Chopin Meets the Beatles: Songs of Love, Loss & Longing

W minionym tygodniu upamiętniliśmy naszego drogiego stypendystę, Michaela Gilmora (1995-2018), podczas wyjątkowego koncertu charytatywnego. Wydarzenie miało miejsce w Nowym Świecie Muzyki w Warszawie i było jednym z trzech koncertów, jakie z tej okazji wykonała Pamela Howland.

Michael Gilmor tuż po ukończeniu studiów przyjechał do Łomży na roczne stypendium w ramach Programu Fulbrighta w kategorii English Teaching Assistant. Niestety w sierpniu 2018 roku, tuż po powrocie ze stypendium, Michael niespodziewanie zmarł w swoim domu rodzinnym w Huntington, w stanie Nowy Jork. Jego przedwczesna śmierć spowodowana tętniakiem aorty była wstrząsem nie tylko dla rodziny i najbliższych, ale i dla społeczności Programu Fulbrighta oraz całego środowiska akademickiego.

Aby uczcić pamięć Michaela oraz dać wyraz temu, jak istotną rolę odegrał w naszym życiu, spotkaliśmy się wspólnie wieczorem 15 maja na wyjątkowym koncercie „Chopin Meets the Beatles”. Pamela Howland – utalentowana amerykańska pianistka, absolwentka Programu Fulbrighta w Polsce oraz dobra znajoma Michaela – zaprezentowała program łączący muzykę The Beatles z utworami i estetyką Chopina.

Spotkanie otworzyła Justyna Janiszewska, dyrektor wykonawczy Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta. Zwróciła uwagę na to, jak trudne i nieoczywiste jest to spotkanie, kiedy z jednej strony wciąż opłakujemy śmierć Michaela, z drugiej zaś doceniamy ile radości i energii wniósł w życie uczelni oraz społeczności lokalnej.

„Wysłaliśmy chłopaka ze stanu Nowy Jork do Łomży, ponieważ nie trzymamy wszystkich skarbów tylko tutaj, w Warszawie” – powiedziała Justyna, odnosząc się do odbywania przez Michaela stypendium w Łomży.

Pamela Howland wspominała Michaela jako osobę o ogromnej charyzmie, niegasnącym uśmiechu, zaangażowaniu oraz szczerości, z jaką skupiał się każdorazowo na swoim rozmówcy. Atmosferę koncertu określiła jako bitter sweet moment.

Wśród kompozycji Chopina oraz aranżacji kawałków The Beatles wyjątkiem był utwór w całości skomponowany przez pianistką, zatytułowany „Golden Summer”. Artystka napisała go z dedykacją dla Michaela oraz miłości jego życia, Brianie. Para poznała się w Polsce, kiedy oboje przebywali na stypendium.

Na zakończenie spotkania ojciec Michaela, który przyleciał specjalnie ze Stanów Zjednoczonych aby uczestniczyć w wydarzeniu, podziękował wszystkim gościom za obecność oraz wspólne uczczenie pamięci jego syna tego wieczoru. Po koncercie niekryjący swego wzruszenia goście jeszcze długo rozmawiali, wspominając Michaela.

Środki zebrane ze sprzedaży biletów zostały w całości przeznaczone na The Michael Gilmor Fund for Leadership and Empowerment. Fundusz ma na celu podtrzymanie działań i wysiłków Michaela, aby kolejni amerykańscy stypendyści mieli szansę rozwijania swoich kompetencji na rzecz inicjowania społecznych zmian w Polsce.

Related Posts
Loading...
Skip to content