60-lecie Programu Fulbrighta w Polsce

Program Fulbrighta to największy program wymiany naukowej i kulturowej Stanów Zjednoczonych. Przez wielu uznawany jest za jeden z najbardziej prestiżowych programów wymiany na świecie, z reputacją daleko wykraczającą poza środowisko akademickie. Od podpisania przez amerykańskiego prezydenta Harry’ego S. Trumana ustawy rozpoczynającej działalność Programu w 1946 r. dołączyło do niego ponad 160 krajów, a ze stypendium skorzystało kilkaset tysięcy osób.

Polska była pierwszym krajem Europy Wschodniej, który dołączył do Programu Fulbrighta. W 1959 r. Franciszek Lyra, absolwent anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego, jako pierwszy Polak wyjechał na stypendium Fulbrighta do USA – otrzymał roczne stypendium na studia lingwistyczne w University of Indiana w Bloomington. Zdobytą w USA wiedzę i umiejętności wykorzystał kilka lat później, pomagając tworzyć Instytut Anglistyki na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Pierwszym Amerykaninem, który przyjechał na stypendium do Polski był Daniel Aaron, wybitny amerykanista i profesor Harvardu. Spędził rok jako wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim.

Absolwenci

Grono polskich absolwentów Programu liczy już ponad dwa tysiące osób. Kolejne dwa tysiące to Amerykanie, którzy w ramach swojego stypendium Fulbrighta wybrali przyjazd właśnie do Polski. Społeczność Fulbrighterów rośnie z każdym rokiem, a do jej szeregów dołączają kolejni wybitni naukowcy, wykładowcy, przedstawiciele świata biznesu i sektora rządowego a także organizacji pozarządowych, mediów czy też kultury i sztuki. Absolwentami Programu Fulbrighta są między innymi: prof. Marek Belka, dr Henryka Bochniarz, dr Włodzimierz Cimoszewicz, prof. Danuta Hubner, prof. Grzegorz Kołodko, Juliusz Machulski, prof. Dariusz Rosati czy Cezary Stypułkowski.

Wszyscy absolwenci zgodnie podkreślają, że wyjazd do USA w ramach Programu Fulbrighta zmienił ich życie i pomógł w rozwoju kariery. Kontakty nawiązane w trakcie stypendium, zarówno profesjonalne, jak i prywatne, sprawiają, że ten wyjazd otwiera wiele nowych drzwi i daje inspirację na lata.

Organizacją Programu w Polsce zajmowała się na początku amerykańska Ambasada we współpracy z Ministerstwem Szkolnictwa Wyższego. W 1990 roku powołano instytucję dedykowaną administrowaniu Programu i promocji idei Fulbrighta w Polsce: Biuro Polsko-Amerykańskiej Wymiany Naukowej. Obecnie, pod nazwą Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta, nasz zespół konsekwentnie realizuje cele ideowe i strategiczne Programu. Niesamowita wiara Williama Fulbrighta w możliwość nadania historii nowego, pozytywnego biegu, jego klarowny plan, jak tego dokonać, inspirują wszystkich pracowników i działaczy Komisji do dziś.

Tak świętowaliśmy 60-lecie Programu Fulbrighta w Polsce

Wydanie specjalne „Czasu Kultury”

Wrześniowe wydanie "Czasu Kultury", kwartalnika społeczno-kulturalnego, poświęcone było twórczości stypendystów i absolwentów Programu Fulbrighta w Polsce.
Loading...
Skip to content