75 lat Programu Fulbrighta: Pandora White

Ponieważ wymiana międzynarodowa miała olbrzymi wpływ na jej życie, Pandora stara się zachęcać inne osoby do korzystania z możliwości, które daje wyjazd na stypendium.

W 2021 r. Program Fulbrighta świętuje swoje 75-lecie (w Polsce jest obecny od 62 lat). Z tej okazji, co miesiąc prezentujemy sylwetkę naszego absolwenta lub absolwentki, pokazując pozytywny wpływ Programu na lokalną i globalną społeczność. W ramach wrześniowego tematu przewodniego, którym jest „Wpływ na Dyplomację” (“Impact on Diplomacy”), nasza absolwentka, Pandora White, opowiada o swojej działalności dotyczącej światowego zdrowia publicznego oraz wpływie stypendium Fulbrighta na rozwój międzynarodowych projektów. Więcej informacji o obchodach 75-lecia Programu Fulbrighta można znaleźć na stronie fulbright75.org.

Dr Pandora White jest profesorką wizytującą na wydziale chemii na Schreiner University w Kerrville w Teksasie (USA). Otrzymała tytuł doktora biochemii na University of Alabama w 2019 r.; tytuł magistra zdrowia publicznego ze specjalnością epidemiologia na University of Alabama w Birmingham w 2020 r.; tytuł magistra chemii na University of Alabama oraz licencjat z chemii na Alcorn State University.

Pandora zaczęła interesować się tematyką zdrowia publicznego na świecie w 2012 r. podczas studiów na University of Ghana w Akrze gdzie studiowała dzięki wsparciu międzynarodowego programu stypendialnego Benjamina A. Gilmana. W 2013 roku prowadziła badania nad bakterią gronkowca złocistego (Staphylococcus aureus) w St. John’s Research Institute w Indiach w ramach programu NIH Minority Health and International Training Program (MHIRT). W 2015 roku badała wpływ trójwartościowego chromu na leczenie na Tajwanie na Narodowym Uniwersytecie Chung Hsing w ramach programu East Asia Summer Pacific Islands Program NSF.

Po doświadczeniach na Tajwanie Pandora wyjechała na stypendium Fulbrighta do Polski w ramach programu Fulbright US Student Researcher (2016-17) gdzie prowadziła badania nad wpływem trójwartościowego chromu i gorzkiego melona na cukrzycę drugiego typu na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Po zakończeniu stypendium Fulbrighta Pandora wróciła do Stanów Zjednoczonych, aby skończyć studia doktoranckie z biochemii. Ponieważ wymiana międzynarodowa miała olbrzymi wpływ na jej życie, Pandora stara się zachęcać inne osoby do korzystania z możliwości, które daje wyjazd na stypendium. Została ambasadorką absolwentów Gilmana w 2018 roku oraz ambasadorką absolwentów Fulbrighta w 2019 roku, a także wypowiadała się na wielu platformach na temat korzyści płynących z pobytu badawczego za granicą.

Po ukończeniu studiów doktoranckich w 2019 r., Pandora wyjechała do Peru jako stypendystka programu NIH Fogarty Global Health gdzie uczestniczyła w badaniach nad rakiem żołądka. Rozpoczęła również studia magisterskie online dotyczące zdrowia publicznego. Z powodu zakazów podróżowania związanych z pandemią COVID, Pandora wróciła do USA. Razem z innymi członkami zespołu złożyli wniosek i wygrali 2 stypendia dyplomacji obywatelskiej na projekty: Mulaii (w Pakistanie) oraz We Represent (w USA).

Projekt Mulaii koncentruje się na różnych działaniach dotyczących zdrowia publicznego. Zespół zorganizował m.in. warsztaty oraz przygotował reklamy i filmy podnoszące świadomośc o COVID-19, a także zajął się zakładaniem tanich filtrów do wody w regionie Gilgit-Baltistan w Pakistanie. Celem projektu We Represent, realizowanego w Stanach, jest zachęcanie studentów różnego pochodzenia do uczestnictwa w wymianach międzynarodowych. W ramach tego projektu zorganizowana została konferencja online w marcu 2019 r., w której uczestniczyło 40 mówców z całego świata, reprezentujących amerykańską różnorodność, oraz ponad 600 uczestników i uczestniczek z ponad 40 stanów. 

Related Posts
Loading...
Skip to content