Z premierą podczas 8 dorocznego festiwalu FestivALT w Krakowie 30 czerwca i 2 lipca 2024 r. “Holy Names for Our Dybbuk”(„Święte Imiona dla Naszego Dybbuka”) stanowi kulminację szeroko zakrojonych badań żydowsko-amerykańskiej artystki Julie Weitz podczas jej stypendium Fulbrighta w Polsce. Skupiając się na ożywieniu folkloru jidysz w Polsce, Weitz wykorzystuje sztuki performatywne, misternie splatając taniec, śpiew, maski i sturytelling w miejscach pamięci żydowskiej.
W folklorze jidysz „dybbuk” to błąkający się duch, który przejmuje ciało żywej osoby, aby przekazywać wiadomości od zmarłych. Tradycyjnie grupa uzdrowicieli rozluźniała uchwyt ducha na ciele gospodarza poprzez kombinację wywiadów, modlitw i rytmicznego śpiewu, co kulminowało w głębokim publicznym pokazie zbiorowej transmutacji.
„Święte Imiona dla Naszego Dybbuka” czerpie inspirację z bogatej kulturowej historii dybbuka w Polsce i aszkenazyjskich szamanów, znanych jako „ba’alei shem” (mistrzowie imienia), którzy niegdyś podróżowali po Europie Wschodniej, używając licznych hebrajskich imion dla boskich w rytuałach uzdrawiających.
W przedstawieniu, stworzonym przez Weitz wraz z polską choreografką Magdaleną Przybysz, występują Weitz jako dybbuk oraz zespół polskich tancerzy jako uzdrowicieli. Projekt jest kulminacją szeroko zakrojonych badań Weitz podczas jej stypendium Fulbrighta w Polsce. Występują: Barbara Kardyś, Magda Niedzielska, Michał Przybyła, Joanna Szyszkowska, Katarzyna Żeglicka.
30 czerwca, godz. 17:00
2 lipca, godz. 19:30
Lokalizacja: terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu pracy i koncentracyjnego Płaszów, ul. Jerozolimska 3
Instagram: @MyGolem_is_here