Zapraszamy do udziału w American Day w Katowicach, który jest częścią Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Kongres odbędzie się w dniach 29-30 października 2024 r.
Drugiego dnia kongresu, podczas American Day, będzie możliwość wysłuchania panelu dyskusyjnego organizowanego przez Polsko-Amerykańską Komisję Fulbrighta.
Panel będzie poświęcony polsko-amerykańskiej wymianie akademickiej. W dyskusji z udziałem stypendystek i stypendystów Fulbrighta, chcemy pokazać praktyczny wymiar takich programów: korzyści jakie polsko-amerykańska wymiana naukowa przynosi osobom, instytucjom i społeczności lokalnej, w tym otoczeniu gospodarczemu.
Nasi dyskutanci podzielą się swoim doświadczeniem udziału w różnych programach wymiany, motywacją do wyjazdów do USA (i powrotów), a także opowiedzą jak wyjazd zagraniczny wpłynął i wpływa na ich kariery, uczelnie i środowisko, w którym funkcjonują.
Panel odbędzie się w środę, 30 października w godz. 11:30-13:00, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Udział w panelu jest bezpłatny, konieczna jest rejestracja na Kongres: https://ekmsp.eu/register
Pełen program EKMSP dostępny jest online: https://ekmsp.eu/program. Organizatorem Kongresu jest Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach.
Panelistki i paneliści:
Agata Daszkowska-Golec – genetyk roślin, związana z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach, gdzie pracuje na stanowisku profesora uczelni i pełni funkcję Prodziekan ds. Promocji Nauki i Umiędzynarodowienia. Liderka Zespołu Genetyki Roślin i Genomiki Funkcjonalnej na Wydziale Nauk Przyrodniczych UŚ. Wraz z zespołem prowadzi badania nad identyfikacją kluczowych genetycznych regulatorów odpowiedzi roślin na suszę z wykorzystaniem genomiki translacyjnej i funkcjonalnej.
Swoje zainteresowania naukowe rozwijała w czasie stypendiów i wizyt naukowych m.in. we Francji, Niemczech, Szkocji, Stanach Zjednoczonych. Absolwentka Fulbright STEM Impact Award 2023-24. Kieruje projektami naukowymi finansowanymi przez Narodowe Centrum Nauki oraz ze środków UE m.in. w ramach programu SusCrop Horizon2020.
Jej zaangażowanie w upowszechnianie nauki obejmuje publikacje i prestiżowe sympozja naukowe, ale równie dużą wagę przywiązuje do popularyzacji nauki. Aktywnie opiekuje się studentami studiów magisterskich i doktoranckich. Praca naukowa jest jej pasją. Oprócz przywileju odkrywania nowych zjawisk, ogromnie ceni sobie możliwość poznawania nowych miejsc i ludzi a także spędzanie czasu z rodziną. Uwielbia czarną kawę, włoską kuchnię, podróże, piesze górskie wędrówki, wyprawy rowerowe MTB, ale także lekturę dobrej książki w domowym zaciszu. Fotografia to z kolei jej druga największa pasja poza genetyką.
Krzysztof Rajczykowski – dr inż. nauk inżynieryjno-technicznych, dyrektor Centrum Ochrony Środowiska w Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytucie Metali Nieżelaznych. Ukończył studia magisterskie oraz doktoranckie na Politechnice Śląskiej na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki. W trakcie swoich studiów doktoranckich oraz późniejszej pracy naukowej odbywał staż naukowy oraz pracował w charakterze Visiting Researcher w Massachusetts Institute of Technology. Absolwent Fulbright Junior Research Award 2017-18. Zdobyte doświadczenie i umiejętności doskonalił także w Curtin University (Perh, Australia), gdzie realizował swój projekt badawczy w ramach konkursu SONATINA. Jest autorem i współautorem 21 publikacji o zasięgu krajowym i międzynarodowym a także prac o charakterze rozwojowym i wdrożeniowym. W swoich badaniach skupia się na problemach ochrony środowiska, zwłaszcza w kontekście działalności branży wydobywczej oraz przetwórstwa metali. Od roku 2024 jest również członkiem Państwowej Rady Gospodarki Wodnej pełniącej funkcje doradcze przy Ministerstwie Infrastruktury.
