Jakub Matusik

Pobyt na stypendium Fulbrighta w Teksasie to z pewnością najbarwniejszy epizod w mojej karierze naukowej.

Pobyt na stypendium Fulbrighta w Teksasie to z pewnością najbarwniejszy epizod w mojej karierze naukowej. Texas A&M University to świetnie zorganizowana Uczelnia, zlokalizowana w pięknym miasteczku College Station o gorącym klimacie. Uczelnia i miasto stanowią jeden organizm, który funkcjonuje pod nazwą – Aggieland. Kampus Uczelni jest w czołówce największych w USA (w końcu w Teksasie wszystko jest największe), a liczba studentów jesienią 2019 roku była bliska 70 tys.

W trakcie 6 miesięcy udało mi się przeprowadzić zaplanowane badania w grupie naukowej, którą prowadzi prof. Youjun Deng (Department of Soil and Crop Sciences). Dotyczyły one opracowania i testowania materiałów mineralnych do usuwania wybranych mykotoksyn. Co najcenniejsze, wspólne badania będą kontynuowane poprzez wymianę studentów i doktorantów pomiędzy AGH a Texas A&M. Był to cel nadrzędny, który mógł zostać zrealizowany dzięki Programowi Fulbrighta.

Sam wyjazd to było również niewątpliwie rozwijające i motywacyjne wydarzenie dla mojej rodziny – żony Edyty, córek Alicji i Aleksandry, które rzuciłem w swoim stylu na głęboką wodę. Myślę, że córka Alicja będzie długo i pozytywnie wspominała semestr nauki w College Hills Elementary School, codzienne dojazdy żółtym „school busem”, czy spotkania tematyczne w szkole. Cieszę się, że poza spełnieniem głównego celu jakim było zrealizowanie badań i nawiązanie współpracy naukowej udało nam się zaabsorbować sporą dawkę amerykańskiej kultury. W tym krótkim okresie czasu przemierzaliśmy 13 stanów od wschodniego do zachodniego wybrzeża – mam nadzieję, że dzieci kiedyś nam wybaczą dziesiątki godzin spędzonych w samochodzie?! Z pewnością sam Teksas to fascynujące miejsce, gdzie nawiązaliśmy wiele nowych kontaktów i do którego jeszcze wrócimy!

Kraków, Akademia Górniczo-Hutnicza (AGH). Jakub Matusik był stypendystą programu Senior Award 2019-20.

Related Posts
Loading...
Skip to content