Obchody 60-lecia Programu Fulbrighta w Polsce zakończyliśmy uroczystą galą, która odbyła się w piątek, 29 listopada w sali balowej hotelu Sofitel w Warszawie. Świętowało z nami blisko 200 gości – absolwentów i przyjaciół Programu Fulbrighta.
Przez ostatnie 60 lat Program Fulbrighta umożliwił ponad 3000 Polaków wyjazd naukowy do Stanów Zjednoczonych, natomiast ponad 2000 Amerykanów miało okazję przyjechać do Polski i nawiązać współpracę z polskimi uczelniami. Wszyscy absolwenci zgodnie podkreślają, że stypendium Fulbrighta zmieniło ich życie i pomogło w rozwoju kariery. Kontakty nawiązane w trakcie stypendium, zarówno profesjonalne, jak i prywatne, sprawiają, że ten wyjazd otwiera wiele nowych drzwi i daje inspirację na lata.
Dla mnie ten program otworzył bardzo wiele nowych możliwości. Przyjechałem po raz pierwszy do Polski w 2005 roku, od tamtej pory jestem zaangażowany w wiele działań. Nauczyłem się od Polaków, aby czuć dumę z tego skąd się pochodzi.
– Stan Breckenridge, absolwent Programu Fulbrighta
W części oficjalnej przemówienia wygłosili Dr Anna Budzanowska, Dyrektor Generalna Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i członkini Rady Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta oraz B. Bix Aliu, Zastępca Szefa Misji Ambasady USA.
O oprawę muzyczną wydarzenia zadbali nasi absolwenci: Magdalena Sas, Michael Poll oraz Nikodem Wojciechowski, akompaniowani przez Kwartet Polonika. Aranżację utworów przygotował Przemysław Zych.
Mieliśmy przyjemność wysłuchać m. in.:
- Koncert wiolonczelowy a-moll op. 129, cz. II Langsam Roberta Schumana
- Concierto de Aranjuez, cz. II Adagio Joaquina Rodrigo,
- Koncert fortepianowy e-moll op. 11, cz. II Romance (Larghetto) Fryderyka Chopina
- Night Club 1960 oraz Cafe 1930 z cyklu “Histoire du Tango” Astora Piazzolli
Absolwent Programu Fulbrighta w Polsce, Stan Breckenridge, z zespołem w składzie Jarosław Kaczmarczyk – saksofon, Teofil Lisiecki – kontrabas oraz Krzysztof Dziedzic – perkusja zaprosili zebranych gości w niezwykłą podróż po USA wykonując m.in takie utwory jak:
- Let the Good Times Roll (Sam Theard, Billy Strayhorn)
- Take the A Train (Billy Strayhorn)
- Georgia On My Mind (Hoagy Carmichael)
- Stand by Me (Jerry Leibera i Mike Stoller)
- Ain’t No Sunshine (Bill Whiters)
- What a Wonderful World (Boba Thiele i George David).
W repertuarze zespołu znalazł się również utwór skomponowany przez Stana Breckenridge’a p.t. Waterfall.
Wyjazd do Stanów z Fundacją Fulbrighta był przełomem w moim życiu. Wróciłem odmieniony, jako zupełnie inny człowiek, w pozytywnym znaczeniu tego słowa.
– Dr hab. n. med. Marek Postuła, absolwent Programu Fulbrighta