Fulbright Poland wspiera kampanię społeczną „Porusz serce”

Z dumą dołączyliśmy do grona partnerów kampanii społecznej „Porusz serce” Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Jej celem jest zwiększenie świadomości w zakresie reagowania na nagłe zatrzymanie krążenia.

Choć dokładne liczby nie są znane, szacuje się, że z powodu nagłego zatrzymania krążenia w Europie każdego roku umiera 350-700 tysięcy osób, a w Polsce około 40 tysięcy. Oznacza to, że do takiego zdarzenia dochodzi co 15 minut. W 60-80 procentach przypadków NZK zdarza się poza szpitalem, zazwyczaj w domu, pracy, sklepie czy na ulicy.

Dlatego też Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu już od roku prowadzi kampanię społeczną „Porusz serce”. W ramach niej lekarze i wolontariusze – studenci i studentki kierunków medycznych – wkładają ogrom serca i zaangażowania w prowadzenie szkoleń z pierwszej pomocy w sytuacji NZK. Można ich spotkać m.in. na imprezach sportowych, w przestrzeniach publicznych Wrocławia, galeriach, szkołach i uczelniach.

W ramach kampanii prowadzone są proste szkolenia, dostarczające wiedzę oraz umiejętności praktyczne, które uczestnicy będą mogli wykorzystać w sytuacji NZK. Ocena oddechu osoby nieprzytomnej i w przypadku jego braku podjęcie natychmiastowej resuscytacji, czyli uciskanie klatki piersiowej aż do momentu przyjazdu pogotowia ratunkowego – tylko tyle i aż tyle wystarczy, aby uratować życie w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia.

1 sierpnia zespół Komisji wraz z kilkoma absolwentkami Programu Fulbrighta z Warszawy miał okazję uczestniczyć w takim szkoleniu. Jak było na szkoleniu? Przede wszystkim panowała niesamowita, przyjazna atmosfera. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem profesjonalizmu zespołu szkoleniowego, a także przystępności i indywidualnego podejścia do uczestniczek i uczestników. Po szkoleniu jednogłośnie stwierdzamy, że udzielenie pierwszej pomocy jest łatwe i nie ma się czego bać.

„Przywracanie akcji serca przez uciskanie klatki piersiowej jest bardzo proste. Trzeba tylko zapamiętać kilka wytycznych i wykonać je. To, co mnie zaskoczyło, to możliwość wykorzystania niektórych utworów, jak np. 'Stayin’ Alive’ Bee Gees, aby nadać sobie właściwy rytm ucisków serca. Jest to bardzo pomocne podczas nauki, ale najważniejsze to przełamać strach, wykorzystać zdobytą wiedzę i uratować czyjeś życie” – mówi Justyna Janiszewska, dyrektorka wykonawcza naszej Komisji.

Słowa te potwierdziły pozostałe uczestniczki szkolenia, dodając: „Często wydaje nam się, że nas coś nie dotyczy i nie potrzebujemy takiej wiedzy. Tymczasem możemy natrafić na taką sytuację – nie tylko na ulicy, ale też w domu. Nagłe zatrzymanie krążenia może spotkać również naszych bliskich. Dlatego warto umieć udzielić pierwszej pomocy i być dumnym, że uratowaliśmy życie. Cała sztuka polega na podjęciu działania i uciskaniu klatki piersiowej. Uczmy się i uczmy innych! Nam też może kiedyś być potrzebna taka pomoc” – apeluje Joanna Socha, absolwentka Programu Fulbrighta.

Patrycja Donaburska, nasza koordynatorka programów, była natomiast pod wrażeniem łatwości użytkowania defibrylatora AED. „Podczas szkolenia nauczyłam się, jak poprawnie pracować z osobą, która jest nieprzytomna i nie oddycha. Teraz już wiem, jak obsługiwać AED. Jest to urządzenie bardzo łatwe w obsłudze. Wystarczy przykleić dwie elektrody do klatki piersiowej i słuchać komunikatów. Zainstalowałam również aplikację w telefonie, dzięki której mogę szybko sprawdzić, gdzie w pobliżu znajduje się defibrylator” – dodaje.

Anna Kertyczak, nasza koordynatorka ds. relacji z absolwentami i absolwentkami, miała już szkolenie z pierwszej pomocy, więc dla niej było to powtórzenie umiejętności manualnych – w jakim tempie uciskać klatkę piersiową i jak robić to poprawnie. „Szkolenie było dla mnie przede wszystkim przypomnieniem, że naszym obowiązkiem jest udzielenie pierwszej pomocy każdemu, także osobie nieznajomej, która leży na ulicy. Mamy szansę uratować komuś życie, a to jest bezcenne” – podkreśla.

„Odwiedzając w Warszawie Fundację Fulbrighta, udowodniliśmy, że ratowanie życia i nauka pierwszej pomocy – resuscytacji w pozaszpitalnym zatrzymaniu krążenia – nie mają granic. Wierzymy, że wiedza ta będzie szerzona przez pracowników fundacji wśród mieszkańców stolicy, a także społeczności międzynarodowej” – podsumowuje dr Gracjan Iwanek z Instytutu Chorób Serca UMW.

Więcej informacji o kampanii można znaleźć na stronie https://www.umw.edu.pl/pl/poruszserce.

Related Posts
Loading...
Skip to content