Fulbright in Tech – relacja z Women in Tech Summit 2019

Za nami drugi Women in Tech Summit – największe wydarzenie dla kobiet (i o kobietach) w technologiach w naszej części Europy. Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta, jako partner wydarzenia, umożliwiła udział w konferencji absolwentkom i absolwentom programu a także wsparła wydarzenia merytorycznie.

Dzięki wsparciu naszej Komisji w Summicie udział wzięło 30 absolwentek i stypendystek Programu Fulbrighta z 12 krajów świata. Uczestnicy przyjechali do Warszawy z tak odległych miejsc jak Floryda (USA), czy Buchara (Uzbekistan). 

Uczestnicy i uczestniczki Women in Tech summit mieli okazję wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez Fulbrighterki Ilonę Kotlewską-Waś i Emily Kosmaczewski. 

Pierwszego dnia Ambasadorka Programu Fulbrighta w Polsce, dr Ilona Kotlewska-Waś z Uniwersytetu Jagiellońskiego (Fulbright Junior Research Award 2017-18), poprowadziła warsztaty z programowania w języku Python w kontekście uczenia maszynowego w analizie danych obrazowania mózgu. Podczas warsztatów uczestniczki miały okazję przećwiczyć wstępną analizę danych pochodzących z rezonansu magnetycznego. 

Drugiego dnia Summitu Emily Kosmaczewski, doktorantka w Zakładzie Astrofizyki Wysokich Energii Uniwersytetu Jagiellońskiego (English Teaching Assistant 2017-18) na przykładzie własnego doświadczenia podpowiadała 55 uczestniczkom i uczestnikom warsztatu jak skutecznie aplikować o granty na badania w obszarze STEM, konkretnie – jak przedstawić skomplikowany przedmiot badawczy językiem zrozumiałym dla szerszej grupy odbiorców. Po prezentacji przyszedł czas na ćwiczenia – wskazanie “błędów” w opisie badań przygotowanym przez prowadzącą oraz przedstawienia jednym (i zrozumiałym dla wszystkich) zdaniem swojego obszaru badawczego.

Poza warsztatami, wykładami i stoiskiem Fulbrighta nasze stypendystki i absolwentki można było poznać też poprzez… katalog wydawany specjalnie na Summit. Dwie strony tegorocznego katalogu poświęcone są programom Fulbrighta – można w nim znaleźć wywiady z dwoma Fulbrighterkami, które opowiadają o swojej drodze do pracy naukowej w STEM oraz o tym, co dał im wyjazd na stypendium. 

Dr Karolina Bąkowska (absolwentka programu Fulbrighta) tak opowiada o swoim pobycie na stypendium:

“Gwiazdy nad amerykańskim niebem świecą tak samo pięknie, jak na polskim, jednak w Stanach Zjednoczonych uczelnie mają dostęp do zdecydowanie lepszego sprzętu astronomicznego. Wyjątkowym aspektem tego wyjazdu była dla mnie także możliwość obserwacji, jak Amerykanie opowiadają o nauce, jak ją popularyzują i jak zachęcają młodych ludzi – w szczególności dziewczynki – do nauk ścisłych.”

Kaja Łapińska, która przebywa właśnie na stypendium na Columbia University w Nowym Jorku, opisuje swój najbardziej ekscytujący projekt:

“Do inżynierii mechanicznej zachęcili mnie przede wszystkim moi koledzy z drużyny budującej łazika marsjańskiego na Politechnice Łódzkiej. Zawsze chciałam być częścią czegoś, co zmienia świat. Projekt budowania łazika – pojazdu nie z tej ziemi – brzmiał niesamowicie. Będąc członkiem drużyny poznałam niezwykłych ludzi zafascynowanych odkrywaniem tego, co nieznane, a także mogłam uczestniczyć w międzynarodowych konkursach.”

Co ciekawe, na samej konferencji udało nam się zobaczyć też rzeczonego łazika! Politechnika Łódzka przy swoim stoisku prezentowała jego działanie.

A tak konferencję podsumowały jej uczestniczki-Fulbrighterki:

The conference was a wonderful experience, rich and rewarding on so many levels.
The Summit was impressive and inspiring, and I enjoyed the lectures and presentations very much.
I’m safely back home, inspired and ready to share the inspiration with my students and be the change!

Relację przygotowała Anna Kertyczak.

Related Posts
Loading...
Skip to content