Kto korzysta na polsko-amerykańskiej wymianie akademickiej?

30 października 2024 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbył się panel dyskusyjny pt. „Kto korzysta na polsko-amerykańskiej wymianie akademickiej?”. W wydarzeniu, będącym częścią American Day, realizowanego w ramach Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw, udział wzięli absolwenci i absolwentki stypendiów Fulbrighta, którzy dzielili się swoimi doświadczeniami z pobytów naukowych w Stanach Zjednoczonych. Spotkanie przyciągnęło różnorodne grono słuchaczy, zainteresowanych aspektami polsko-amerykańskiej wymiany akademickiej.

W gronie panelistów znaleźli się Agata Daszkowska-Golec, prodziekan ds. promocji badań i umiędzynarodowienia na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego (Fulbright STEM Impact Award 2023-24); Krzysztof Rajczykowski, dyrektor Centrum Ochrony Środowiska w Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytucie Metali Nieżelaznych (Fulbright Junior Research Award 2017-18); Adam Wylęgała, lekarz oftalmolog i profesor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (Fulbright Senior Award 2020-21); oraz Ewa Syta, profesor informatyki i kierowniczka Katedry Informatyki na Trinity College (Hartford, Connecticut), stypendystka Fulbright U.S. Scholar w NASK – Państwowym Instytucie Badawczym.

W rolę moderatora wcielił się Łukasz Chyla, doktorant Uniwersytetu Jagiellońskiego i ambasador Programu Fulbrighta w Krakowie.

Panel poświęcony był praktycznym aspektom programów wymiany akademickiej, w których uczestniczą polscy i amerykańscy studenci oraz naukowcy. Dyskusja skupiała się na korzyściach i perspektywach, jakie te programy oferują nie tylko samym uczestnikom, ale także instytucjom, społecznościom lokalnym i szeroko rozumianemu otoczeniu gospodarczemu w Polsce.

Na początku dyskusji stypendyści programu Fulbrighta podzielili się swoimi osobistymi doświadczeniami z pobytów w USA. Każdy z nich opowiedział o tym, co ich skłoniło do wyjazdu oraz jak wymiana wpłynęła na ich kariery i perspektywy zawodowe. 

Agata Daszkowska-Golec przybliżyła swoje doświadczenia z programu Fulbright STEM na University of Minnesota, podkreślając, jak nawet krótki wyjazd może wzbogacić perspektywę badawczą oraz dać nowe spojrzenie na wyzwania związane z zarządzaniem i umiędzynarodowieniem uczelni.

Następnie Ewa Syta opowiedziała o swojej wymianie w NASK – Państwowym Instytucie Badawczym w Warszawie. Jako naukowiec z wieloletnim doświadczeniem na Trinity College, uczestnicząca w programie Fulbrighta w Polsce, podkreśliła unikalną wartość programu Fulbrighta dla naukowców po obu stronach Atlantyku.

Krzysztof Rajczykowski przybliżył swój pobyt w charakterze Visiting Researcher w Massachusetts Institute of Technology. Zwrócił uwagę, że jego doświadczenie wciąż przynosi korzyści w rozwoju kariery badawczej w Polsce.

Wreszcie, Adam Wylęgała podzielił się swoimi doświadczeniami z Bascom Palmer Eye Institute na Florydzie. Opisał, jak program Fulbrighta pozwolił mu lepiej zrozumieć amerykański system ochrony zdrowia oraz podejście do pacjenta.

Na koniec, Łukasz Chyla (moderator panelu) opowiedział o swoich badaniach komparatystycznych z zakresu rynków kapitałowych, prowadzonych na Columbia Law School w Nowym Jorku.

Paneliści zgodnie podkreślali, że stypendium Fulbrighta stanowiło jedną z największych przygód ich życia, otwierając przed nimi nowe horyzonty nie tylko zawodowe, ale także kulturowe. Rozmowy dotyczyły również potencjału współpracy między Polską a Stanami Zjednoczonymi w ramach różnych programów wymiany a także możliwości wdrażania innowacji oraz wspierania społeczności lokalnych i gospodarki dzięki wymianie akademickiej. Dyskutanci opowiedzieli również o swojej motywacji, wyzwaniach, jakie musieli przezwyciężyć oraz wpływie programu na ich karierę i instytucje, z którymi współpracują. 

Omawiano także łatwość nawiązywania nowych kontaktów i możliwości długofalowej współpracy. Zgodnie uznali, że doświadczenie zdobyte dzięki programowi Fulbrighta przynosi długoterminowe korzyści, które wykraczają daleko poza czas trwania samego stypendium.

Na zakończenie, absolwenci programu Fulbrighta zachęcili zgromadzonych do zapoznania się z ofertą programu i rozważenia aplikacji. Podkreślali, że uczestnictwo przynosi korzyści nie tylko dla indywidualnych uczestników, ale także dla ich jednostek macierzystych oraz dla całego społeczeństwa.

Panel był doskonałą okazją, aby zobaczyć, jak wymiana akademicka między Polską a USA realnie przyczynia się do rozwoju kapitału ludzkiego i wymiany wiedzy oraz do zacieśniania więzi między obydwoma krajami. Dziękujemy organizatorowi – Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach, za zaproszenie do organizacji tej dyskusji i współtworzenia American Day.

Related Posts
Loading...
Skip to content