W piątek 13 września br. w warszawskim Klubie Bankowca odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów polskim stypendystom i stypendystkom, którzy rok akademicki 2023-24 spędzili w Stanach Zjednoczonych. W ramach stypendium Fulbrighta osoby te pracowały i studiowały w amerykańskich uczelniach i instytucjach badawczych prowadząc badania w różnorodnych dziedzinach takich jak: nowe technologie i architektura zrównoważona, kulturoznawstwo, lotnictwo i kosmonautyka, politologia, historia sztuki, czy też farmakologia i dziedziny biologiczno-medyczne. W spotkaniu wzięło udział blisko 100 osób.
Zanim przystąpiliśmy do rozdania dyplomów, oficjalne przemówienia wygłosili: Justyna Janiszewska, Dyrektorka Wykonawcza Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta, Andrzej Szeptycki, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP oraz Mark Brzezinski, Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.
Justyna Janiszewska podkreśliła, że misja Programu Fulbrighta nie kończy się wraz z powrotem do kraju, lecz wręcz odwrotnie – dopiero się zaczyna. Tym samym zachęciła świeżo upieczonych alumnów programu do działań na rzecz programu i wdrażania w życie zdobytej wiedzy i doświadczeń. Na koniec przemówienia ogłosiła, że jest to jej ostatnia graduacja, ponieważ po ponad 8 latach współpracy, przyszedł czas na coś nowego i zdecydowała się zakończyć pracę w Komisji Fulbrighta. Po jej wypowiedzi salę zalała fala gromkich oklasków, świadcząca o uznaniu i wdzięczności na które zapracowała sobie przez lata.
Wiceminister Szeptycki uwypuklił unikalność Programu Fulbrighta w Polsce jako narzędzia współpracy międzynarodowej w sferze akademickiej. W swojej wypowiedzi zaakcentował dwustronny charakter wymiany polsko-amerykańskiej, dziękując osobom wracającym do Polski ze stypendium Fulbrighta nie tylko za ich wkład w naukę, ale również za ich wkład w rozwój relacji polsko-amerykańskich.
Ambasador Brzezinski opowiedział zebranym Fulbrighterkom i Fulbrighterom o swoim pobycie w Polsce na stypendium Fulbrighta w latach 1991-93 podkreślając jak stypendium Fulbrighta otworzyło przed nim ścieżki o jakich nawet nie marzył. Wspomniał między innymi o telefonie, który otrzymał od Prezydenta Bidena, który podczas tej rozmowy mianował go na Ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce. “Jesteście tak silni, jak silna jest Wasza siatka kontaktów,” dodał, zwracając uwagę na to jak ważne są relacje z innymi, które zawiązują się podczas wyjazdu na stypendium.
Mieliśmy też przyjemność wysłuchać występu muzycznego, który wykonał duet Duo Orbita, w skład którego wchodzą Fulbrighter Paweł Czarakcziew (wiolonczelista i kameralista) oraz Radosław Mosurek (trębacz jazzowy). Łącząc akustyczne dźwięki wiolonczeli, trąbki i kontrabasu z muzyką elektroniczną, duet ten rozszerza rzeczywistość i przenosi słuchaczy w stan głębokiej medytacji.
Graduacje to bardzo szczególny moment dla naszej Komisji. Rozmowy z osobami, które dopiero co wróciły ze stypendium w USA, dzielącymi się doświadczeniami i wrażeniami, pełnymi nowych umiejętności, nadziei i niejednokrotnie wdzięczności za udzielone im wsparcie co roku napawają nas olbrzymią radością. Jesteśmy dumne z naszych absolwentek i absolwentów i życzymy im wszystkim dalszych sukcesów.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia.