75 lat programu Fulbrighta: Komisja

W 2021 r. Program Fulbrighta świętuje swoje 75-lecie (w Polsce jest obecny od 62 lat). Z tej okazji, co miesiąc prezentujemy wybraną sylwetkę naszego absolwenta lub absolwentki, pokazując pozytywny wpływ Programu na lokalną i globalną społeczność. W tym miesiącu mamy dla Was niespodziankę. Ponieważ tematem przewodnim lipca są “Komisje i Placówki” (“Commissions and Posts”), przygotowaliśmy dla Was krótkie mini wywiady z członkiniami naszej Komisji, które mamy nadzieję pozwolą Wam trochę lepiej nas poznać i dowiedzieć się czym się zajmujemy, co robimy po godzinach a także jakiej muzyki słuchamy. Zapraszamy do lektury!  Więcej informacji o obchodach 75-lecia Programu Fulbrighta można znaleźć na stronie fulbright75.org.

Patrycja Donaburska

 1. Czego dotyczy Twoja praca w komisji? Moim głównym zadaniem w Komisji Fulbrighta jest koordynacja programów Fulbrighta dla studentów i doktorantów, czyli programów Graduate Student Award oraz Junior Research Award. Opiekuję się również programem BioLAB. Angażuję się w ogranizację programów mentoringowych (TopMinds i BioLAB). Dodatkowo jestem doradczynią EducationUSA i specjalizuję się w studiach graduate oraz stypendiach sportowych w USA.
 2. Twoje ulubione zajęcie w pracy? Najbardziej lubię kontakt z osobami zainteresowanymi aplikowaniem na programy oraz moimi stypendystami i stypendystkami! Uwielbiam też gdy kolejne osoby spełniają swoje marzenia 🙂 
 3. Poza pracą pasjonuję się… Czytaniem książek. graniem w gry video i jogą a ostatnio jazdą na rolkach.
 4. Wydarzenie, które zmieniło Twoje życie/życie zawodowe? Pójście na terapię.
 5. Twoja dewiza? I am enough.
 6. Twoja ulubiona piosenka/wykonawca? Hmm.. To bardzo trudne pytanie. Uwielbiam muzykę z bajek, musicali, ale też Stare Dobre Małżeństwo, Hurts, Kwiat Jabłoni, ścieżki dźwiękowe z filmów i seriali – wszystko zależy od mojego nastroju 🙂

Justyna Janiszewska 

 1. Czego dotyczy Twoja praca w komisji? Mój zakres obowiązków liczy ze trzy strony drobnym drukiem, więc skrócę i uproszczę do maksimum: kieruję zespołem i pracami Komisji 🙂
 2. Twoje ulubione zajęcie w pracy? Udział w spotkaniach, które organizujemy dla naszych stypendystów, absolwentów, partnerów. Lubię także rozmowy kwalifikacyjne dla kandydatów i kandydatek do stypendium – to niezwykle stresujące z uwagi na odpowiedzialność związaną z wyborem, ale jest to fascynujące spotkanie z tak wieloma osobowościami, osobami mającymi niesamowite pasje i kompetencje. 
 3. Poza pracą pasjonuję się… Podróże małe i duże, narty, pilates, czasem wciągnie mnie jakiś serial.
 4. Wydarzenie, które zmieniło Twoje życie/życie zawodowe? Prawie półroczna podróż autostopem z przyjaciółką przez Amerykę Środkową. To było już wiele, wiele lat temu, ale wówczas bardzo zmieniło moje spojrzenie na świat i siebie, dodało mi także sił, by walczyć o swoje marzenia. Bezsprzecznie – narodziny moich synów. W kontekście życia zawodowego – także podróż: w 2014 roku na zaproszenie Departamentu Stanu USA wzięłam udział w wizycie do Stanów w ramach IVLP (International Visitor Leadership Program). Program 3-tygodniowej wizyty był specjalnie skrojony pod naszą małą, trzyosobową grupkę osób zajmujących się dość specyficznymi tematami. Poczułam się dostrzeżona i doceniona za to, co dotąd robiłam, a program wizyty dostarczył mi mnóstwo inspiracji.  
 5. Twoja dewiza? To co robisz, rób dobrze, albo nie rób wcale.
 6. Twoja ulubiona piosenka/wykonawca? Prince

Anna Kertyczak

 1. Czego dotyczy Twoja praca w komisji? Zajmuję się projektami specjalnymi tj. działaniami dotyczącymi edukacji medialnej i cyberbezpieczeństwa. Wymyślam, planuję i organizuję szkolenia, konferencje i webinary poświęcone tej tematyce. Jako jedna z niewielu w zespole nie pracuję bezpośrednio z programami stypendialnymi.
 2. Twoje ulubione zajęcie w pracy? Dużo siedzę przed komputerem a lubię od niego wstać i spotkać żywego człowieka 🙂
 3. Poza pracą pasjonuję się… Roślinami 🙂 Lubię sadzić, przesadzać, rozdawać sadzonki. Eksperymentować i obserwować co i dlaczego nie rośnie.
 4. Wydarzenie, które zmieniło Twoje życie/życie zawodowe? Pandemia. Ledwo zdążyłam się „ukorzenić” w Fulbrighcie, po przejściu tu z innej pracy, jak pandemia wywróciła wszystko do góry nogami. Była to solidna lekcja przeplanowywania i poznanie własnych granic elastyczności myślenia i działania.
 5. Twoja dewiza? Nie narzekaj, tylko zapytaj siebie „Co zrobiłaś żeby to zmienić?”
 6. Twoja ulubiona piosenka/wykonawca? Mogę bez końca słuchać piosenek w wykonaniu Postmodern Jukebox.