Adam Wylęgała – dr hab. nauk medycznych, prof. ŚUM, FEBO, pochodzi z Górnego Śląska. Studia medyczne ukończył na Akademii Medycznej we Wrocławiu oraz E.K. Universität w Tybindze. Jego badania nad barierą krew-mózg na Uniwersytecie Kentucky przyniosły mu stopień doktora obroniony w 2015 roku na Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Rok później rozpoczął szkolenie okulistyczne, które ukończył w 2020. W następnym roku otrzymał tytuł doktora habilitowanego i zdał egzamin Europejskiego Towarzystwa Okulistycznego (EBO). Od 2011 roku był badaczem w wielu badaniach klinicznych od I do IV fazy. Otrzymał stypendium Fundacji Kościuszkowskiej i był pracownikiem naukowym w Massachusetts Eye and Ear, Harvard Medical School. Stypendysta Fulbright Senior Award 2020-21 w Bascom Palmer Eye Institute oraz EuRetiny na Uniwersytecie w Gandawie. Głównym obszarem badań prof. Wylęgały jest obrazowanie okulistyczne zarówno przedniego, jak i tylnego odcinka. Jest współautorem, kilku książek, kilkudziesięciu artykułów i jednego zgłoszenia patentowego.
Lubi piesze wędrówki, skitoury, pływanie i historię wojen napoleońskich.
Ewa Syta – profesor informatyki i kierowniczka Katedry Informatyki na Trinity College (Hartford, Connecticut). Obecnie przebywa jako stypendystka Fulbright U.S. Scholar w NASK – Państwowym Instytucie Badawczym w Warszawie. Wcześniej była wykładowczynią i pracownicą naukową na Uniwersytecie Yale, gdzie uzyskała doktorat z informatyki. Tytuły licencjata i magistra zdobyła na Wojskowej Akademii Technicznej w Polsce.
Jej badania koncentrują się na bezpieczeństwie komputerowym i systemach rozproszonych, ze szczególnym naciskiem na prywatność użytkowników oraz budowanie bezpiecznych systemów. Obecnie prowadzi badania nad technologią blockchain, infrastrukturą klucza publicznego i formalnymi dowodami bezpieczeństwa protokołów. Jest współautorką publikacji na prestiżowych konferencjach, takich jak ACM CCS, IEEE S&P, IACR CRYPTO. Aktywnie współpracuje z instytucjami akademickimi w Europie i USA. Jej badania są finansowane przez amerykańską Narodową Fundację Naukową.
Wyróżniona za swoje osiągnięcia dydaktyczne i mentoring, aktywnie wspiera zwiększanie udziału kobiet w informatyce oraz współpracuje z Centrum Przedsiębiorczości Trinity College, rozwijając programy akademickie i przywództwa dla kobiet. Wolny czas spędza na podróżach z rodziną, szczególnie dzieląc pasję do odkrywania nietypowych deserów ze swoją 8-letnią córką.
Moderator:
Łukasz Chyla – doktorant w Katedrze Prawa Gospodarczego Uniwersytetu Jagiellońskim w Krakowie, absolwent summa cum laude studiów prawniczych na UJ i stypendium Fulbright Junior Research Award 2022-23. Ambasador Programu Fulbrighta w latach 2023-25.
Kierownik grantu Narodowego Centrum Nauki na Uniwersytecie Warszawskim. Z wyróżnieniem ukończył Szkołę Prawa Amerykańskiego UJ (Columbus School of Law w Waszyngtonie). Założyciel i członek zarządu Fundacji Semper Augustus- think tanku edukacyjnego w zakresie prawa spółek.
Stypendium Fulbrighta realizował w 2023 roku na Columbia Law School w Nowym Jorku. Wcześniej był także stypendystą międzynarodowego grantu SYLFF. Ukończył zagraniczne stypendia m.in. na University of Cambridge, Melbourne Law School w Australii, Bucerius Law School w Hamburgu, oraz na Universidad Complutense de Madrid.
Miłośnik sportu, licencjonowany instruktor narciarstwa oraz tenisa ziemnego, pływa na kitesurfingu i windsurfingu, biega oraz gra w piłkę.