, polityką czy ekonomią Polski i Europy Środkowo-Wschodniej.

Rozpoczęłyśmy wiele nowych inicjatyw, które z sukcesem kontynuujemy w tym:

  • Stypendium Fulbright STEM Impact Award, które umożliwia specjalist(k)om z obszaru STEM krótkoterminowe wyjazdy do USA. Obecnie trwa 6. edycja programu.
  • Program TopMinds, organizowany wspólnie ze stowarzyszeniem Top 500 Innovators, oferujący indywidualny mentoring dla osób na wczesnym etapie kariery naukowej. Obecnie trwa już 8. edycja programu.
  • Program Ambasadorów i Ambasadorek Programu Fulbrighta, w którym nasi absolwenci i absolwentki angażują się w promocję Programu oraz budowanie lokalnych społeczności absolwenckich. Obecnie realizujemy 3. edycję tego programu.
  • Program Fulbright Buddies, w którym wolontariusze i wolontariuszki pomagają amerykańskim stypendyst(k)om w pierwszych tygodniach pobytu w Polsce. Obecnie trwa piąta edycja tego programu.

Hucznie świętowałyśmy jubileusze: 60-lecia i 65-lecia Programu Fulbrighta w Polsce oraz 75-lecia Programu Fulbrighta na świecie. Zorganizowałyśmy również szereg specjalnych inicjatyw, na które pozyskałyśmy dodatkowe fundusze, takich jak tematyczne wizyty studyjne do USA czy konferencje poświęcone edukacji medialnej (media literacy). Miesiąc temu, nakładem wydawnictwa PWN, ukazała się publikacja o historii programu Fulbrighta w Polsce.

Wprowadziłyśmy nową identyfikację wizualną Programu Fulbrighta, co pozwoliło na spójniejszy wizerunek, a także opracowałyśmy zintegrowaną strategię rozwoju na najbliższe lata. Zintensyfikowana działalność promocyjna sprawiła, że informacje o Programie Fulbrighta stały się łatwiej dostępne nie tylko w środowisku akademickim, ale także w mediach.

Nie tylko osiągnięcia operacyjne zasługują na uwagę – warto także podkreślić wyjątkowe podejście Justyny do budowania zespołu i inwestowania w ludzi, uznawanych za największy zasób Programu Fulbrighta. Rozwój sieci kontaktów i budowanie długotrwałych relacji z absolwent(k)ami Programu oraz polskimi i amerykańskimi instytucjami naukowymi stały się jednym z naszych kluczowych priorytetów. Wprowadziłyśmy liczne szkolenia oraz możliwości rozwoju dla zespołu Komisji, co pozwoliło podnieść nasze kompetencje zawodowe i osobiste. Justyna aktywnie zachęcała do budowania relacji i wymiany wiedzy między Komisjami Fulbrighta w Europie oraz w ramach globalnej misji Programu, którą jest wspieranie różnorodności i osób ze środowisk defaworyzowanych. W tym duchu wdrożyliśmy strategię promującą różnorodność, równość i inkluzywność (DEI – Diversity, Equity, Inclusion), które stanowią fundament funkcjonowania Komisji Fulbrighta.

Choć trudno się rozstać, jesteśmy wdzięczne za każdy dzień wspólnej pracy, inspiracje, jakie nam dostarczyła, oraz ogromny wkład w rozwój naszego zespołu. Justyno, życzymy Ci powodzenia i wielu sukcesów na dalszej drodze zawodowej.

Do momentu objęcia stanowiska przez nową osobę, jej obowiązki będzie pełnić nasza Manager ds. Administracji i Finansów, Aneta Kluszczyńska, we współpracy z członkinią zarządu, Anną Kertyczak.

Related Posts
Loading...
Skip to content