Graduacja polskich stypendystów 2019-20

W piątek 25 września miałyśmy przyjemność zorganizować wirtualną uroczystość ukończenia programu Fulbrighta dla 64 polskich stypendystów i stypendystek z rocznika 2019-20. Pomimo tego, że tegoroczny program został skrócony z powodu pandemii COVID-19, nasze wirtualne świętowanie było wyjątkową okazją do spotkania i podzielenia się wrażeniami z pobytu w Stanach Zjednoczonych. 

Ceremonia rozpoczęła się powitaniem przez Justynę ​​Janiszewską, Dyrektor Wykonawczą Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta i pokazem slajdów ze zdjęciami upamiętniającymi pobyt naszych stypendystów w USA. B. Bix Aliu, Zastępca Szefa Misji z Ambasady USA i Wojciech Murdzek, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego pogratulowali tegorocznym absolwentom za pośrednictwem nagranych filmów wideo. W swoich przemówieniach odnieśli się do bezprecedensowych trudności jakie napotkali tegoroczni stypendyści z powodu pandemii.

Bix Aliu podkreślił jak ważną rolę odgrywają stypendyści i stypendystki Fulbrighta w budowaniu polsko-amerykańskich relacji. Gratulując pomyślnego zakończenia programu powiedział: “Zacieśniliście więzi pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi dzieląc się swoją wiedzą i badaniami oraz poprzez Wasze działania w roli ambasadorów programu reprezentujących Polskę w USA. Chcemy żebyście dalej kontynuowali tą misję, pokazując Polakom jak ważna jest współpraca polsko-amerykańska i żebyście przekazywali dalej piękno i różnorodność amerykańskich obywateli, tradycji i kultury.”

Wojciech Murdzek uwypuklił rolę absolwentów Fulbrighta w zacieśnianiu naukowych więzi pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi. Zwrócił się do polskich stypendystów mówiąc: “Mam nadzieję, że mimo tak niesprzyjających warunków spowodowanych światową pandemią udało się Państwu z powodzeniem zrealizować większość zamierzonych celów. Jestem przekonany, że macie Państwo głowy pełne pomysłów i dużo energii do działania. Życzę, żeby ta motywacja, którą macie Państwo teraz w sobie nie słabła, żeby pozostała u Państwa na zawsze, rozświetlając drogę do kolejnych sukcesów i stanowiąc wkład w rozwój naszej polskiej nauki.” 

Uroczystość nie byłaby kompletna bez koncertu na żywo jednego z naszych absolwentów. W tym roku mieliśmy zaszczyt gościć Stana Breckenridge’a, który nie tylko pojawił się podczas naszego wirtualnego spotkania ale też specjalnie na tę okazję skomponował i wykonał utwór “It changed my life.”

Ponieważ w tym roku nie mogliśmy spotkać się na żywo i porozmawiać podczas bankietu, zaprosiliśmy kilku stypendystów reprezentujących wszystkie kategorie nagród do podzielenia się swoimi wrażeniami z pobytu w USA. Opowiedzieli nam jak nawiązywali różne kontakty, znajomości i przyjaźnie a także podzielili się ciekawymi spostrzeżeniami dotyczącymi życia codziennego w różnych stanach. W spotkaniu uczestniczył również nasz absolwent i ambasador programu Fulbrighta w Polsce dr Mateusz Świetlicki, który zachęcił nowych absolwentów do aktywnego udziału w promowaniu misji i celów programu Fulbrighta.

Ta wirtualna uroczystość była dla nas wszystkich bardzo ważnym spotkaniem pozwalającym zobaczyć się przynajmniej na ekranie i wspólnie świętować pomyślne ukończenie programu. Jesteśmy dumni z Waszych osiągnięć i raz jeszcze serdecznie Wam gratulujemy oraz życzymy kolejnych sukcesów.

Related Posts
Loading...
Skip to content