Uroczysta gala zakończyła obchody 60-lecia Programu Fulbrighta w Polsce

 • Fulbright Polska
 • 60-lecie, Wydarzenia zakończone
 • Brak komentarzy

Obchody 60-lecia Programu Fulbrighta w Polsce zakończyliśmy uroczystą galą, która odbyła się w piątek, 29 listopada w sali balowej hotelu Sofitel w Warszawie. Świętowało z nami blisko 200 gości – absolwentów i przyjaciół Programu Fulbrighta.

Przez ostatnie 60 lat Program Fulbrighta umożliwił ponad 3000 Polaków wyjazd naukowy do Stanów Zjednoczonych, natomiast ponad 2000 Amerykanów miało okazję przyjechać do Polski i nawiązać współpracę z polskimi uczelniami. Wszyscy absolwenci zgodnie podkreślają, że stypendium Fulbrighta zmieniło ich życie i pomogło w rozwoju kariery. Kontakty nawiązane w trakcie stypendium, zarówno profesjonalne, jak i prywatne, sprawiają, że ten wyjazd otwiera wiele nowych drzwi i daje inspirację na lata.

Dla mnie ten program otworzył bardzo wiele nowych możliwości. Przyjechałem po raz pierwszy do Polski w 2005 roku, od tamtej pory jestem zaangażowany w wiele działań. Nauczyłem się od Polaków, aby czuć dumę z tego skąd się pochodzi.

– Stan Breckenridge, absolwent Programu Fulbrighta

 

W części oficjalnej przemówienia wygłosili Dr Anna Budzanowska, Dyrektor Generalna Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i członkini Rady Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta oraz B. Bix Aliu, Zastępca Szefa Misji Ambasady USA.

O oprawę muzyczną wydarzenia zadbali nasi absolwenci: Magdalena Sas, Michael Poll oraz Nikodem Wojciechowski, akompaniowani przez Kwartet Polonika. Aranżację utworów przygotował Przemysław Zych.

Mieliśmy przyjemność wysłuchać m. in.:

 • Koncert wiolonczelowy a-moll op. 129, cz. II Langsam Roberta Schumana
 • Concierto de Aranjuez, cz. II Adagio Joaquina Rodrigo,
 • Koncert fortepianowy e-moll op. 11, cz. II Romance (Larghetto) Fryderyka Chopina
 • Night Club 1960 oraz Cafe 1930 z cyklu “Histoire du Tango” Astora Piazzolli

Absolwent Programu Fulbrighta w Polsce, Stan Breckenridge, z zespołem w składzie Jarosław Kaczmarczyk – saksofon, Teofil Lisiecki – kontrabas oraz Krzysztof Dziedzic – perkusja zaprosili zebranych gości w niezwykłą podróż po USA wykonując m.in takie utwory jak:

 • Let the Good Times Roll (Sam Theard, Billy Strayhorn)
 • Take the A Train (Billy  Strayhorn) 
 • Georgia On My Mind (Hoagy Carmichael)
 • Stand by Me (Jerry Leibera i Mike Stoller)
 • Ain’t No Sunshine (Bill Whiters)
 • What a Wonderful World (Boba Thiele i George David). 

W repertuarze zespołu znalazł się również utwór skomponowany przez Stana Breckenridge’a p.t. Waterfall.

Wyjazd do Stanów z Fundacją Fulbrighta był przełomem w moim życiu. Wróciłem odmieniony, jako zupełnie inny człowiek, w pozytywnym znaczeniu tego słowa.

– Dr hab. n. med. Marek Postuła, absolwent Programu Fulbrighta

ARTYŚCI

Sylwetki naszych absolwentów – muzyków, którzy zadbali o oprawę muzyczną wydarzenia.

Breckenridge_Stan

Stan Breckenridge

Stan Breckenridge jest muzykiem, wykładowcą akademickim oraz autorem książek o tematyce muzycznej. Dzięki stypendium Fulbrighta był profesorem wizytującym na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Stan Breckenridge – laureat nagrody Amicus Poloniae 2019, muzyk, wykładowca akademicki oraz autor książek o tematyce muzycznej. Otrzymał tytuł doktora muzykologii na Claremont Graduate University w Kalifornii. Występował i prezentował swoje wykłady w formie koncertów w wielu krajach – Anglii, Francji, Niemczech, na Węgrzech, w Japonii, na Litwie, w Meksyku, Polsce, na Słowacji i Ukrainie. W Stanach Zjednoczonych koncertował m.in w Dorothy Chandler Pavilion, The Greek Theater, The Los Angeles Forum, The Los Angeles Sports Arena, The Hollywood Bowl, The Watts Summer Festival, Capitol Records, a także brał udział w wielu amerykańskich programach telewizyjnych. Artysta współpracował z takimi osobowościami, jak Madeline Albright, Bill Cosby, Mahalia Jackson, Jerry Lewis, Martha Reeves (The Vadellas), Larry McCormick, Greg Morris, Rowan and Martin, David Ruffin (Temptations), Nancy Sinatra, John Travolta czy John Wayne.

