Dwadzieścia lat budowania mostów naukowych – prof. Zygmunt Derewenda i jego dziedzictwo w programie BioLAB

Po ponad dwóch dekadach zaangażowania, prof. Zygmunt Derewenda, założyciel programu stażowego BioLAB, przechodzi na zasłużoną emeryturę. Jego wkład w kształcenie kolejnych pokoleń naukowców oraz budowanie współpracy między Polską a USA są nieocenione. To dzięki niemu setki polskich studentów i studentek miały szansę zdobyć cenne doświadczenie zawodowe w światowej klasy laboratoriach badawczych i przeżyć amerykańską przygodę.

Nota biograficzna

Prof. Zygmunt Derewenda jest absolwentem Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Łódzkiego (1976). Doktoryzował się w zakresie chemii na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii. Był pracownikiem naukowo-badawczym w brytyjskim University of York, profesorem biochemii na University of Alberta w Kanadzie. Od 1996 r. jest profesorem fizjologii molekularnej i biofizyki na University of Virginia w USA. Wykładał m.in. w Korei Południowej, Australii, i na wielu uczelniach w Europie i USA.

Prof. Derewenda jest specjalistą w zakresie biologii molekularnej i krystalografii białek, zajmuje się szeroką tematyką która obejmuje m.in. problematykę kurczliwości mięśni gładkich i etiologii nadciśnienia, oraz badania nad nowymi lekami przeciw wirusowi Ebola.

Początki programu BioLAB

Program BioLAB, pierwotnie znany jako Visiting Research Graduate Traineeship Program (VRGTP), zainicjowany został w 2000 roku, kiedy prof. Derewenda zaprosił pierwszych studentów i studentki z Uniwersytetu Łódzkiego na staże w University of Virginia. Profesor wspomina:

“Pierwsza studentka przyjechała do mojego laboratorium w Charlottesville w 2000 roku; miała na imię Agnieszka i była studentką studiów magisterskich z biofizyki. W następnym roku rozpocząłem współpracę z profesorem Jackiem Otlewskim z Uniwersytetu Wrocławskiego, a pierwszym studentem, który przyjechał, był Marcin. Poprosiłem Agnieszkę, aby odebrała Marcina z lotniska Dulles – obecnie są szczęśliwym małżeństwem i mieszkają w San Francisco w Kalifornii.”

W kolejnych latach program dynamicznie się rozwijał, obejmując takie instytucje jak University of Chicago (2006), Oklahoma Medical Research Foundation (2013) oraz University of Texas Southwestern Medical Center (2014).

Obecnie BioLAB jest największym programem stażowym w USA dla studentów i studentek kierunków biologiczno-chemicznych, biofizycznych i medycznych z polskich uczelni. Co roku uczestniczy w nim około 40 osób.

Wpływ programu na kariery absolwentów

Spośród ponad 600 absolwentów BioLAB, ponad 90% kontynuuje karierę naukową, a wielu z nich osiągnęło sukcesy na międzynarodowej arenie akademickiej i biznesowej. Badania prowadzone w ramach programu zaowocowały licznymi publikacjami w renomowanych czasopismach naukowych, takich jak „Nature” czy „Acta Crystallographica”. Wielu absolwentów podkreśla, że udział w programie BioLAB był kluczowym momentem w ich karierze, otwierającym drogę do doktoratów i pracy w czołowych laboratoriach na świecie.

“Dzięki Pana pracy miałam niepowtarzalną okazję na zdobycie cennego doświadczenia, poszerzenia wiedzy oraz do dalszego rozwoju. Pana profesjonalizm oraz troska pozwolił na aby Program BioLAB dostarczał nie tylko wartości merytorycznej, ale także inspirował do dalszego działania zarówno akademickiego, jak i zawodowego.”

Agnieszka (2021-22) 

“Ten program dał mi rok, który śmiało mogę nazywać jednym z najlepszych w moim życiu. Dzięki mojemu udziałowi w programie poznałam mnóstwo wspaniałych ludzi, nauczyłam się niesamowitych rzeczy, a do tego poznałam moją drugą połówkę na całe życie.”

Martyna (2014-15) 

“Pan Zygmunt dał mi się poznać jako człowiek niezwykle życzliwy, charyzmatyczny, oraz pełen pasji i energii! Do dziś z wdzięcznością wspominam, z jaką gościnnością przyjął mnie pod swój dach wraz ze swoją małżonką, Panią Urszulą, abym miała gdzie się zatrzymać na weekend, zanim moje docelowe lokum zostało dla mnie udostępnione.”

Sylwia (2019-20)

“Dzięki jego pracy i pasji mieliśmy szansę zdobywać cenne doświadczenia naukowe, rozwijać się w inspirującym środowisku i nawiązać relacje, które zmieniły nasze życie – dosłownie. To właśnie dzięki BioLAB się poznaliśmy, a dziś jesteśmy już po ślubie. Program nie tylko otworzył przed nami nowe możliwości zawodowe, ale także stał się częścią naszej osobistej historii. Dziękujemy za stworzenie przestrzeni, która łączy ludzi na wielu poziomach.”

Patrycja i Paweł (2018-19)

„To doświadczenie nie tylko odmieniło moją ścieżkę zawodową, ale także miało ogromny wpływ na moje życie osobiste.”

Vanessa (2015-16)

„Dzięki Programowi mogłam rozwijać się naukowo, zdobywać doświadczenie w laboratorium i poznawać nową kulturę. Pańskie wsparcie w trakcie stażu było dla mnie nieocenione – także pod względem osobistym. Pana zaangażowanie, otwartość i chęć pomagania studentom sprawiły, że ten wyjazd miał ogromny wpływ na moje życie i dalszą ścieżkę zawodową.”

Hania (2014-15)


Dziedzictwo prof. Derewendy

Prof. Zygmunt Derewenda stworzył unikalną platformę rozwoju dla polskich naukowców i naukowczyń, stając się mentorem i inspiracją dla wielu z nich. Jego osobiste zaangażowanie oraz umiejętność budowania trwałych relacji sprawiły, że BioLAB stał się czymś więcej niż programem stażowym – stał się wspólnotą.

W imieniu setek absolwentów i absolwentek oraz całej społeczności Programu, dziękujemy Profesorowi Derewendzie za jego wizję, pasję i ogromny wkład w rozwój polskiej nauki. Jego dziedzictwo będzie trwało w każdej kolejnej osobie, która dzięki Programowi BioLAB otrzyma szansę na spełnienie swoich marzeń naukowych.

Profesorze, życzymy wielu sukcesów i radości na nowym etapie życia!

Powiązane wpisy
Loading...