Justyna Kozyra-Bober

 1. Czego dotyczy Twoja praca w komisji? W skrócie – pomagam realizować marzenia i zamierzenia. 🙂
 2. Twoje ulubione zajęcie w pracy? Codzienny kontakt z ludźmi z pasją.
 3. Poza pracą pasjonuję się: Językoznawstwem, dwujęzycznością.
 4. Wydarzenie, które zmieniło Twoje życie/życie zawodowe? No ba, stypendium Fulbrighta. 🙂
 5. Twoja dewiza? Żyj chwilą! Chyba, że chwila jest nieprzyjemna, w takim przypadku zjedz ciasteczko. [Ciasteczkowy Potwór]
 6. Twoja ulubiona piosenka/wykonawca? Od lat towarzyszy mi Fast Car w wykonaniu Tracy Chapman. Wiele utworów tej artystki jest mi bliskich.

Paulina Kubylis

 1. Czego dotyczy Twoja praca w komisji? Jestem pierwszą osobą do kontaktu w Komisji dla amerykańskich stypendystów oraz kandydatów.
 2. Twoje ulubione zajęcie w pracy? Najbardziej lubię moment, kiedy po kilku miesiącach korespondencji, mogę spotkać się osobiście ze stypendystami.
 3. Poza pracą pasjonuję się… Ostatnio najbardziej interesuje mnie rozwój osobisty, a w szczególności stoicyzm w praktyce.
 4. Wydarzenie, które zmieniło Twoje życie/życie zawodowe? Przeprowadzka z Krakowa do Warszawy.
 5. Twoja dewiza? Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło.
 6. Twoja ulubiona piosenka/wykonawca? Latem lubię wracać do albumu Chris Rea – On the beach.

Justyna Maziarska-Lesisz

 1. Czego dotyczy Twoja praca w komisji? Jako oficer programowy (bo tak brzmi oficjalna nazwa mojego stanowiska) jestem odpowiedzialna za rekrutację oraz przygotowanie polskich stypendystów programów Senior Award i Slavic do wyjazdu do USA. Dodatkowo zachęcam polskie uczelnie do zapraszania amerykańskich studentów jako English Teaching Assistants (ETA) i pomagam stypendystom ETA w organizacji ich przyjazdu i pobytu w Polsce.
 2. Twoje ulubione zajęcie w pracy? Spotkania na żywo z naszymi stypendystami bo to niepowtarzalna szansa na bliższe poznanie nietuzinkowych ludzi, którzy realizują własne pasje w różnych dziedzinach życia, nie tylko tu w kraju ale także poza jego granicami.
 3. Poza pracą pasjonuję się… Wyprawami w nieznane. W każdym nowym miejscu, niezależnie od tego gdzie się znajduje oraz czy bije ono rankingi popularności odkrywam coś dla siebie, co daje radość i pozytywną energię.
 4. Wydarzenie, które zmieniło Twoje życie/życie zawodowe? Choroba krtani, która uniemożliwiła mi dalszą pracę jako nauczyciel-wykładowca, ale otworzyła nowe możliwości współpracy z uczelniami.
 5. Twoja dewiza? Żyć tak, jakby cudem było wszystko 🙂
 6. Twoja ulubiona piosenka/wykonawca? Ulubiony wykonawca Sting  ( za teksty i muzykę, która trafia w każdy nastrój:)

Aleksandra Szaniawska

 1. Czego dotyczy Twoja praca w komisji? W komisji zajmuję się komunikacją, promocją, mediami społecznościowymi i różnymi projektami, które łączą ludzi i pokazują światu jak wartościowym i zmieniającym życie doświadczeniem jest wyjazd na stypendium Fulbrighta.
 2. Twoje ulubione zajęcie w pracy? Bardzo lubię dowiadywać się jak fantastyczne i różnorodne projekty realizują Fulbrighterzy i Fulbrighterki. Uwielbiam słuchać/czytać czym się zajmują i pasjonują, a najbardziej lubię ciekawe dyskusje podczas spotkań na żywo.
 3. Poza pracą pasjonuję się…  Czytaniem, pisaniem i rozkminianiem. 🙂 Pasjonuję się literaturą, sztuką i performansem, a w szczególności twórczością kobiet afrykańskiej diaspory, afrofuturyzmem, postkolonializmem. Fascynują mnie rewolucyjne teksty kulturowe i równościowe, które destabilizują normy społeczne. A podczas pandemii bardzo się wciągnęłam w czytanie powieści detektywistycznych pisanych przez kobiety.
 4. Wydarzenie, które zmieniło Twoje życie/życie zawodowe? Ukończenie studiów doktoranckich na Uniwersytecie w Buffalo (SUNY). Zawodowo, to doświadczenie dało mi narzędzia, dzięki którym mogę dalej rozwijać swoje pasje i dokładać swoją cegiełkę w dążeniach do równości społecznych. Prywatnie, studia doktoranckie w Buffalo ukształtowały kim jestem dzisiaj, pozwoliły mi nawiązać już teraz wieloletnie przyjaźnie z ludźmi, którzy podobnie jak ja przylecieli do Buffalo z różnych zakątków świata, a także spotkać moją miłość. Buffalove! <3
 5. Twoja dewiza? Bądź tu i teraz, doceniaj każdą chwilę i działaj nie tylko dla siebie ale też na rzecz innych.
 6. Twoja ulubiona piosenka/wykonawca? Janelle Monáe, której karierę śledzę przez ostatnią dekadę (od klubowych występów w Buffalo po trasy koncertowe m.in. w Nowym Jorku i Waszyngtonie). W szczególności polecam jej płytę (concept album) The Electric Lady.
Related Posts
Loading...
Skip to content