W ostatnim czasie czterokrotnie wystąpił w programie Jaka to Melodia oraz na koncercie specjalnym pt. „Always Close by, Safe Together” („Zawsze blisko, razem bezpiecznie”), zorganizowanym podczas Polsko-Amerykańskiego Pikniku Wojskowego z okazji wizyty prezydenta Donalda Trumpa w Polsce.

Artysta ma w swoim dorobku ponad 10 płyt: Stan Breckenridge Performs Jazz, Blues, Rhythm & Blues, and Soul (2019), Black and Tan Fantasy (z Jazz Band Ball Orchestra; 2017), Inspirations (2014), Out of Love for Jazz (2012), Reflections (2009), A Soulful Christmas (2008), This is My Song (2007), Live in Poland (2005), Solo (2003), Meditations (2001) oraz Expositions (1999).

Poza rozwijaniem kariery muzycznej, Stan Breckenridge angażuje się w działalność akademicką, pełniąc funkcję artysty-rezydenta i profesora wizytującego na Wydziale Anglistyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przed rozpoczęciem tej współpracy był dyrektorem wydziału African American Studies na California State University w Fullerton. W latach 2012-13 i 2013-14 otrzymał stypendium Fulbrighta w kategorii Distinguished Chair na wyjazd do Polski, w ramach którego prowadził zajęcia na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Podczas swojego wcześniejszego pobytu w Polsce w roku 2005 zrealizował stypendium Programu Fulbrighta w kategorii U.S. Scholar.

Stan Breckenridge jest autorem 3 podręczników: Music Taste of Waste: Critical Listening Skills for Students, Teachers, and Parents (wydanie III, 2018); Popular Music in America: Forging the American Spirit (wydanie III, 2015) oraz African American Music for Everyone: Including Theater, Film and Dance ( wydanie III, 2014).

Więcej
Magdalena Sas

Magdalena Sas

Magdalena Sas jest wiolonczelistką, wielokrotnie nagradzaną w konkursach krajowych i międzynarodowych. W 2014 roku, dzięki stypendium Fulbrighta, miała możliwość studiowania w klasie profesora Erica Kim w Jacobs School of Music na Indiana University w Stanach Zjednoczonych.

Magdalena Sas jest absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Królewskiego Konserwatorium Muzycznego w Brukseli. Jako wiolonczelistka kwartetu smyczkowego Vistula studiowała podyplomowo w Universität für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu, oraz w prestiżowej European Chamber Music Academy zrzeszającej wyróżniające się zespoły kameralne młodego pokolenia.

Artystka jest laureatką wielu konkursów, m.in. Międzynarodowego Konkursu Kameralnego imienia Charlesa Hennena w Holandii, Międzynarodowego Konkursu w Val Tidone we Włoszech, nagrody imienia Josefa Windischa w Austrii oraz Międzynarodowego Konkursu EMUSE w Grecji. Dwukrotna stypendystka Instytutu Adama Mickiewicza, Prezydenta Miasta Bielsko-Biała, Thomastik Infeld Vienna, European Chamber Music Academy, Jong Talent Musikfestival, Hulencourt Art Project, Jacobs School of Music oraz University of Wisconsin, Madison w USA. W 2012 roku otrzymała stypendium Yale School of Music w USA, w ramach którego wzięła udział w festiwalu kameralnym Norfolk Chamber Music Festival w Connecticut.
Jako muzyk orkiestrowy Magdalena miała okazję współpracować z wieloma zespołami, uczestniczyła w wielu międzynarodowych festiwalach kameralnych (m.in. Consonances we Francji, Mozartiade w Niemczech, Ad-Libitum w Polsce, występując u boku muzyków takich jak Ivry Gitlis, Philippe Graffin, Gary Hoffman, Raphael Wallfisch. W czasie ponad dwuletniego pobytu w Indiach regularnie brała udział w projektach światowej sławy muzyków indyjskich: Zakira Hussaina, Rakesha Chaurasia i Sabira Khan, oraz wystąpiła jako solistka na uroczystym otwarciu Królewskiej Opery w Bombaju.
Magdalena Sas prowadzi również aktywną działalność pedagogiczną: jest wykładowcą Letnich Kursów na Emporia State University w Kansas, Community Music Lessons Program na University of Wisconsin, Madison oraz asystentką na International Cello Institute w Northfield, Minnesota w Stanach Zjednoczonych. W latach 2015-17 prowadziła klasę wiolonczeli w Mehli Mehta Music Foundation a także, jako wolontariuszka, w szkole dla dzieci niewidomych- Happy Home and School for the Blind w Bombaju. W 2019 roku uczestniczyła w programie amerykańskiej organizacji MusAID prowadząc zajęcia indywidualne oraz grupowe jako nauczyciel EL SISTEMA na San Salvador w Ameryce Centralnej.

