60-lecie Programu Fulbrighta w Polsce: Dyskusja o Historii, Osiągnięciach i Przyszłości

• Autor: Fulbright Polska
  • Kategoria: Aktualności, Biuro prasowe, Strona główna
Logo 60-lecia Programu Fulbrighta w Polsce

60-lecie istnienia Programu Fulbrighta w Polsce to okazja do podsumowań i zastanowienia się nad rolą Programu wśród społeczności akademickiej w Polsce i Stanach Zjednoczonych, oraz w budowaniu relacji pomiędzy naszymi krajami. Podczas nadchodzącego Siódmego Światowego Kongresu Studiów Polskich jeden z paneli dyskusyjnych w całości poświęcony będzie Programowi Fulbrighta w Polsce.

Panel składający się z przedstawicieli różnych pokoleń naukowców i programów stypendialnych, Polaków i Amerykanów, humanistów i badaczy nauk społecznych podzieli się perspektywą akademicką oraz osobistymi doświadczeniami. Porozmawiamy o historii i osiągnięciach Programu w ciągu minionych sześciu dekad, ale spróbujemy również spojrzeć w przyszłość. Chcemy nakreślić wielowymiarowy obraz Programu Fulbrighta oraz – w szerokim znaczeniu – zastanowić się nad rolą wymian międzynarodowych.

Paneliści:

• Stephanie Caridad (English Teaching Assistant na Uniwersytecie Gdańskim, amerykańska stypendystka Fulbrighta),
  • Dr inż. Krzysztof Cichocki (Instytut Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk, absolwent Fulbrighta),
  • Dr hab. Anna Mazurkiewicz, prof. UG (Uniwersytet Gdański, absolwentka Fulbrighta, ambasador Programu Fulbrighta w Gdańsku),
  • Prof. Helen Rosenberg (University of Wisconsin-Parkside).

Dyskusję moderować będzie Justyna Janiszewska, Dyrektor Wykonawczy Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta.  Panel dyskusyjny odbędzie się w niedzielę, 16 czerwca 2019 r. w godzinach 9:00-10.30 na Uniwersytecie Gdańskim (Kampus Oliwa, ul. Wita Stwosza 55, Wydział Historii, pierwsze piętro, sala 2.7).

Organizatorami Siódmego Światowego Kongresu Studiów Polskich są Polski Instytut Naukowy w Ameryce oraz Uniwersytet Gdański. Więcej informacji o wydarzeniu oraz pełen program znajdują się na stronie piasa.org/annual-meetings.html.