Fulbright in Tech – relacja z Women in Tech Summit 2019

  • Natalia Kozłowska
  • Patronaty, Wydarzenia zakończone
  • Brak komentarzy
Women in Tech 2019 group photo

Za nami drugi Women in Tech Summit – największe wydarzenie dla kobiet (i o kobietach) w technologiach w naszej części Europy. Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta, jako partner wydarzenia, umożliwiła udział w konferencji absolwentkom i absolwentom programu a także wsparła wydarzenia merytorycznie.

Dzięki wsparciu naszej Komisji w Summicie udział wzięło 30 absolwentek i stypendystek Programu Fulbrighta z 12 krajów świata. Uczestnicy przyjechali do Warszawy z tak odległych miejsc jak Floryda (USA), czy Buchara (Uzbekistan). 

Uczestnicy i uczestniczki Women in Tech summit mieli okazję wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez Fulbrighterki Ilonę Kotlewską-Waś i Emily Kosmaczewski. 

Pierwszego dnia Ambasadorka Programu Fulbrighta w Polsce, dr Ilona Kotlewska-Waś z Uniwersytetu Jagiellońskiego (Fulbright Junior Research Award 2017-18), poprowadziła warsztaty z programowania w języku Python w kontekście uczenia maszynowego w analizie danych obrazowania mózgu. Podczas warsztatów uczestniczki miały okazję przećwiczyć wstępną analizę danych pochodzących z rezonansu magnetycznego. 

Drugiego dnia Summitu Emily Kosmaczewski, doktorantka w Zakładzie Astrofizyki Wysokich Energii Uniwersytetu Jagiellońskiego (English Teaching Assistant 2017-18) na przykładzie własnego doświadczenia podpowiadała 55 uczestniczkom i uczestnikom warsztatu jak skutecznie aplikować o granty na badania w obszarze STEM, konkretnie – jak przedstawić skomplikowany przedmiot badawczy językiem zrozumiałym dla szerszej grupy odbiorców. Po prezentacji przyszedł czas na ćwiczenia – wskazanie “błędów” w opisie badań przygotowanym przez prowadzącą oraz przedstawienia jednym (i zrozumiałym dla wszystkich) zdaniem swojego obszaru badawczego.

Poza warsztatami, wykładami i stoiskiem Fulbrighta nasze stypendystki i absolwentki można było poznać też poprzez… katalog wydawany specjalnie na Summit. Dwie strony tegorocznego katalogu poświęcone są programom Fulbrighta – można w nim znaleźć wywiady z dwoma Fulbrighterkami, które opowiadają o swojej drodze do pracy naukowej w STEM oraz o tym, co dał im wyjazd na stypendium. 

Zdjęcie katalogu Women in Tech Summit

Dr Karolina Bąkowska (absolwentka programu Fulbrighta) tak opowiada o swoim pobycie na stypendium:

Gwiazdy nad amerykańskim niebem świecą tak samo pięknie, jak na polskim, jednak w Stanach Zjednoczonych uczelnie mają dostęp do zdecydowanie lepszego sprzętu astronomicznego. Wyjątkowym aspektem tego wyjazdu była dla mnie także możliwość obserwacji, jak Amerykanie opowiadają o nauce, jak ją popularyzują i jak zachęcają młodych ludzi – w szczególności dziewczynki – do nauk ścisłych.”

Kaja Łapińska, która przebywa właśnie na stypendium na Columbia University w Nowym Jorku, opisuje swój najbardziej ekscytujący projekt:

“Do inżynierii mechanicznej zachęcili mnie przede wszystkim moi koledzy z drużyny budującej łazika marsjańskiego na Politechnice Łódzkiej. Zawsze chciałam być częścią czegoś, co zmienia świat. Projekt budowania łazika – pojazdu nie z tej ziemi – brzmiał niesamowicie. Będąc członkiem drużyny poznałam niezwykłych ludzi zafascynowanych odkrywaniem tego, co nieznane, a także mogłam uczestniczyć w międzynarodowych konkursach.”

Co ciekawe, na samej konferencji udało nam się zobaczyć też rzeczonego łazika 🙂 Politechnika Łódzka przy swoim stoisku prezentowała jego działanie.

A tak konferencję podsumowały jej uczestniczki-Fulbrighterki:

The conference was a wonderful experience, rich and rewarding on so many levels.

 

The Summit was impressive and inspiring, and I enjoyed the lectures and presentations very much.

 

I’m safely back home, inspired and ready to share the inspiration with my students and be the change!

Relację przygotowała Anna Kertyczak.

Loading...