Jako stypendystka Paul Collins Wisconsin Distinguished Fellowship, jest obecnie studentką drugiego roku studiów doktoranckich na University of Wisconsin, Madison w USA. W roku 2019/2020 będzie reprezentowała Polskę jako członkini międzynarodowego Global Leaders Program, pracując pod kierunkiem wykładowców z m.in. Harvard University, John Hopkins University, Duke University w USA oraz McGill University w Kanadzie.

Więcej
Poll_Michael

Michael Poll

Michael Poll jest klasycznym gitarzystą i dyrygentem. Dzięki stypendium Fulbrighta w 2010 r. prowadził badania nad polską muzyką folkową na Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Michael Poll jest klasycznym gitarzystą i dyrygentem. Jego dorobek artystyczny obejmuje koncerty w Ameryce Północnej, Ameryce Południowej i w Europie, w tym w Barbican Hall, Wigmore Hall i National Theater of Panama. Jego płytowy debiut 7-String Bach został określony jako „wybitny” przez Gramophone Magazine, zaś czasopismo WholeNote zachwalało jego „ciepłe, głębokie i pełne brzmienie”. Od czasu swojej premiery w kwietniu 2018 roku, płyta osiągnęła ponad pół miliona odsłuchań w serwisie Spotify, pojawiła się w rozgłośniach radiowych (londyńskiej Classic FM i amerykańskiej WRTI) oraz zyskała miano płyty miesiąca w programie BBC Guernsey Feature.

W sezonie 2018/19 artysta koncertował w Wielkiej Brytanii (St. James Piccadilly i the Warehouse w Londynie oraz katedrach na terenie całego kraju), Niemczech i Włoszech. W latach 2014-18 pełnił funkcję dyrektora muzycznego Goodensemble Orchestra w Londynie, z którą wystąpił w charakterze dyrygenta na 24 koncertach, w tym m.in na koncercie galowym na cześć królowej Elżbiety II, podczas wykonania Pasji według św. Jana oraz opery Wesele Figara wystawionej przez Bloomsbury Opera (2018).
Jako gitarzysta występował w Bostonie, Waszyngtonie, San Francisco, Londynie, Filadelfii i w Nowym Jorku. Współpracował z takimi artystami jak kompozytorka Elizabeth Ogonek, pianiści Stephen Ciric, David Malus, John Fisher i Jason Bae, tenor Peter Devora, baryton Jake Muffett, oraz jego brat dyrygent, Teddy Poll. Swoje utwory wykonywał na żywo w audycjach radiowych w Polsce, Panamie i Stanach Zjednoczonych, a także za pośrednictwem BBC World Service.

Michael Poll otrzymał stypendium w ramach Programu Fulbrighta w 2010 roku oraz Programu Marshalla w 2012 roku. Jest także stypendystą Norfolk Chamber Music Festival, Aspen Music Festival oraz European American Musical Alliance. Ukończył z wyróżnieniem studia licencjackie z dziedziny muzykologii na University of Pennsylvania. Studiował także dyrygenturę w Curtis Institute of Music u Virginii Allen i kształcenie słuchu pod okiem Erica Sesslera. W 2012 roku otrzymał dyplom Akademii Muzycznej w Poznaniu, a 2 lata później uzyskał stopień magistra na Guildhall School of Music & Drama, gdzie w latach 2015-17 pracował jako asystent. Współpracował z takimi pedagogami, jak Frederic Hand, Lukasz Kuropaczewski, Emiliano Pardo-Tristán, Benjamin Verdery, Piotr Zaleski i Robert Brightmore. Michael jest wykładowcą akademickim na Bryn Mawr Conservatory of Music oraz Polish Guitar Academy.

