Stypendium Visiting Research Graduate Traineeship Program (VRGTP) zorganizowane przez Polsko-Amerykańską Komisję Fulbrighta było kluczowym doświadczeniem w całej mojej dotychczasowej karierze naukowej!
O stypendium dowiedziałam się jako początkująca studentka od starszych znajomych z kierunku. Już wtedy byłam pewna, że niedługo sama na nie zaaplikuję. Planując swoją karierę wiedziałam, że prestiżowe Uniwersytety biorące udział w tym programie mają wiele do zaoferowania, ponadto jako zapalona podróżniczka chciałam odwiedzić tę część świata, gdzie jeszcze nigdy wcześniej nie byłam. Wybrałam projekt badawczy prowadzony przez doktora Jaideep’a Kapura na University of Virginia w Charlottesville. To był strzał w dziesiątkę! Moja praca zaowocowała moją pierwszą (pierwszoautorską!) publikacją, która już jest cytowana przez innych badaczy. Moim zadaniem było opisanie w modelu mysim ewolucji behawioralnych i elektrograficznych napadów w stanie padaczkowym w modelu opartym na elektrycznej stymulacji rejonu hipokampu mózgu i odniesieniu wyników do przeżywalności zwierząt i epileptogenezy. Ponadto zajmowałam się plastycznością receptorów AMPA w mechanizmie rozprzestrzeniania się napadów epileptycznych z hipokampu do struktur korowych i modulacją napadów przez progesteron. Brałam udział w projekcie mapowania aktywacji neuronów myszy w stanie epileptycznym z zastosowaniem technik CLARITY i konfokalnym obrazowaniem mózgu.
Laboratorium doktora Kapura działa bardzo prężnie, a wszystkie najnowsze wyniki badań członków zespołu są regularnie prezentowane na międzynarodowych konferencjach. Sama niejednokrotnie miałam okazję w nich uczestniczyć np. prezentując postery naukowe na konferencji Society for Neuroscience Annual Meeting w San Diego w 2016 roku i w Washington, D.C w 2017 roku.
Nigdy nie miałam w planach pozostania w Stanach na dłużej niż przewidywało to stypendium, lecz współpraca polsko-amerykańska przebiegała na tyle pomyślnie, że po obronie mojej pracy magisterskiej postanowiłam kontynuować swoje badania na UVA. Tym razem jako pracownik. Miałam szansę sfinalizować projekty, nad którymi pracowałam przez pierwszy rok.
Dwa lata w Charlottesville były czasem wytężonej pracy w laboratorium, intensywnego przyswajania wiedzy z publikacji naukowych i uczenia się nowych technik. Nawet nie wiem kiedy kultura amerykańska przestała być dla mnie obca. Poznałam mnóstwo ludzi z całego świata i nawiązałam nowe przyjaźnie. Był to również czas kiedy zwiedziłam dużo interesujących miejsc. Podczas przerw świątecznych, wolnych weekendów a także po zakończeniu programu zwiedziłam większość amerykańskich miast i 12 parków narodowych odwiedzając w sumie 19 stanów tego niezwykłego kraju. Zapuściłam się nawet na północ w rejony Kanady, a na południe przez Meksyk do Ameryki Centralnej.
Jeśli macie wysokie aspiracje jeśli chodzi o Waszą karierę naukową, a z tyłu głowy plącze się Wam chęć przeżycia niesamowitej przygody ten program jest wprost stworzony dla ludzi takich jak Wy.
Nie czekajcie i zaczynajcie spełniać Wasz amerykański sen!
Ewa Lewczuk jest absolwentką biotechnologii na Uniwersytecie Warszawskim. W programie VRGTP uczestniczyła w roku akademickim 2016/2017 prowadząc badania na University of Virginia w Charlottesville.