Graduacja amerykańskich stypendystów 2019-20

W piątek 10 lipca zorganizowaliśmy pierwszą wirtualną uroczystość dla amerykańskich stypendystów kończącą rok akademicki 2019-20. Pomimo tego, że tegoroczny program został przerwany z powodu pandemii COVID-19, nasze wirtualne świętowanie było wyjątkową okazją do spotkania i podzielenia się wrażeniami z pobytu w Polsce. 

Ceremonia rozpoczęła się powitaniem przez Justynę ​​Janiszewską, Dyrektor Wykonawczą Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta, i pokazem slajdów ze zdjęciami upamiętniającymi wspólnie spędzone chwile. B. Bix Aliu, Zastępca Szefa Misji z Ambasady USA i Tomasz Piotrowski z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pogratulowali amerykańskim stypendystom za pośrednictwem nagranych filmów wideo. W swoich przemówieniach odnieśli się do bezprecedensowych trudności jakie napotkali tegoroczni stypendyści z powodu pandemii.

Bix Aliu podkreślił jak ważne są programy wymiany międzynarodowej takie jak program Fulbrighta dla rozwoju globalnej komunikacji, współpracy i wymiany wiedzy w dobie pandemii. “Wasza rola stypendystów Fulbrighta nie kończy się z zakończeniem programu. Tak naprawdę nigdy się nie kończy ponieważ teraz jesteście częścią prestiżowej społeczności, łącznikami posiadającymi silne wartości międzynarodowe, chęć współpracy i zrozumienie” – powiedział. Tomasz Piotrowski uwypuklił rolę absolwentów Fulbrighta w zacieśnianiu naukowych więzów pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi. Zwrócił się do amerykańskich stypendystów mówiąc: “Dziękuję za wspaniały czas spędzony razem, za to, że polscy studenci i naukowcy mogli Was poznać, a przede wszystkim za Wasze zrozumienie podczas tej trudnej sytuacji. Szczerze żałuję, że nasza wspólna podróż nie mogła trwać dłużej, ale mam nadzieję, że w przyszłości będziecie jeszcze mieli okazję ponownie odwiedzić Polskę.”  

Uroczystość nie byłaby kompletna bez koncertu na żywo jednego z naszych absolwentów. W tym roku mieliśmy zaszczyt gościć Stana Breckenridge’a, który specjalnie na tę okazję skomponował utwór “It changed my life.”

Ponieważ w tym roku nie mogliśmy spotkać się na żywo i porozmawiać podczas bankietu, zaprosiliśmy kilku stypendystów do podzielenia się swoimi wrażeniami, wspomnieniami i trudnościami, które napotkali podczas pobytu w Polsce. Michael Bamberg, Candace TenBrink, Marek Matyjasik, Jamon Thomas, Elizabeth Rose, Michael LoPiano, Natalia Ochman, Caitlin Mello i Alex Riddell opowiedzieli co najbardziej zapadło im w pamięć podczas pobytu w Polsce, za czym tęsknią, jak zmierzyli się z początkiem pandemii kiedy program Fulbrighta został zawieszony na całym świecie oraz czego nauczyli się o sobie. Natalia Ochman wniosła element zaskoczenia do naszej uroczystości zakładając czapkę z frędzlem, którą amerykańscy studenci noszą podczas graduacji. W symbolicznym geście ukończenia programu Fulbrighta zaprosiła wszystkich stypendystów do przełożenia frędzla z prawej strony na lewą. Absolwenci mieli również okazję porozmawiać z Cecilią Kocinski-Mulder z Institute of International Education o możliwościach, jakie są dla nich dostępne w ramach Program Fulbrighta.

Ta wirtualna uroczystość była dla nas wszystkich bardzo ważnym spotkaniem. Ostatni raz widzieliśmy się na żywo podczas spotkania półrocznego w Toruniu na początku lutego, nie wiedząc, że pandemia uniemożliwi nam kolejne spotkania. Zakończmy słowami Marka Matyjasika, który podkreślił jak ważne było dla niego to wirtualne spotkanie mówiąc: “Do tej pory nie miałem poczucia zamknięcia tego etapu i zakończenia programu. To dzieje się dzisiaj.”

Related Posts
Loading...
Skip to content