Więcej
Wojciechowski_Nikodem

Nikodem Wojciechowski

Nikodem Wojciechowski jest pianistą, laureatem licznych krajowych i międzynarodowych konkursów. Dzięki stypendium Fulbrighta studiował w Jacobs School of Music, w klasie fortepianu prof. Arnaldo Cohena.

Nikodem Wojciechowski ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Następnie jako stypendysta Fulbrighta uzyskał drugi tytuł magistra sztuki w Jacobs School of Music (Indiana University) w klasie fortepianu prof. Arnaldo Cohena. Obecnie jest doktorantem w University of Cincinnati College-Conservatory of Music, gdzie studiuje pod okiem prof. Awadagina Pratta. Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich artystów, jak John Perry, Thomas Hecht, Jerome Rose, Jeffrey Swann, Massimiliano Ferrati, Victor Rosenbaum, Steven Mayer, Mykola Suk, Daniel Shapiro, Victor Rosenbaum, Andrzej Jasiński, Józef Stompel, Waldemar Wojtal, Joaquín Soriano, Tamás Ungar, Jerome Rose, Choong Mo Kang, Mikhail Voskresensky, Nelson Goerner czy Daniel Blumenthal.

Pianista koncertował w ważniejszych centrach muzycznych Polski, w Stanach Zjednoczonych, Chinach, Indonezji, Rosji, Wielkiej Brytanii i Luksemburgu. W latach 2010-2011 odbył kilkakrotnie tournée koncertowe po Chinach. Co roku gra recitale chopinowskie w Polsce, m.in. w Pałacu Pacółtowo oraz w Pałacu w Sannikach. Występował także z recitalami chopinowskimi i prowadził kursy mistrzowskie w Indonezji (Institut Français Indonesia w Bandung oraz Irama Indah Music Centre na Bali). Brał udział w wielu festiwalach muzycznych, m.in. Festiwalu „Tydzień Talentów” w Kąśnej Dolnej, „Chopiniana” - Dni Fryderyka Chopina w Warszawie, VI Rosyjsko-Polskim Festiwalu Muzyki Klasycznej „Dziecięca Akademia Muzyki” w Moskwie,. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju oraz Międzynarodowym Festiwalu „Chopin w barwach jesieni” w Antoninie. W 2017 roku został zaproszony do Kansas State University, School of Music, Theatre and Dance, gdzie przeprowadził kursy mistrzowskie dla studentów i wykonał recital fortepianowy.

Nikodem Wojciechowski jest laureatem m.in. II nagrody na I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. J. W. Krogulskiego w Tarnowie (2018), Taylor Merit Award na NSAL 2016 Instrumental Music Competition w Bloomington, Indiana (2016), III nagrody na X Międzynarodowym Konkursie „Young Virtuosos” w Sofii (2014) i II nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie (2010). Otrzymał stypendia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji J. Kwaśniewskiej „Porozumienie bez barier”, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Rady Miasta Poznania, Prezydenta Miasta Poznania, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Ministerstwa Kultury w Luksemburgu, Towarzystwa im. H. Cegielskiego, Polish Arts Club of Youngstown.

Więcej

AUKCJA

Po części artystycznej odbyła się aukcja na rzecz Programu Fulbrighta w Polsce, której przedmiotem były dzieła sztuki przekazane przez artystów – absolwentów Programu Fulbrighta. Kilkoro z nich – Joanna Kaiser, Monika Niwelińska, Endi Poskovic oraz Joanna Pottle – zaszczyciło nas swoją obecnością na gali, z zapartym tchem śledząc licytację ich prac. Cały dochód z aukcji zostanie przeznaczony na wsparcie programów stypendialnych Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta. Część przekazanych dzieł można licytować online, na platformie Allegro Charytatywni. Więcej informacji o aukcji i artystach można znaleźć tutaj.

Po części oficjalnej gali jubileuszowej prowadzonej przez Zuzannę Lewandowską goście porwani zostali do tańca występem zespołu Singin’ Birds.

RELACJA VIDEO

Zachęcamy do obejrzenia relacji video z wydarzenia. Za przygotowanie relacji dziękujemy redakcji Onet Wiadomości. Kliknij w obrazek abo tutaj, aby przejść do strony z relacją.

ZDJĘCIA

Autorem zdjęć jest Mariusz Kosiński. Po więcej zdjęć zapraszamy na nasz profil na Facebooku.

PODZIĘKOWANIA

Dziękujemy partnerom wydarzenia: Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Departamentowi Stanu USA, Steinway and Sons, Narodowemu Instytutowi Fryderyka Chopina oraz onet.pl.

Loading...